Modlitwa „Regina Coeli”
„Módlmy się o licznych i dobrych kapłanów”
Do modlitw o liczne i święte powołania kapłańskie wezwał Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Regina Coeli w niedzielę 15 maja. Miało to miejsce w Bazylice św. Piotra po Mszy św., podczas której Papież wyświęcił 21 nowych kapłanów dla diecezji rzymskiej.
Ojciec Święty powiedział m.in.: „W Bazylice św. Piotra zakończyła się przed chwilą uroczysta Eucharystia, podczas której z radością wyświęciłem 21 nowych kapłanów. Jest to wydarzenie, które wyznacza moment istotnego wzrostu naszej wspólnoty. Nowo wyświęceni szafarze wnoszą bowiem do niej życie, przede wszystkim przez posługę Słowa Bożego i sakramentów. Jest to zatem dzień święta dla Kościoła Rzymu. Dla nowych kapłanów zaś jest to w sposób szczególny ich Pięćdziesiątnica. Modlę się, aby Duch Święty towarzyszył zawsze ich posłudze. Dziękujemy Bogu za dar nowych kapłanów i modlimy się, aby zarówno w Rzymie, jak i na całym świecie zakwitały i dojrzewały liczne i święte powołania kapłańskie”.
Benedykt XVI mówił też o działaniu Ducha Świętego w Kościele. „Bez Ducha Świętego Kościół sprowadzałby się do roli organizacji czysto ludzkiej, obciążonej swoją własną strukturą. Ale z kolei w planach Bożych Duch posługuje się zazwyczaj pośrednictwem ludzi, by działać w historii”.
Audiencja generalna
„Podziękujmy Janowi Pawłowi II za to, co dla nas zrobił i wycierpiał”
Reklama
Tak powiedział Benedykt XVI podczas audiencji generalnej 18 maja w Watykanie. Na te słowa Papieża kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z całego świata zgromadzonych na Placu św. Piotra odpowiedziało burzliwymi oklaskami. Ojciec Święty dzisiejsze rozważania poświęcił Psalmowi 113: „Chwalcie słudzy Pańscy, chwalcie imię Pana”.
„Dzisiaj ukończyłby 85 lat, jesteśmy pewni, że patrzy na nas z góry i jest z nami. Z tej okazji chcemy powiedzieć Panu: «dziękujemy Ci za ten dar, którym był Papież». I chcemy także powiedzieć «dziękuję» samemu Papieżowi za to wszystko, co uczynił, i za to, co wycierpiał” - powiedział po włosku Ojciec Święty.
Wcześniej Benedykt XVI tradycyjnie przejechał, błogosławiąc wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra. Wśród nich była 40-osobowa grupa pielgrzymów z Rosji, której przewodniczył metropolita archidiecezji Matki Bożej w Moskwie - abp Tadeusz Kondrusiewicz.
Po wygłoszeniu rozważań Papież pozdrowił pielgrzymów języka francuskiego, angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i polskiego.
„Dzisiaj przypada dzień urodzin Jana Pawła II, niezapomnianego Papieża, który pozostaje w sercach wszystkich. Obecnym tu Polakom życzę wszelkiego dobra w Chrystusie. Niech Bóg Wam błogosławi” - powiedział po polsku Benedykt XVI.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pierwsze beatyfikacje nowego pontyfikatu
Dwie zakonnice: Hiszpanka - s. Ascensión od Serca Jezusowego Nicol Goni (1868-1940) i Amerykanka - s. Maria Anna Barbara Cope (1838-1918) zostały nowymi błogosławionymi Kościoła katolickiego podczas pierwszej w tym roku i w pontyfikacie Benedykta XVI beatyfikacji. Zgodnie z życzeniem Papieża, przewodniczył jej 14 maja w Bazylice św. Piotra prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - portugalski kardynał kurialny José Saraiva Martins.
