Wadowice otrzymały relikwię św. Ojca Pio
Delegacja Wadowic - rodzinnego miasta Jana Pawła II otrzymała 13 lipca w Pietrelcinie, na południu Włoch, skąd pochodził św. Ojciec Pio, relikwię tego włoskiego stygmatyka. Odebrał ją ks. Krzysztof Główka, wikariusz wadowickiej parafii pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, w obecności dr Wandy Półtawskiej, która - jak powszechnie wiadomo - odzyskała zdrowie po tym, gdy bp Karol Wojtyła prosił Ojca Pio, by modlił się w jej intencji.
Przekazanie relikwii poprzedziła Msza św. w miejscowym kościele pw. św. Anny, gdzie Ojciec Pio został ochrzczony. „Dzisiaj spełnia się więź między Janem Pawłem II a świętym Ojcem Pio” - powiedział wikary z Wadowic, przypominając, że pomysł przekazania miasteczku relikwii włoskiego Kapucyna narodził się już pięć lat temu.
Dr Półtawska i delegacja miasta ma wziąć udział w programie telewizyjnym, transmitowanym z Pietrelciny przez telewizję publiczną RAI.
Relikwia Ojca Pio to kawałek materiału, którym słynny Stygmatyk wycierał krew z rany w boku.
Wielki odpust w Tuchowie
Reklama
Uroczystą Eucharystią, której przewodniczył ks. dr Andrzej Dryl, zakończony został 10 lipca Wielki Odpust Tuchowski. Przebiegał pod hasłem: W szkole Maryi, Niewiasty Eucharystii.
Tego roku do Tuchowa przybyło 189 zgłoszonych grup zorganizowanych. Inspiracją do codziennych kazań była encyklika Jana Pawła II Ecclesia de Eucharistia.
Czas od 1 do 10 lipca był dla pielgrzymów okazją do bliższego poznania Jezusa poprzez różnorodne formy liturgiczne. Podczas Odpustu Eucharystii przewodniczyło i homilię głosiło 6 księży biskupów. Każda Msza św. rozpoczynająca się o godzinie 11.00 i 18.30 kończyła się tradycyjną procesją eucharystyczną, która była swoistym wyznaniem wiary i świadectwem przynależności do szkoły Maryi i Ofiary Chrystusa wobec wiernych.
Podczas wszystkich Mszy św. rozdzielono 89 tys. Komunii św.
Do stałych punktów Wielkiego Odpustu tuchowskiego należy troska o powołania. Codziennie przed poranną Mszą św. poszczególne zgromadzenia żeńskie i męskie przez świadectwa i wspólnie wykonywane pieśni zapraszały do modlitwy o powołania. W Muzeum Misyjnym dyżurowały siostry zakonne z różnych zgromadzeń oraz ojcowie redemptoryści. Opowiadali o swej działalności i charyzmacie oraz zachęcali do wzięcia udziału w rekolekcjach powołaniowych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Br. Maciej Ziębiec CSsR
Br. Karol Michalczuk CSsR
Warsztaty wg metody Teatru Rapsodycznego
Ćwiczenia z dykcji i emisji głosu, zadania aktorskie i reżyserskie oraz wyprawy w góry śladami ks. prof. Józefa Tischnera - to tylko niektóre propozycje wakacyjnych warsztatów teatralnych, zorganizowanych przez teatralną grupę Theatrum Mundi z Krakowa. 10-dniowe warsztaty odbywają się w Łopusznej, rodzinnej miejscowości ks. Tischnera.
Do udziału w warsztatach zaproszeni są zainteresowani teatrem licealiści i studenci. W programie zajęć organizatorzy przewidzieli 1,5 godziny dziennie zajęć teoretycznych oraz 2 godziny ćwiczeń z zakresu dykcji, emisji głosu, interpretacji tekstu, podstawowych zadań aktorsko-oratorskich i reżyserskich. Zaplanowano też spotkania z przyjaciółmi ks. Tischnera oraz wycieczki górskie.
Warsztaty w Łopusznej mają nawiązywać do teorii i praktyki aktorsko-oratorskiej wybitnego twórcy Teatru Rapsodycznego (1941 r.), filozofa słowa, nauczyciela dykcji w Seminarium Diecezjalnym na Podzamczu w Krakowie, przyjaciela i nauczyciela Karola Wojtyły - Mieczysława Kotlarczyka.
Warsztaty wakacyjne odbywają się podczas dziesięciodniowych turnusów: 19-27 lipca, 30 lipca - 6 sierpnia, 9-17 i 19-27 sierpnia oraz 30 sierpnia - 7 września i 9-16 września. Zgłoszenia do udziału w warsztatach można wysyłać pod adresem: Teatralne Centrum Wartości i Pojednania im. Mieczysława Kotlarczyka, 31-709 Kraków, ul. B. Groickiego 17, e-mail: quovad@poczta.fm
Oferta specjalna PKP Intercity na XX ŚDM w Kolonii
PKP Intercity przedstawiło ofertę specjalną dla pielgrzymów z Polski udających się na ostatnie dwa dni XX Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii. Dwa dodatkowe wagony z miejscami do siedzenia zostaną dołączone do pociągu EuroNight „Jan Kiepura”. Pociąg wyruszy w piątek 19 sierpnia. Powrót z Kolonii zaplanowano na niedzielę 21 sierpnia, wieczorem, po uroczystościach kończących XX ŚDM.
Szczegółowe informacje dotyczące oferty specjalnej dostępne są na stronie http://www.intercity.pl lub pod numerem infolinii PKP (0-22) 94-36.
Tydzień w Polsce
Abp Stanisław Dziwisz będzie osobistym przedstawicielem Papieża Benedykta XVI podczas obchodów 25. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Nowo mianowany Metropolita Krakowski będzie przewodniczył Mszy św. 31 sierpnia br. przy pomniku Poległych Stoczniowców.
O powstrzymanie się od picia i sprzedaży alkoholu w sierpniu zaapelował bp Antoni Dydycz, przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości KEP. Zachęcił on osoby uzależnione od alkoholu do podejmowania pracy nad sobą, a także do korzystania z sakramentu pojednania i przyjmowania Eucharystii. Wszystkich wierzących wezwał do ofiarowywania Komunii św. „w intencji otrzeźwienia naszego narodu”.
O. Andrzej Wichowski został nowym prowincjałem Zgromadzenia Ducha Świętego.
Ok. 20 tys. osób ewakuowała w Warszawie policja po fałszywym alarmie, że na terenie tamtejszego metra znajduje się bomba. Za wskazanie sprawcy alarmu w stolicy wyznaczono 150 tys. zł nagrody. Zostanie ona rozdzielona między policjantów, którzy zatrzymali „telebombera”.
Sejm, po przeprowadzonej wcześniej debacie, odrzucił informację rządu na temat sytuacji rolnictwa w pierwszym roku akcesji do UE.
Posłowie zadecydowali, że obecny Sejm nie będzie zajmował się sprawą ratyfikacji konstytucji europejskiej.
Posłowie przyjęli sprawozdanie KRRiT z działalności za 2004 r. (o jego odrzucenie wnosiły koła prawicowe). Sejm jednocześnie wezwał Radę do zadbania o samodzielność ośrodków terenowych TVP i podjęcia działań na rzecz upowszechnienia 50-letniego dorobku telewizji publicznej.
Posłowie odrzucili wniosek złożony przez posłów SLD, a popierany przez rząd, który przewidywał odstąpienie od karania za posiadanie nieznacznej ilości narkotyków. Następnie Sejm głosami 315 posłów uchwalił ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii.
Prof. Andrzej Rzepliński (PO) został wybrany na rzecznika praw obywatelskich (zastąpi on prof. Andrzeja Zolla, którego kadencja jako rzecznika dobiegła końca). Odrzuconego wcześniej kandydata PO poparły tym razem kluby SLD i SdPl.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła bankowe stopy procentowe.
Poseł Andrzej Różański (SLD) został wykluczony ze składu komisji badającej aferę Orlenu. Tuż po tym wycofali się z niej 2 inni posłowie lewicy - Bogdan Bujak i Andrzej Celiński. Komisja w dalszym ciągu ma kworum i będzie pracować.
Kandydat na prezydenta Lech Kaczyński ujawnił dziennikarzom treść przekazanych mu przez IPN materiałów, wytwarzanych na jego temat przez tajne służby PRL. Lider PiS zaapelował do innych kandydatów, by poszli w jego ślady i ujawnili swoje „teczki”.
Większość Kolegium IPN uznała, że pomówiony o współpracę z SB Andrzej Przewoźnik może zgłosić swoją kandydaturę na prezesa Instytutu.
Prezes IPN - prof. Leon Kieres zapowiedział, że osobiście będzie rozpatrywał wnioski dziennikarzy o dostęp do „teczek” i dokładnie się im przyglądał. Potrwa to prawdopodobnie do końca kampanii wyborczej.
Akcję zbierania podpisów pod petycją o odwołanie Przystanku Woodstock - organizowanego przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka - zainicjowali mieszkańcy Kostrzyna nad Odrą.