Reklama

Polska

Kard. Nycz i abp Hoser o swoich diecezjach przed wizytą ad limina

[ TEMATY ]

biskup

Warszawa

biskupi

ad limina

Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wizyta ad limina to bardzo braterska wymiana doświadczeń i informacji oraz próba znalezienia perspektywy dalszego działania i współpracy – powiedział abp Henryk Hoser w poniedziałek Domu Arcybiskupów Warszawskich. Ordynariusz warszawsko-praski wraz z metropolitą warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem oraz współpracownikami zaprezentował stan Kościoła warszawskiego przed wizytą polskich biskupów w Rzymie.

Kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że zbliżająca się wizyta biskupów ad limina będzie piątą wizytą w jego posłudze biskupiej: trzy odbył za pontyfikatu Jana Pawła II, a jedną – Benedykta XVI. – Wszystkim, co łączy te wizyty, jest doświadczenie i przeżycie Kościoła powszechnego. Każda diecezja jest cząstką tego Kościoła – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tak jak wizytacja biskupa w parafii nie służy egzekwowaniu kontroli, tak wizyta ad limina biskupów w Rzymie „jest przede wszystkim przeżyciem tajemnicy Kościoła powszechnego, którego cząstką jesteśmy, jest spotkaniem z tym Kościołem” i z papieżem Franciszkiem” – podkreślił kard. Nycz.

„Wizyta ad limina – poinformował metropolita warszawski – służy temu, by z jednej strony zdać relację ze stanu swojej diecezji, a z drugiej strony, by przeżyć spotkanie z Piotrem, pierwszym Papieżem i jego relikwiami oraz spotkanie z wszystkimi ważnymi miejscami Stolicy Apostolskiej”.

Kard. Nycz wyjaśnił, że na wizytę ad limina złożą się: Msza św. u relikwii św. Piotra w Bazylice św. Piotra oraz Msze św. w trzech pozostałych bazylikach większych Rzymu, a także Eucharystie przy relikwiach bł. Jana Pawła II, spotkanie z Ojcem Świętym oraz wizyty w kongregacjach i innych urzędach Kurii Rzymskiej, sprawujących pieczę nad różnymi obszarami działalności Kościoła.

Czas wypełniony wizytami w poszczególnych urzędach Stolicy Apostolskiej jest bardzo pracochłonny, ale sama wizyta – jak zaznaczył kard. Nycz – jest także okazją do „tygodniowego, roboczego, braterskiego spotkania biskupów polskich”.

Reklama

Abp Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski – jako sekretarz pomocniczy Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów – sam podczas poprzedniej wizyty ad limina (2005) przyjmował polskich biskupów. Był do tego oddelegowany przez kard. Crescenzio Sepe.

Abp Hoser zaznaczył, że wizyty ad limina odbywają się bardzo często. Kościół na całym świecie się powiększa. Przybywa diecezji i biskupów, w związku z tym wymóg wizyt biskupów danego kraju co 5 lat jest coraz trudniejszym wyzwaniem.

Struktura Kurii Rzymskiej jest bardzo złożona. Oprócz kongregacji, działają jeszcze rady, komisje i inne instytucje pomocnicze. – Z jednej strony wyrażają one posługę Biskupa Rzymu w Kościele, z drugiej strony są łącznikiem między terenem a osobą Ojca Świętego – wyjaśnił abp Hoser.

Przypomniał, że Kongregacja ds. Biskupów i Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów, odpowiedzialne za przygotowanie kandydatur nowych biskupów do mianowania przez papieża, organizują co roku miesięczne kursy dla nowo wyświęconych biskupów, by pokazać im, w jaki sposób działają Kuria Rzymska i wszystkie dykasterie. – Wizyta ad limina idzie po tej linii: lepszego zapoznania się z wymogami wzajemnych relacji – dodał biskup warszawsko-praski.

„Spotkania poszczególnych dykasteriach mają bardzo serdeczny i życzliwy charakter, nastawiony na wzajemną pomoc” – powiedział abp Hoser. Dana dykasteria przedstawia zazwyczaj problematykę w bardzo szerokim kontekście sytuacji Kościoła powszechnego. Problemy danego kraju ukazywane są zatem przez grupę biskupów na tle podobnych sytuacji w innych krajach. Z drugiej strony kongregacja wysłuchuje, jakie są oczekiwania biskupów składających wizytę i jak można im pomóc. – Jest to zatem bardzo braterska wymiana doświadczeń i informacji, jak również próba znalezienia perspektywy dalszego działania i dalszej współpracy – dodał biskup warszawsko-praski.

Reklama

Ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” wyjaśnił, co składa się na 5-letnie (w przypadku tegorocznej wizyty – 8-letnie) sprawozdanie biskupów przy wizycie ad limina.

Pół roku przed wizytą biskupów każda diecezja musiała przesłać do Watykanu przygotowany dokument, tzw. „Sprawozdanie”. Składa się on z 23 rozdziałów, których treść jest dostosowana do struktury Kurii Rzymskiej. Każdy rozdział odpowiada jednej z watykańskich dykasterii. Nad dokumentem pracowały osoby zajmujące się na co dzień danymi tematami w diecezji.

Dane do sprawozdania pochodzą zarówno ze źródeł wewnątrzkościelnych (głównie dzięki Instytutowi Statystyki Kościoła Katolickiego), raportów Głównego Urzędu Statystycznego, opracowań samorządowych oraz innych szeroko dostępnych źródeł. Dane na temat np. mediów katolickich pochodzą z wyników czytelnictwa, słuchalności i oglądalności.

W pierwszej części sprawozdania dane najnowsze zestawione zostały z danymi sprzed ośmiu lat, tak aby zaprezentować stan danego obszaru w Kościele w Polsce. Z kolei druga część ma charakter opisowy. Powinna ona być napisana w taki sposób, aby sytuację danej diecezji zrozumiała osoba, która nie zna realiów poszczególnych części administracyjnych Kościoła lokalnego. Raport kończy się podsumowaniem i wnioskami.

2014-01-27 18:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi z okazji 100-lecia KUL: Uniwersytecie, jeśli służysz prawdzie, służysz życiu

[ TEMATY ]

biskup

KUL

biskupi

Fot. E. Bartkiewicz/www.episkopat.pl/photo

„Uniwersytecie, służ prawdzie! Jeśli służysz prawdzie, służysz wolności, wyzwalaniu człowieka i narodu, służysz życiu!” – mówił św. Jan Paweł II podczas wizyty na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim 9 czerwca 1987 roku. Słowa patrona uczelni przypomnieli polscy biskupi w liście pasterskim z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia uczelni. List będzie odczytywany w kościołach w Poniedziałek Wielkanocny, 2 kwietnia.

„W ciągu swojej stuletniej historii Uniwersytet wykształcił ponad 110 tysięcy absolwentów, do aktywnej obecności w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym. Wielu z nich przyczyniło się do budowania wolnej Polski” – czytamy w liście pasterskim Episkopatu z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Biskupi przypominają historię tej jednej z najstarszych w Polsce uczelni. Jej inicjatorem i pierwszym rektorem był ks. Idzi Radziszewski. A o zrealizowaniu jego idei zdecydowała Konferencja Episkopatu Polski obradująca w Warszawie 26 i 27 lipca 1918 roku.

CZYTAJ DALEJ

Dyktatura rankingów czy skracanie smyczy? Kontrole kuratoryjne kontra szkoły z misją.

2024-06-18 10:50

[ TEMATY ]

felieton

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

MEN właśnie opublikowało Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025. To standardowa procedura. Każdy rok szkolny ma swoje priorytety edukacyjne, które wcześniej ogłasza minister edukacji. Zwykle ich określenie wiąże się z przekazywaniem dodatkowych pieniędzy na programy, które mają wzmacniać wybrane przez ministra zagadnienia. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie zapowiedź kontroli nauczycieli ze szkół uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty. Blady strach spadł na szkoły z terenów słabszych społeczno- ekonomicznie oraz na szkoły katolickie, które niejednokrotnie prowadzą zajęcia z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Przysłowia są mądrością narodu...

CZYTAJ DALEJ

Łódź: imieniny abp. Władysława Ziółka i bp. Ireneusza Pękalskiego

2024-06-18 12:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Tradycyjnie, pod koniec czerwca, gdy w kalendarzu liturgicznym wspominamy św. Władysława i św. Ireneusza, którzy są patronami arcybiskupa seniora Władysława Ziółka i biskupa Ireneusza Pękalskiego, w domu biskupów łódzkich odbyło się spotkanie imieninowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję