Reklama

Niedziela w Warszawie

Wykład prof. Johna Milbanka

Już dziś kolejny wykład z serii JP2 Lectures, który wygłosi prof. John Milbank, twórca ruchu Radical Orthodoxy i wykładowca Uniwersytetu w Nottingham.

[ TEMATY ]

Wykłady Janopawłowe

Teologia Polityczna

Wykład zatytułowany będzie: „Cnota, integralizm i prymat tego, co społeczne w katolickiej myśli politycznej”. Będzie to piąty w tym roku akademickim 2021/22 wykład z cyklu wykładów Janopawłowych organizowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na uniwersytecie Angelicum.

Warto zauważyć, że wokół słów „integryzm” i „integralny” panuje ogromne zamieszanie. Dzisiejsi neoscholastycy powracający do integryzmu są tymi samymi ludźmi, którzy mają tendencję do przeciwstawiania się integralnej jedności natury i łaski. W konsekwencji mylą oni integralny porządek polityczny z teokracją, a autorytet kościelny z władzą. Jednak odrzucenie „czystej natury” i tomistyczne naleganie, wzorem Servaisa Pinckaersa OP, że prawdziwa cnota pochodzi z boskiego daru, a nasza braterska wymiana darów jest bezpośrednim obowiązkiem, implikuje inny, bardziej radykalny i autentyczny, choć bardziej umiarkowany integralizm: zgodnie z nim jedyną miarą prawdziwie sprawiedliwej polityki jest umożliwienie komunii miłości.

Ale czy zwykła liberalna demokracja może to uczynić i czy może zapobiec osunięciu się w autorytaryzm, dziś coraz bardziej powszechny? Jeśli to, co społeczne, pojmowane jako wspólnotowość i miejsce wzajemności ma pierwszeństwo przed tym, co polityczne i ekonomiczne, czyż nie oznacza to ich specyficznej rekonfiguracji, tak jak to przewidywała katolicka nauka społeczna w latach trzydziestych XX wieku? Być może nadszedł czas, by ponownie zapytać, o interpretację zasady pomocniczności, solidarności i godności ludzkiej osoby.

Dziś trzeba powtórzyć za Maxem Schelerem (który wywarł tak wielki wpływ na Jana Pawła II) i Emmanuelem Mounierem, co może oznaczać polityka i ekonomia specyficznie „chrześcijańsko-społeczna”. Idąc za Janem Pawłem II, musimy także bardziej zastanowić się nad tym, w jaki sposób właściwie rozumiany katolicki internacjonalizm może być połączony z integralnym wcieleniem katolickości w konkretnych kulturach narodowych i lokalnych.

Reklama

Prelegent, prof. John Milbank urodził się w 1952 roku w Kings Langley w Anglii. Jest emerytowanym profesorem na Wydziale Teologii i Religioznawstwa Uniwersytetu w Nottingham, pełni funkcję prezesa Centrum Teologii i Filozofii. Jest najważniejszym reprezentantem kierunku myśli znanego jako Radical Orthodoxy. Charakterystyczną cechą tego ruchu jest przekraczanie konwencjonalnych granic między teologią, filozofią, polityką i teorią socjologiczną.

Wykład odbędzie się o godz. 16.30 w języku angielskim. Niedługo po transmisji będzie udostępnione nagranie z polskimi napisami.

Link do nagrania: https://www.youtube.com/watch?v=RJZ-Mo3wszE

Można dołączyć do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/460117708995156

Aby wziąć udział na żywo, trzeba się zarejestrować: https://www.eventbrite.it/e/jp2-lecture-prof-john-milbank-virtue-integralism-and-the-priority-tickets-249139361537?fbclid=IwAR2mK3AajcY8hjDG6K9cmAVwXZmazNJ7S3CKZasHb5CU76vLHgg-bRbrpLI

Comiesięczne otwarte wykłady Janopawłowe wygłaszane przez uczonych z całego świata są organizowane przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na wydziale Filozofii na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie, Rzymskiej Alma Mater Karola Wojtyły.

2022-02-17 13:28

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak poznać Boga – wykład na Angelicum

Już jutro odbędzie się drugi w tym roku akademickim wykład z cyklu wykładów Janopawłowych organizowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Wykład wygłosi prof. Jean-Luc Marion (Uniwersytet Chicago/Akademia Francuska), laureat Nagrody Ratzingera.

Wykład zatytułowany „Fenomenologiczna otwartość Objawienia” rozpocznie się o godzinie 16:30 (CET) w Auli Minor na uniwersytecie Angelicum i będzie transmitowany na żywo.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Cantalamessa: dajmy światu nadzieję, nie ludzką, ale w Chrystusie

2022-12-09 14:01

[ TEMATY ]

Cantalamessa

flickr.com

Nie ma piękniejszego daru, który Kościół może dać dziś światu niż chrześcijańska nadzieja – mówił kard. Raniero Cantalamessa w drugim rozważaniu adwentowym dla papieża i pracowników Kurii Rzymskiej. Wyjaśnił zarazem, że nadzieję trzeba głosić nie w postawie obronnej czy apologetycznej, lecz jako element kerygmatu, przepowiadania Jezusa Chrystusa, Jego zmartwychwstania.

Papieski kaznodzieja przypomniał, że głoszenie nadziei na życie przyszłe było główną misją pierwotnego Kościoła i zadecydowało też o powodzeniu ewangelizacji w starożytnym świecie. „Jednym z czynników, który zadecydował o szybkim szerzeniu się wiary na początku chrześcijaństwa, było chrześcijańskie głoszenie życia po śmierci, nieskończenie piękniejszego i radośniejszego niż życie na ziemi. Cesarz Hadrian wybudował sobie w różnych miejscach na świecie wspaniałe wille i przygotował dla siebie mauzoleum, które dziś jest Zamkiem Anioła, niedaleko stąd. Kiedy zbliżał się już do śmierci, napisał też dla siebie nagrobne epitafium. Zwracając się do swej duszy, kazał jej po raz ostatni spojrzeć na piękno i rozrywki tego świata, bo, jak mówił, zstępujesz w miejsca bezbarwne, uciążliwe i ogołocone. Do Hadesu! Można sobie wyobrazić jak wielkim szok duchowy musiało wywoływać głoszenie w takich okolicznościach życia nieskończenie pełniejszego i jaśniejszego niż to, które kończyło się w chwili śmierci. I to też tłumaczy, dlaczego wyobrażenia i symbole życia wiecznego tak często pojawiają się na chrześcijańskich grobach w katakumbach” – wyjaśnił kard. Cantalamessa.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: jutro odbędzie się beatyfikacja 20-letniej Izabeli Krystyny Mrad Campos

2022-12-09 16:32

[ TEMATY ]

Brazylia

błogosławiona

Wikipedia/autor: Bastião Já Sabe na licencji Creative Commons

Isabel Cristina Mrad Campos

Isabel Cristina Mrad Campos

W sobotę 10 grudnia podczas Mszy św. polowej w Barbacena w Brazylii arcybiskup-senior Aparecidy kard. Raymundo Damasceno Assis ogłosi błogosławioną urodzoną w tym mieście Izabelę Krystynę Mrad Campos. W 1982 w wieku 20 lat została ona zamordowana, broniąc się przed wykorzystywaniem seksualnym i gwałtem.

Oto krótki życiorys nowej błogosławionej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję