Reklama

Aspekty

Obchody Światowego Dnia Chorego

W bieżącym roku już po raz trzydziesty Kościół katolicki będzie obchodził Światowy Dzień Chorego. Przypada on zawsze w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes (11 lutego) i stanowi okazję do refleksji nad tajemnicą cierpienia, a także służy uwrażliwieniu wspólnot chrześcijańskich i całego społeczeństwa na sytuację i potrzeby ludzi chorych. Hasłem tegorocznych obchodów są słowa: „Bądźcie miłosierni jak Ojciec wasz jest Miłosierny”.

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Archiwum Aspektów

ks. Tomasz Duszczak, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i chorych

ks. Tomasz Duszczak, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i chorych

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego odbędą się w piątek 11 lutego w Zielonej Górze według następującego porządku:

godz. 11.00 – Prezentacja Orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego (Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego, ul. Wojska Polskiego 71). W prezentacji wezmą udział: bp Tadeusz Lityński, p.o. Dyrektora LOW NFZ Ewa Skrbeńska, dr hab. n. med. prof. UZ Jarosław Hiczkiewicz, dr n. biol. Justyna Jasik-Pyzdrowska, pielęgniarka, edukator cukrzycowy, Piotr Rozpędowski, ratownik medyczny, pielęgniarz;

godz. 17.00 – Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego w intencji osób chorych, z udzieleniem sakramentu chorych (kościół pw. św. Józefa Oblubieńca, ul. Prosta 47). Liturgia transmitowana przez TVP 3 Gorzów Wielkopolski;

godz. 18.15 – Koncert Antoniny Krzysztoń dedykowany osobom chorym i ich rodzinom (kościół pw. św. Józefa Oblubieńca, ul. Prosta 47)

Tego samego dnia rejonowi kapelani służby zdrowia oraz inni wyznaczeni duchowni będą również przewodniczyć obchodom Światowego Dnia Chorego w ważniejszych miejscowościach diecezji. Msze św. w intencji osób chorych z udzieleniem sakramentu chorych zostaną odprawione w następujących świątyniach:

Żary, kościół pw. Miłosierdzia Bożego, godz. 10.00 (ks. Krzysztof Burzyński);

Nowa Sól, kościół pw. św. Józefa Rzemieślnika, godz. 16.00 (ks. Mariusz Łuszczek);

Głogów, kościół pw. św. Maksymiliana M. Kolbego, godz. 11.00 (ks. Zbigniew Walaszek);

Gorzów Wlkp., katedra, godz. 18.00 (bp Paweł Socha, ks. Piotr Krysztofiak);

Międzyrzecz, kościół pw. św. Wojciecha, godz. 11.00 (ks. Andrzej Kugielski);

Zielona Góra, kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, godz. 9.00 (ks. Robert Patro)

Natomiast 12 lutego w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego (Zielona Góra, ul .Wojska Polskiego 71) zaplanowano panel edukacyjny, którego tematem będzie opieka nad chorym w domu. Program panelu:

Reklama

godz. 9.00 – Opieka nad osobą chorą w domu – Otylia Schönborn, magister pielęgniarstwa, specjalista pielęgniarstwa opieki długoterminowej;

godz. 10.45 – Pierwsza pomoc przedmedyczna – Stowarzyszenie Zawodowe Ratowników Medycznych „MEDYK”;

godz. 12.45 – Rola rodziny w chorobie osoby bliskiej– Bożena Uberna, psycholog, psychoonkolog, psychoterapeuta.

2022-02-10 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaufanie w sytuacji choroby

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

Agata Zawadzka

Bp Tadeusz Lityński udzielił sakramentu namaszczenia chorych

Bp Tadeusz Lityński udzielił sakramentu namaszczenia chorych

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez św. Jana Pawła II w 1992 roku. Jest on obchodzony w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes i ma skłaniać do refleksji nad istotą cierpienia oraz uwrażliwiać społeczeństwo na potrzeby ludzi chorych. W tym roku obchodzony był po raz 27. Z tej okazji w całej diecezji zostały zorganizowane modlitwy i spotkania w placówkach opieki medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Chcemy być traktowani z miłością

2023-02-07 17:17

[ TEMATY ]

młodzież

II Synod Młodych

młody Kościół

list młodych do księży

Katarzyna Krawcewicz

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

Owocem II Synodu Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest list młodzieży do księży. Został on rozesłany do wszystkich kapłanów pracujących na naszym terenie. Czego pragnie młody Kościół, a co go boli? Co młodzież kocha w Kościele? Zachęcamy do zapoznania się z trzecią częścią listu.

„Kolejny problem to brak dbałości co do celebrowania Eucharystii czy podczas spowiedzi świętej. To piękne sakramenty, z których czerpiemy z wielką wdzięcznością. Jednak gdy widzimy, że kapłan ściągnął kazanie z Internetu, a ze sprawowaniem mszy ogromnie się spieszy i nie dba o przekazanie największej tajemnicy naszej wiary, czujemy się pokrzywdzeni. Chcemy piękna w Kościele, jakości, autentyczności. Brakuje nam też prawdziwej katechezy liturgicznej, chcemy wiedzieć i rozumieć, co dzieje się na liturgii, by nie wykonywać pustych znaków i nie wypowiadać słów bez pokrycia. Dodatkowo spowiedź święta, która ma nas pokrzepić, umocnić i obyć w Bożym Miłosierdziu staje się często czasem krytykowania czy wyrzucania swoich prywatnych frustracji przez księży. Sakrament pokuty i pojednania często jest dla nas trudny i gdy przychodzimy skruszeni i pokorni do konfesjonału, nie pomaga nam krzyk. Drogi Księże, w takich sytuacjach potrzeba nam dobra i opieki. Nie chodzi nam o to, by kapłani „słodzili” nam podczas spowiedzi, ale wiemy, że wszystko można powiedzieć na wiele różnych sposobów. Gdy dostrzegamy swój grzech i chcemy oddać się Bogu, chcemy być traktowani z miłością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję