Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 21/2005

Krzysztof Świertok

Młodzież akademicka podąża w procesji na Jasną Górę

Młodzież akademicka podąża w procesji na Jasną Górę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Festiwalowe spotkania

Reklama

W ramach 15. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” na Jasnej Górze odbyły się:
- 4 maja w Bazylice - koncert muzyki ze zbiorów jasnogórskich dla uczczenia 300-lecia urodzin o. Eryka Briknera, jasnogórskiego kompozytora. Zebrani wysłuchali Completorium jego autorstwa oraz oratorium Christiani poenitentes ad sepulchrum Domini Jana Tomasza Żebrowskiego w wykonaniu Chóru Kameralnego „Sine Nomine”, solistów oraz Zespołu Muzyki Dawnej Concerto Polacco.
- 4 maja w Sali Rycerskiej - spektakl plenerowy pt. Wielki Teatr Świata, wyreżyserowany przez Henryka Adamka. Wystąpili aktorzy Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie.
- 5 maja w Domu Pielgrzyma - sympozjum naukowe poświęcone o. Briknerowi. Nad spotkaniem czuwali podprzeorowie: o. Nikodem Kilnar i o. Sebastian Matecki. Wykłady przedstawili: o. Dariusz Cichor, paulin; dr hab. Remigiusz Pośpiech z Uniwersytetu Opolskiego; dr Wojciech Marchwica z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz ks. dr Piotr Tarliński z Uniwersytetu Opolskiego.
- 5 maja w Bazylice - koncert muzyki polskiej w 350. rocznicę obrony Jasnej Góry. Zabrzmiały prawykonania: Alma Redemptoris Mater Józefa Świdra; Hymnus Mariana Borkowskiego; Canticum sapientiale Mariae Marka Jasińskiego oraz Te Deum Stanisława Moryto. Wystąpili: Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”; Akademicki Chór Politechniki Częstochowskiej „Collegium Cantorum” i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej.
- 6 maja w Bazylice - koncert finałowy Festiwalu: oratorium Quo vadis? Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu solistów oraz Chóru Polskiego Radia w Krakowie i Madrygalistów „Capelli Cracoviensis”. Zagrała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Rzeszowskiej.

Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków

Ponad 100 tys. strażaków zawodowej i ochotniczej Straży Pożarnej przybyło 7 maja przed Szczyt. Mszy św. przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź - biskup diecezji warszawsko-praskiej, koncelebrowało 115 kapelanów. „Jesteście wspaniałym świadectwem Ojczyzny - mówił Ksiądz Arcybiskup - poprzez Wasz mundur, Waszą godność, Wasze zespolenie w wymiarze całej Polski”. Strażacy odnowili swoje ślubowania. Zagrało 126 orkiestr pod batutą Mariana Chmielewskiego. Śpiewał Kameralny Chór „Cantus” z Połczyna Zdroju. Wystawiono ok. 2 tys. pocztów sztandarowych oraz 8 kompanii honorowych OSP i PSP. Obecni byli m.in.: Ryszard Kalisz - minister MSWiA, Waldemar Pawlak - prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP, gen. Teofil Jankowski - komendant główny PSP. Pielgrzymkę zorganizowali: Komenda Główna PSP RP, Zarząd Główny Związku OSP RP, kapelan strażaków - ks. Jerzy Kołodziejczak oraz Państwowa Główna Szkoła Pożarnictwa w Częstochowie z komendantem Elżbietą Rakowską. Pielgrzymka zakończyła obchody 1700. rocznicy śmierci patrona strażaków - św. Floriana oraz była hołdem dla Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W poszukiwaniu mądrości

69. Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka zgromadziła w dniach 6-8 maja ok. 5 tys. studentów, ponad 200 rektorów i profesorów, ok. 70 duszpasterzy oraz 25 pocztów sztandarowych. Centralnej Mszy św. w sobotę wieczorem na Szczycie przewodniczył bp Edward Dajczak z Zielonej Góry, a koncelebrował bp Marek Jędraszewski - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Akademickiego. Przybyłych powitał przeor Jasnej Góry - o. Bogdan Waliczek OSPPE. Bp Dajczak w homilii wezwał młodzież do odwagi: „Chcę Wam powiedzieć, byście byli Jezusem i mocą Ducha odważni. Strach zawęża spojrzenie. To nie jest postawa mądrości”. Mszę św. poprzedziła procesja z archikatedry z obrazem Matki Bożej Sedes Sapientiae - Stolicy Mądrości oraz Apel, któremu przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy. W programie pielgrzymki znalazły się m.in.: procesja eucharystyczna prowadzona przez bp. Dajczaka, koncerty, prelekcje zaproszonych gości i nocne czuwanie. W niedzielę Mszę św. w Bazylice odprawił bp Marek Jędraszewski. Młodzież ponowiła ślubowanie. Organizatorem pielgrzymki był ks. Bogdan Bartołd - sekretarz Ogólnopolskiego Kolegium Duszpasterstwa Akademickiego w Polsce.

Modlitwa Sybiraków i kombatantów

1,5 tys. osób przybyło na 16. Ogólnoświatową Pielgrzymkę Sybiraków 7 i 8 maja, wraz z ks. prał. Edmundem Cisakiem - krajowym kapelanem. W pielgrzymce wzięło udział 12 harcerzy seniorów, tzw. piątaków poznańskich, wraz z hm. Zenonem Wechmanem, którzy przybyli w swojej 22. pielgrzymce, oraz 2 uczestników bitwy pod Monte Cassino - była to ich 53. pielgrzymka.
Mszę św. 8 maja odprawił bp Jan Kopiec z Opola. „Przychodzimy, aby wypowiedzieć swoje bardzo ważne słowo pamięci o tych losach, które - pełne dramatyzmu, pełne tragicznych wydarzeń - mają jednak przypomnieć o wielkim sensie, w którym odnajdujemy naszą tożsamość” - mówił Ksiądz Biskup. Eucharystię poprzedził Apel Poległych pod pomnikiem o. Kordeckiego, który poprowadził o. ppłk Jan Golonka OSPPE. Odczytano też pozdrowienie od o. płk. Adama Studzińskiego OP - kapelana 2. Korpusu Polskiego. Apelowi towarzyszyła Orkiestra Jasnogórska pod dyr. Marka Piątka.

W skrócie

4 maja o. Jan Golonka OSPPE odprawił Mszę św. dla uczestników Uczniowskiego Sejmiku Szkół Podstawowych Częstochowy z okazji Jubileuszu 350-lecia obrony Jasnej Góry. Organizatorem była SP nr 52 w Częstochowie oraz Urząd Miasta;

4 maja w nocnym czuwaniu modliło się ok. tysiąca wiernych diecezji kieleckiej wraz z biskupami: Kazimierzem Ryczanem, Marianem Florczykiem i Kazimierzem Gurdą oraz rektorem WSD - ks. Jerzym Ostrowskim. Pielgrzymi dziękowali za 200-lecie istnienia diecezji;

5 maja odbyło się spotkanie nowo mianowanego przeora Jasnej Góry - o. Bogdana Waliczka OSPPE z mediami. O. Waliczek objął urząd 6 maja.

Zapowiedzi

26 maja - Procesja z archikatedry na Jasną Górę - Boże Ciało

27-28 maja - 25. Pielgrzymka Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

28 maja - 7. Pielgrzymka Młodych Słuchaczy Radia Maryja

28 maja - Pielgrzymka Telekomunikacji Polskiej

28 maja - Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci

29 maja - 7. Pielgrzymka Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pustelnik z Góry Maryi

Niedziela Ogólnopolska 25/2022, str. 20

[ TEMATY ]

patron tygodnia

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Święty Wilhelm, gdy miał 15 lat, przywdział habit zakonny. Potem postanowił nawiedzić jako pielgrzym najgłośniejsze za jego czasów miejsca święte. Udał się więc do Hiszpanii na grób św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela, a następnie pielgrzymował po Włoszech. Chciał dotrzeć także do Ziemi Świętej, jednak w Brindisi spotkał się ze św. Janem z Matery, przyszłym założycielem nowej rodziny zakonnej, i ten zachęcił go do życia w pokucie. Pierwszą pustelnię Wilhelm zbudował we Włoszech, na Górze Maryi (Montevergine), na wysokości 1270 m. Sława jego osoby ściągała jednak do niego uczniów, którzy wybudowali obok niego domki oraz kościółek. Dla pewnego porządku Wilhelm ułożył regułę. Powstała kongregacja zakonna (wilhelmianie), która z biegiem czasu została włączona do rodziny benedyktyńskiej.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Kaczyński: zwrócę przyznany mi ukraiński Order Księcia Jarosława Mądrego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że zwróci przyznany mu w 2022 r. ukraiński Order Księcia Jarosława Mądrego. To wyraz mojego stosunku do elit ukraińskich i lojalności wobec prezydenta Karola Nawrockiego - tłumaczył swoją decyzję.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Kaczyński pytany o trwającą Konferencję na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku przekazał, że zwróci przyznany mu ukraiński Order Księcia Jarosława Mądrego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję