Reklama

Szlak Papieski w Gorcach

Kliknij, aby ściągnąć

Szlak Papieski w Gorcach

Szlak Papieski w Gorcach rozpoczyna się w Ludźmierzu na Podhalu. Poprowadzony jest wzdłuż tradycyjnych szlaków turystycznych przez Nowy Targ, Kowaniec, Bukowinę Miejską na Halę Rusnakową - do kaplicy Matki Bożej Królowej Gorców i na Halę Turbacz - do Szałasowego Ołtarza. Z Turbacza Szlak Papieski prowadzi: wzdłuż szlaku żółtego do niebieskiego doliną Kamienicy obok „Papieżówki”, dochodzi do Przełęczy Przysłop, gdzie łączy się z Papieskim Szlakiem Zagórzańsko-Limanowskim; od szlaku czerwonego wzdłuż niebieskiego łączy Krościenko - przez Lubań, Ochotnicę Dolną (kościół), Gorc - z Przełęczą Przysłop; od szlaku czerwonego na Przełęczy Knurowskiej przez Ochotnicę Górną wiedzie na osiedle Skałka, skąd wzdłuż szlaku zielonego prowadzi na Turbacz; przez Lubań szlakiem czerwonym do Krościenka, gdzie Gorczański Szlak Papieski łączy się na Kopiej Górce ze Szlakiem Papieskim w Beskidzie Sądeckim - tzw. „Powtórką z geografii”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

GORCE - ciekawa i malownicza grupa górska w Beskidach Zachodnich. Jesienią Gorce płoną wybarwionymi na czerwono bukowymi lasami; może ich nazwa łączy się z określeniem „gorzeć”... Niewysokie, przyjazne góry, położone blisko Krakowa (80 km) - przyciągają turystów spragnionych spokoju i ciszy, poszukujących terenów do uprawiania turystyki pieszej i narciarskiej. Najwyższym szczytem Gorców jest Turbacz (1310 m n.p.m.). Gorce rozsławił Seweryn Goszczyński - poeta i pisarz; gościł u właściciela Łopusznej - Leona Tetmajera w 1832 r. i w tym czasie wędrował po Gorcach, a ich piękno opisał w Dzienniku podróży do Tatrów. Piewcą Gorców był też Władysław Orkan - rodem ze Starmachowskiego Gronia nad Niedźwiedziem; poeta, działacz społeczno-kulturalny, publicysta, autor nowel i powieści o tematyce gorczańskiej. W 1981 r. utworzono na terenie Gorców Gorczański Park Narodowy - obecnie zajmuje 7030 ha. Powstał z potrzeby odnowy i zabezpieczenia dla nauki i przyszłych pokoleń naturalnej puszczy karpackiej, szczególnie dobrze tutaj zachowanej fauny gorczańskiej, bogactwa przyrodniczego polan i związanego z nimi dziedzictwa kulturowego, a także niepowtarzalnego krajobrazu. Sieć szlaków turystycznych w Gorcach zaczęło oznaczać jeszcze przed 1927 r. Polskie Towarzystwo Tatrzańskie - Oddziały „Gorce” z Rabki i Nowego Targu. W latach 50. tymi szlakami wędrował i poznawał Gorce ks. Karol Wojtyła w towarzystwie grupy młodych przyjaciół z Krakowa. Po spaleniu przez partyzantów w czasie okupacji schroniska na Turbaczu obecne otwarto w 1958 r. W czasie wojny spłonęło też schronisko na Lubaniu (nieodbudowane do dnia dzisiejszego). Turyści często korzystali więc z noclegu na sianie, gdy noc zaskoczyła ich w górach. Czynił tak również ks. Karol Wojtyła. Szałasów było wtedy w Gorcach dużo, bo na polanach górale z gorczańskich wsi prowadzili wypas owiec, w mniejszym zakresie wołów i koni. Pasące się stada owiec, pilnowane przez pasterzy i psy, były nieodłącznym elementem gorczańskiego krajobrazu. Na rozległych halach pachnących miętą, dziurawcem i macierzanką stały szopy przeznaczone na siano zbierane latem przez górali jako pożywienie dla zwierząt na zimę. Stały też liczne szałasy pasterskie, w których bacowie przetwarzali mleko na sery podpuszczkowe, bryndzę i oscypki. Chętnie częstowali turystów serkami i żętycą (skwaszonym owczym mlekiem). Przysiadali z gościem przy szałasie lub w gryzącym dymie snującym się po jego wnętrzu. Baca pykał fajeczkę i snuł swoje gadki, a gość słuchał, gdzie to złoto zbójcy zakopali (na Mogielicy czy Kudłoniu?) i jak czarował legendarny baca Bulanda. Nie było wówczas tranzystorów, więc gość w górach był mile widziany również dlatego, że przynosił wiadomości „ze świata”. Takie Gorce z całym ich urokiem poznał ks. Karol Wojtyła, gdy jako młody człowiek zawędrował w te strony. I tak je wówczas polubił, że wiele razy na te ścieżki powracał, a jako sędziwy Papież wspomniał: „... Gorce bardzo kochałem”.

Reklama

Rabka Zdrój (500-560 m n.p.m.)

Słynne uzdrowisko u podnóży Gorców. Klimat i inhalacje z tutejszych wód mineralnych - szczególnie wskazane są w leczeniu chorób układu oddechowego dzieci. Centrum turystyczne. Węzeł szlaków górskich wiodących w Gorce, Beskid Wyspowy i Pasmo Podhalańskie. W parku Zdrojowym, przygłazie-pomniku, na którym umieszczono płaskorzeźbę przedstawiającą Ojca Świętego w stroju turystycznym, zaczyna się Szlak Papieski. Uroczyste otwarcie Szlaków i poświęcenie miało miejsce 26 maja 2003 r. i rozpoczynało obchody 50-lecia nadania praw miejskich Rabce Zdrój.
Należy odwiedzić: kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, w którym bp Karol Wojtyła w latach 1953-58 głosił rekolekcje dla młodzieży licealnej. Nocował wówczas w Białym Dworku przy ul. Orkana; 18 maja 2000 r., z inicjatywy władz miasta i województwa, na froncie budynku umieszczono tablicę pamiątkową. Kościół pw. św. Teresy jest pierwszym kościołem w Polsce pod wezwaniem tej Świętej. 8 maja 1978 r. kard. Karol Wojtyła, metropolita krakowski, erygował tutaj parafię - ostatnią przed objęciem Stolicy Piotrowej.
Kościół poświęcił kard. Franciszek Macharski 6 kwietnia 1986 r., a konsekrował go 1 października 1997 r. Godny zwiedzenia jest stary kościół modrzewiowy z XVII wieku, obecnie muzeum im. Władysława Orkana (ekspozycja etnograficzna dotycząca m.in. Zagórzan - górali z Beskidu Wyspowego). W kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny w 1960 r. bp Wojtyła udzielił sakramentu bierzmowania 1370 osobom z Rabki i okolic.
Msze św. w niedziele i święta:
kościół pw. św. Teresy: 7.00, 8.00, 9.15, 10.30, 12.00, 19.00;
kościół pw. św. Marii Magdaleny: 6.00, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 16.00, 18.30.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rabka Zaryte (470 m n.p.m)

Dzielnica Rabki Zdroju o charakterze turystyczno-wypoczynkowym, położona w dolinie Raby między kulminacjami Lubonia Wielkiego w Beskidzie Wyspowym i Grzebienia (677 m n. p. m.) w Gorcach. Kościół parafialny z charakterystycznymi dwiema wieżami, kryty gontem. W kaplicy w Zarytem 25 stycznia 1978 r. kard. Karol Wojtyła odprawił Mszę św.

Olszówka (490 m n.p.m.)

Wieś letniskowa w dolinie potoku o tej samej nazwie, u podnóża Gorców. W nocy z 15 na 16 września 1993 r. spłonął tu drewniany kościół z 1732 r. - piękny zabytek, w którym często bywał kard. Karol Wojtyła, szczególnie z racji odwiedzin odbywających się tutaj oaz. Zapis w kronice parafialnej:
„Ks. kard. Wojtyła był bardzo serdecznie ustosunkowany do oazy i kiedy tylko odbywały się w Olszówce rekolekcje oazowe, zawsze przybył na każdy turnus i brał udział szczególnie w imprezach przy ognisku”. Ostatni pobyt - 4 sierpnia 1978 r.

Niedźwiedź i Konina (490-540 m n.p.m.)

Wsie letniskowe w Gorcach w dolinie potoków Porębianka i Konina. Pobyt ks. Karola Wojtyły w tych stronach upamiętnia kamień położony przez parafian w centrum Niedźwiedzia. Szlak turystyczny z Niedźwiedzia na Turbacz prowadzi obok domu rodzinnego Władysława Orkana na Starmachowskim Groniu - obecnie muzeum.

Reklama

Ludźmierz (600 m n.p.m.)

Duża wieś u ujścia Lepietnicy do Czarnego Dunajca. Ojciec Święty Jan Paweł II podniósł świątynię ludźmierską w 2001 r. do godności bazyliki mniejszej. Obok kościoła, w ogrodzie różańcowym, stoi pomnik Ojca Świętego, ufundowany przez księży pochodzących z Podhala. Przedstawia Papieża w pozycji klęczącej, modlącego się na różańcu. Jest to pamiątka nabożeństwa różańcowego, które Ojciec Święty prowadził tu w czasie pielgrzymki w 1997 r. Wydarzenie sprzed lat ilustruje polichromia obok ołtarza głównego. W ołtarzu króluje łaskami słynąca, błyszcząca złotem, późnogotycka, drewniana statua Gaździny Podhala. Obok dar papieski - piuska. Z rąk tej właśnie Matki Bożej wypadło w czasie uroczystości berło, które schwycił kard. Karol Wojtyła; odczytano to jako przekazanie władzy. Po nabożeństwie różańcowym 7 czerwca 1977 r. Ojciec Święty powiedział wesoło do rzeszy zgromadzonych wiernych:
„... chodź na Turbacz... O widać go!”. Rzeczywiście, z ołtarza polowego roztacza się wspaniały widok zarówno na pasmo Gorców, jak i na Tatry. Powiedzenie Ojca Świętego weszło na stałe do turystycznego języka. Z Ludźmierza do zakopiańskich Krzeptówek przez Ząb prowadzi Szlak Papieski zwany Sursum Corda.
Msze św. w niedziele i święta: 7.00, 9.00, 11.00, 18.00. Różaniec za Ojca Świętego Jana Pawła II: godz 10.00, w dni powszednie - godz. 17.30.

Nowy Targ (590 m n.p.m.)

Miasto w widłach Czarnego i Białego Dunajca w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej u południowych podnóży Gorców. Lokacja w II poł. XII wieku. Siedziba Związku Podhalan. Znane z czwartkowych jarmarków. Najcenniejszy zabytek - modrzewiowy kościółek św. Anny z XVI wieku. W pobliżu rynku - kościół parafialny pw. św. Katarzyny z XVI wieku, obok kościoła - ogród różańcowy i źródełko cudownej wody. Na rynku - pomnik poety Władysława Orkana, piewcy gór, ufundowany w 1934 r. przez Związek Podhalan.
Z Nowego Targu przez Kowaniec wyruszamy w Gorce.

Reklama

Kowaniec (670 m n.p.m.)

Dzielnica Nowego Targu o charakterze letniskowym. Placówka GOPR-u. Punkt wyjścia kilku szlaków turystycznych w Gorce. W sezonie zimowym na Długiej Polanie i Za Działem pracują wyciągi narciarskie. Przyjeżdżał tu na narty także ks. Karol Wojtyła.

Turbacz (1310 m n.p.m.)

Najwyższy szczyt Gorców, węzeł szlaków turystycznych przy schronisku im. Władysława Orkana. Obok schroniska - muzeum, Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK im. E. Moskały. W pogodne dni można stąd oglądać wspaniałą panoramę Tatr.

Kaplica Matki Bożej Królowej Gorców

Kaplica zwana Pasterską lub Papieską, wzniesiona została na Polanie Rusnakowej przez nowotarskich górali na planie krzyża Virtuti Militari, z inicjatywy i fundacji Czesława Pajerskiego, i dedykowana Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II z okazji jego pierwszej pielgrzymki do Polski 8 czerwca 1979 r. Ojciec Święty nigdy nie miał możliwości kaplicy tej nawiedzić. W czasie pierwszej pielgrzymki do Polski, po Mszy św. odprawianej przez Papieża na lotnisku nowotarskim goprowcy wręczyli mu klucze, mówiąc, że są do tej „Waszej, Ojcze Święty, bacówki”. To wówczas wzruszony Ojciec Święty wypowiedział słowa: „Pilnujcie mi tych szlaków”.
Msze św. od 1 maja do końca października w niedziele i święta: 8.00, 11.00, 16.00, w soboty - 18.00.

Szałasowy ołtarz na hali Turbacz

Ołtarz jest dziełem górali z Zakopanego i mieszkańców Klikuszowej. To symbolicznie, skromnie zagospodarowane miejsce jest bardzo ważne, ponieważ udało się udowodnić, że w 1953 r. w tym miejscu we wrotach stojącego tam niegdyś szałasu na siano ks. Karol Wojtyła odprawił Mszę św. dla współtowarzyszy turystycznej wędrówki. Jest to więc miejsce Eucharystii, sprawowanej przez późniejszego Ojca Świętego. Szałasowym Ołtarzem w „świątyni Bożej, którą stanowi przyroda sama”, opiekuje się Fundacja Szlaki Papieskie. Pomysłodawcami upamiętnienia miejsca są Anna i Tadeusz Kochańscy z Krakowa. Obok ołtarza - głaz z pamiątkową tablicą. Pierwsza Msza św. przy Szałasowym Ołtarzu została odprawiona we wrześniu 2003 r. - w 50. rocznicę sprawowanej tu Mszy św. przez ks. Karola Wojtyłę. Z tej okazji Ojciec Święty przysłał swoje błogosławieństwo. Fundacja Szlaki Papieskie organizuje tu co roku w 3. niedzielę września zakończenie sezonu turystycznego na Papieskich Szlakach. O godz. 12.00 przy Szałasowym Ołtarzu odprawiana jest Msza św. W 2004 r. Eucharystię sprawował i homilię wygłosił kard. Stanisław Nagy - wieloletni towarzysz wędrówek górskich ks. Karola Wojtyły.
Z Hali Turbacz rozciągają się rozległe widoki na wzniesienia Beskidu Wyspowego: Szczebel, Lubogoszcz, Śnieżnicę i Ćwilin, skrzyżowanie szlaków turystycznych.

Reklama

Stare Wierchy (983 m n.p.m.)

Polana w Gorcach. Największy węzeł szlaków turystycznych w zachodniej części Gorców, schronisko PTTK. Łagodne podejście ze wsi Obidowa. Punkt docelowy wędrówek kard. Stefana Sapiehy.

Szlak Kardynalski

Nazwa zwyczajowa dla odcinka szlaku niebieskiego z Obidowej na Stare Wierchy, pochodzi od częstych wędrówek kard. Stefana Sapiehy w czasie jego pobytów leczniczych w Rabce. Ksiądz Kardynał bardzo lubił chodzić w góry, ale dłuższe wyprawy utrudniała mu astma. Był więc podwożony bryczką na Obidową, skąd wędrował na Stare Wierchy i z powrotem.

„Papieżówka”

Przy ujściu potoku Ustępny, w dolinie rzeki Kamienicy, spadającej malowniczo w kamienistym korycie - przy Papieskim Szlaku wiodącym z Gorców przez Rzeki w Beskid Wyspowy - stoi skromny domek drwali. Mieszkał w nim samotnie metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła przez ok. 2 tygodnie, przygotowując się do Kongresu Eucharystycznego w USA. Zapewne sprawował tu swoje prywatne Msze św. Bruk przed wejściem ułożył osobiście z rzecznych kamieni.`

Reklama

Rzeki (690-720m n. p. m.)

Przysiółek Lubomierza. Wybitne walory krajobrazowe i klimatyczne. Zabytkowa kapliczka, w której ks. Karol Wojtyła odprawiał kilkakrotnie Msze św. dla mieszkańców i towarzyszących mu w wycieczkach przyjaciół. Bywał w Rzekach wielokrotnie; nocował u górali lub biwakował.

Przełęcz Przysłop w rzekach (750 m n. p. m.)

Biegnie tędy szosa łącząca Szczawnicę z Krakowem. Gorczański Szlak Papieski zbiega się tutaj z Zagórzańsko-Limanowskim w Beskidzie Wyspowym.