Sposób przeprowadzenia tego obrzędu oznacza powrót do dawnej tradycji, gdy papież przewodniczył wyłącznie kanonizacjom. W latach siedemdziesiątych XX wieku odstąpił od tego zwyczaju Paweł VI.
Kard. Martins powiedział w kazaniu, że „święci to arcydzieła Ducha, który rzeźbi oblicze Chrystusa i odciska w ich sercach miłość Boga”. Podkreślił, że obie nowe błogosławione „otworzyły swe życie na oścież Bogu i pozwoliły Mu prowadzić się na służbie Kościoła do ubogich, chorych, młodzieży”.
Jan Paweł II - teolog gór
Teologiem gór nazwał Jana Pawła II kard. José Saraiva Martins - prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w czasie Mszy św. odprawionej 18 maja podczas uroczystości nadania imienia polskiego Papieża jednemu ze szczytów masywu górskiego Gran Sasso w środkowych Włoszech. Miejscem liturgii był kościółek pw. św. Piotra w miejscowości Camarda, na początku szlaku prowadzącego na szczyt o wysokości 2424 m n.p.m.
Kard. Martins zacytował początek Psalmu 121 [120]: „Wznoszę swe oczy ku górom: skądże nadejdzie mi pomoc? Pomoc mi przyjdzie od Pana, który stworzył niebo i ziemię”, po czym powiedział: „Słowa Psalmu wydają mi się najodpowiedniejsze, aby opisać relację, jaka istnieje między górami a poszukiwaniem przez człowieka czegoś nadprzyrodzonego, większego, co go przerasta. Jednocześnie słowa te pozwalają nam zrozumieć urok, jaki wywierały zawsze na Janie Pawle II górskie szczyty”.
„Góry są więc symbolem duchowym i tak chciałbym interpretować inicjatywę nadania imienia Jana Pawła II szczytowi i szlakowi, który nań prowadzi” - dodał. Przypomniał zafascynowanie górami młodego Karola Wojtyły i jego echa w poezji. Wspomniał też o licznych wycieczkach - często nieoficjalnych - Papieża w te strony.
W 85. rocznicę urodzin Jana Pawła II
18 maja abp Stanisław Dziwisz odprawił rano przy grobie Papieża Jana Pawła II Mszę św. z okazji 85. rocznicy urodzin Ojca Świętego. Udział w niej wzięło ok. 200 osób, w tym 40-osobowa pielgrzymka z Rosji z abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem z Moskwy na czele. Było też wielu Włochów - pracowników Watykanu oraz Polacy.
W słowie po Ewangelii abp Dziwisz podkreślił dziękczynny charakter tej Mszy św., w czasie której dziękowano za całe życie Jana Pawła II, za jego wiarę, nadzieję, miłość. „Przyszliśmy razem z Benedyktem XVI, dla którego Ty byłeś «drogim Papieżem», aby Ci powiedzieć «dziękuję» i prosić, byś nas nie zostawiał, pozwolił nam odczuwać, że z góry nam błogosławisz” - powiedział Ksiądz Arcybiskup. Na koniec zwrócił się do samego Jana Pawła II, dziękując mu za całe doświadczenie pontyfikatu i prosząc, „żeby nas nie opuszczał i prosił za nami”.
Abp Tadeusz Kondrusiewicz mówił o roli Ojca Świętego w życiu całego świata i zapowiedział rozpoczęcie w swojej archidiecezji Matki Bożej w Moskwie „Roku pamięci Jana Pawła II”, który ma być czasem szczególnego zapoznawania się z jego nauczaniem i pogłębiania wiary.
W tym samym czasie Mszę św. za Jana Pawła II odprawił w swej prywatnej kaplicy Benedykt XVI. Uczestniczył w niej m.in. ks. Mieczysław Mokrzycki, drugi - obok abp. Dziwisza - sekretarz osobisty Papieża Jana Pawła II.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.