Lubań (1211 m n.p.m.)

Najwyższy szczyt we wschodniej części Gorców. Z Turbacza Szlak Papieski biegnie granią Lubania do Krościenka. Po drodze mijamy pamiątkowy krzyż postawiony w 2004 r. przez parafię Ochotnica Dolna, upamiętniający odprawioną tu w styczniu 1955 r. przez ks. Karola Wojtyłę Mszę św. na ołtarzu z nart. Szlak Papieski prowadzi z Przełęczy Knurowskiej przez Ochotnicę Górną i osiedle Skałka na Turbacz. W sezonie letnim na Lubaniu funkcjonuje baza namiotowa.
Z Lubania Gorczański Szlak Papieski schodzi do Krościenka, gdzie łączy się z Papieskim Szlakiem w Beskidzie Sądeckim.

Łopuszna

Duża wieś w dolinie Dunajca na pograniczu Gorców i Spisza. Pod koniec XVIII wieku w Łopusznej gospodarzyła rodzina Tetmajerów; to oni zbudowali drewniany dwór w 1784 r. Obecnie w dworze i budynku gospodarczym funkcjonuje muzeum prezentujące liczne zbiory etnograficzne i eksponaty charakterystyczne dla kultury szlacheckiej. Drewniany kościół w stylu gotyckim; w ołtarzu głównym malowidło z XV wieku przedstawiające koronację Matki Bożej. Z Łopusznej wywodził się ks. prof. Józef Tischner. Często podchodził szlakiem niebieskim z Łopusznej do Kaplicy Papieskiej na Turbaczu. W kaplicy na Turbaczu odprawiał co roku w drugą niedzielę sierpnia Mszę św. dla „ludzi gór”. Ks. Józef Tischner spoczywa na cmentarzu w Łopusznej.

Krościenko n. Dunajcem (425 m n.p.m.)

Miejscowość letniskowa i uzdrowiskowa, związana z postacią św. Kingi (zabytkowa kapliczka nad Dunajcem), leży na styku Pienin Czorsztyńskich, Gorców i Beskidu Sądeckiego. Źródła wód mineralnych. Najcenniejszy zabytek - murowany kościół z XIV wieku pw. Wszystkich Świętych. W nowym kościele pw. Dobrego Pasterza spoczywają szczątki doczesne sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. W Krościenku Szlak Gorczański łączy się ze Szlakiem Papieskim w Beskidzie Sądeckim („Powtórka z geografii”).

Reklama

Kopia Górka w Krościenku

Dom centralny Ruchu Światło-Życie, znanego w całej Polsce pod nazwą Oaza, założonego w latach pięćdziesiątych przez ks. Franciszka Blachnickiego - dziś kandydata na ołtarze. kard. Wojtyła był częstym gościem na zgromadzeniach Ruchu. 11 czerwca 1973 r. poświęcił figurę Niepokalanej Matki Kościoła.

Tylmanowa (395 m n.p.m.)

Wieś w dolinie Dunajca na pograniczu Gorców i Pasma Radziejowej. Kościół drewniany pw. św. Mikołaja z 1756 r. Kalwaria na skalistym wzniesieniu Baszta. Rezerwat przyrody Kłodne. Z Tylmanowej przez Błyszcz (945 m n. p. m.) dojście do Szlaku Papieskiego „Powtórka z geografii”. Na Suchym Groniu, zwanym Błyszczem, 16 sierpnia 1972 r. kard. Karol Wojtyła odprawił Mszę św. dla 700 osób z 25 oaz. Na pamiątkę wzniesiono tu kapliczkę. Ksiądz Kardynał bywał w Tylmanowej na spotkaniach oazowych przy ognisku. Podobnie jak Ochotnica, było to - i jest nadal - popularne miejsce rekolekcji oazowych.

Ochotnica (390-1000 m n.p.m.)

Położona w sercu Gorców, w dolinie rzeki Ochotnica, jedna z najdłuższych w Polsce wieś letniskowa, Podzielona na Dolną i Górną.
W Ochotnicy Dolnej - siedziba gminy i drewniany kościół parafialny pw. Znalezienia Krzyża Świętego, wzniesiony w 1816 r. na miejscu poprzedniego. Zabytkowe wyposażenie świątyni pochodzi z kościoła pofranciszkańskiego w Starym Sączu. Świątynię otacza lipowy starodrzew. We wsi sporo starych zabytkowych domów i zabudowań gospodarczych. Na terenie parafii znajdują się szczyty Gorc i Lubań, które wielokrotnie, w różnych porach roku, przemierzał ksiądz, a potem kard. Karol Wojtyła. Na pamiątkę tego corocznie odprawiane są tu Msze św. w intencji Jana Pawła II: na rozpoczęcie sezonu wakacyjnego - 29 czerwca o godz 16.00 przy kapliczce pod szczytem Gorca, a na zakończenie sezonu - w sierpniu na szczycie Lubania. Ks. Karol Wojtyła był także w ochotnickim kościele, w dawnej plebanii, odwiedzał też goszczących tu prywatnie, m.in. w 1972 r. w os. Polisiówka - znajomych z krakowskiego Środowiska. Przy kościele znajduje się głaz-pomnik upamiętniający turystyczne wędrowanie ks. Karola Wojtyły po okolicznych górach, położony i poświęcony w święto Apostołów Piotra i Pawła w 2003 r.
W czasie wojny Ochotnica zasłynęła z działalności partyzanckiej, z bohaterskiej obrony oraz krwawej wigilii, w czasie której Niemcy zamordowali 56 jej mieszkańców.
Msze św. w niedziele i święta: 7.00, 9.00, 11.00, 16.00; Młynne - 13.30.
Ochotnica Górna - w parafii wydzielonej na początku XX wieku z Ochotnicy Dolnej znajduje się nowy kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W przysiółku Skałka u gospodarza Janczury na przełomie stycznia i lutego 1955 r. był na zimowisku wraz z grupą przyjaciół kard. Karol Wojtyła. Z tego miejsca wędrował na nartach na Turbacz i Lubań. Fakt ten upamiętnili uczestnicy zimowiska tablicą umieszczoną na ścianie domu. 50. rocznicę tego pobytu parafia Ochotnica Górna uczciła uroczystą Mszą św. sprawowaną w tutejszym kościele oraz wytyczeniem Szlaku Papieskiego z Przełęczy Knurowskiej przez osiedle Skałka na Turbacz. W Ochotnicy ks. Karol Wojtyła przebywał wielokrotnie.
Msze św.: 7.00, 9.00, 11.00, 17.00; Jamne -14.30 (latem).

Reklama

Studzionki

Osiedle na głównym grzbiecie pasma Lubania na wschód od Przełęczy Knurowskiej (846 m n. p. m.). Kilka prywatnych stacji turystycznych. W 1955 r. przed podejściem na Lubań ks. Karol Wojtyła z grupą przyjaciół zatrzymał się tu na nocleg.

Kamienica (460 m n.p.m.)

Wieś letniskowa na pograniczu Gorców i Beskidu Wyspowego nad rzeką Kamienicą. Pierwsza lokacja w 1297 r., ponowna w 1330 r. przez starosądeckie klaryski. W okresie zaborów w 1782 r. dobra Klarysek zostały skonfiskowane i Kamienica przeszła w ręce Szalayów, a następnie Marszałkowiczów. W czasie II wojny kamienica była wielokrotnie pacyfikowana. Przez przełęcz między Cichoniem i Ostrą wieś łączy z Limanową malownicza szosa. Tędy też przebiega trasa przelotowa Kraków - Szczawnica przez Mszanę Dolną. Z dawnych czasów pozostało nieco starodrzewu w podworskim parku, pałacyk późnoklasycystyczny, kaplica Szalayów na miejscowym cmentarzu oraz XIX-wieczne zabudowania. Stąd ks. Karol Wojtyła odjeżdżał autobusem do Krakowa w 1953 r., po zakończeniu wycieczki w Gorce.

Reklama

Szczawa (520 m n.p.m.)

Duża, atrakcyjna wieś letniskowa i zimowisko na pograniczu Gorców i Beskidu Wyspowego, u ujścia do Kamienicy potoku Głębieniec. Występują tu duże ilości wód mineralnych - stąd nazwa wsi. Podobnie jak Kamienica, Szczawa należała do starosądeckich Klarysek. W okresie okupacji hitlerowskiej w przysiółku Polanki mieściła się kwatera dowództwa I Pułku Strzelców Podhalańskich AK. W parafii Szczawa są dwa kościoły: pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa - drewniany z 1958 r., związany z tradycją walk AK w Gorcach, oraz nowy murowany, z 2002 r. Przy starym kościółku corocznie w niedzielę po 15 sierpnia odbywa się odpust partyzancki, poprzedzony w wigilię uroczystości festiwalem pieśni partyzanckich AK. Zarówno w Kamienicy, jak i w Szczawie ks. Karol Wojtyła bywał turystycznie i jako duszpasterz.
Msze św. w niedziele i święta: 7.00, 9.00, 11.00, 17.00.

Szlaki Papieskie w Gorcach i Beskidzie Wyspowym były pomyślane jako dar serca dla Ojca Świętego Jana Pawła II od mieszkańców Krakowa i gór. Uroczyste ich otwarcie, połączone z odsłonięciem i poświęceniem pamiątkowego głazu, miało miejsce w parku Zdrojowym w Rabce Zdroju 26 maja 2003 r.
Realizacja pomysłu oznaczenia Papieskich Szlaków w Gorcach i Beskidzie Wyspowym stała się możliwa dzięki zaangażowaniu społeczności lokalnych, duszpasterzy parafii na trasie szlaku, Oddziału PTTK w Limanowej, władz i samorządów gminnych i powiatowych: Rabki Zdroju, Limanowej, Mszany Dolnej, Nowego Targu, Krościenka n. Dunajcem, Słopnic, Raby Wyżnej, Lubnia, Ochotnicy Dolnej, Dobrej, Łukowicy, Tymbarku, Kamienicy. W skład Komitetu Organizacyjnego Szlaków Papieskich weszli: Urszula i Tadeusz Własiukowie z Krakowa - pomysłodawcy, ks. Jan Zając - Kapelan Leśny - MOREKO na Śnieżnicy, Monika Gacek - przewodnik beskidzki Oddział Nowy Targ, Andrzej Adam Zelek - Pełnomocnik ds. Promocji, Integracji i Informacji Europejskiej Urzędu Miasta Rabka-Zdrój, ks. Stanisław Wojcieszak - proboszcz parafii Ochotnica Dolna, Anna i Tadeusz Kochańscy z Krakowa. Konsultacją służył: ks. prof. Maciej Ostrowski - Duszpasterz Turystów Archidiecezji Krakowskiej.
Sponsorem medialnym jest od początku Tygodnik Katolicki Niedziela.

Opracowanie tekstu i zdjęcia:
Urszula Własiuk - Fundacja Szlaki Papieskie.
Fundacja Szlaki Papieskie
ul. Prof. A. Bochnaka 2, 30-698 Kraków
tel. (0-12) 654-90-96, tel./fax (0-12) 659-71-73
e-mail: szlakipapieskie@galaxy.krakow.pl

2005-12-31 00:00

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Komisja ds. aborcji: wysłuchanie publiczne projektów 16 maja

2024-04-23 12:33

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe.Stock

Wtorkowe posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży trwało krótcej niż kwadrans. Zdecydowano, że wysłuchanie publiczne odbędzie się 16 maja o godz.10.

To drugie posiedzenie komisji, ale pierwsze merytoryczne. Na poprzednim wybrano przewodnicząca komisji i jej zastępczynie.

CZYTAJ DALEJ

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa sosnowieckiego nominata

2024-04-23 15:38

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz zapewnienia o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej” - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce biskupa sosnowieckiego nominata Artura Ważnego. Nominację ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

„Życzę Księdzu Biskupowi coraz głębszego doświadczania „bycia posłanym” czyli podjęcia misji samego Jezusa Chrystusa, który w pasterskim posługiwaniu objawia miłość Boga do człowieka” - napisał przewodniczący Episkopatu do bp. Artura Ważnego mianowanego biskupem sosnowieckim. „Życzę, aby codzienna bliskość Ewangelii i Eucharystii prowadziły do uświęcenia Księdza Biskupa oraz powierzonego jego pasterskiej pieczy Ludu Bożego Diecezji Sosnowieckiej” - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję