Reklama

Niedziela Częstochowska

To nie łapanka do seminarium

Ponad 40 chłopaków z archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej uczestniczy w dniach 25-27 lutego w rekolekcjach powołaniowych w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Ich przewodni temat to: „O tych, którzy spotkali Boga”. – Te rekolekcje są o ludziach, którzy spotkali Boga w Starym i Nowym Testamencie i zostali przez Niego powołani – wyjaśnia w rozmowie z „Niedzielą” ks. Michał Pabiańczyk, ojciec duchowny w WSD w Częstochowie, współprowadzący wydarzenie. – Ponieważ to są rekolekcje powołaniowe, chcieliśmy, żeby ich uczestnicy doświadczyli na nich Boga i spotkali Go oraz rozeznali swoje powołanie, czy chcą być księżmi, czy chcą założyć rodzinę – mówi kapłan.

Podczas konferencji uczestnicy mogą poznać historie: Samuela, Mojżesza, Jonasza i św. Pawła, a także spotkać się w mniejszych grupach w kręgach biblijnych. Jest też możliwość prywatnej rozmowy z księdzem na temat powołania, m.in. podczas Nocy Nikodemowej. Najważniejsza jest oczywiście Msza św., ale nie zabrakło także czasu na rekreację.

Ks. Pabiańczyk dodaje, że rekolekcje powołaniowe to nie łapanka do seminarium. – Jasno zaznaczamy, że każdy ma swoją drogę – podkreśla.

Rekolekcje współprowadzą księża: Konrad Kościk, Stanisław Kołakowski, Kamil Zadrożny i Paweł Krawczyk z WSD w Częstochowie oraz klerycy.

Po raz pierwszy w takim przedsięwzięciu uczestniczy Franciszek Baran, ósmoklasista i lektor z parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Do Częstochowy przyjechał z ciekawości. – Nigdy nie byłem w tym seminarium. Chciałem je zwiedzić i zobaczyć, jak funkcjonuje, poznać kleryków, ale też – skoro są to rekolekcje biblijne – zgłębić wiedzę o Piśmie Świętym i o świętych – opowiada.

Franciszek przyznaje, że klerycy i księża są bardzo sympatyczni. – Miło spędza się tu czas – dodaje. Dopowiada również, że podobała mu się konferencja ks. Pabiańczyka o św. Pawle.

W rekolekcjach po raz pierwszy bierze udział również Mateusz Pudło z parafii Świętej Trójcy w Będzinie, 18-latek, który należy do wspólnoty neokatechumenalnej. Zaznacza, że uczestniczy w nich dzięki proboszczowi. Chce rozeznać swoją drogę życiową. – Moje wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Atmosfera, którą tworzą uczestnicy i klerycy, jest ciepła, rodzinna. Są oczywiście momenty, kiedy trzeba zachować powagę, ale później ktoś rozładuje to jakimś sytuacyjnym żartem – dzieli się.

Reklama

Mateusz ma poczucie, że jest bardzo duża szansa na to, iż wróci w przyszłości do WSD w Częstochowie na podobne rekolekcje. – Możemy poznać tu osoby z różnych miejsc i się dogadać. Zawiązujemy znajomości, które można utrzymać na dłużej. Ponadto program został dobrze przygotowany dla takich osób jak my. Oprócz modlitwy znajduje się też czas na siatkówkę, bilard czy gry planszowe – podsumowuje.

Rekolekcje zakończą się w niedzielę 27 lutego.

2022-02-26 21:11

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: W Eucharystii trzeba nam widzieć zwycięską miłość Chrystusa

– W Eucharystii trzeba nam widzieć zwycięską miłość Chrystusa – powiedział metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który 4 czerwca przewodniczył Mszy św. w kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej z racji uroczystości odpustowej.

Na początku Eucharystii rektor seminarium ks. dr Grzegorz Szumera powiedział, że tajemnica Chrystusowego kapłaństwa przejawia się w obecności abp. Wacława Depo i neoprezbiterów oraz w przeżywanych w tym czasie jubileuszach święceń przez poszczególnych kapłanów. – Tajemnica Jezusowego kapłaństwa „przebija się” dzisiaj na wiele sposobów i za to jesteśmy Bogu wdzięczni. Ona jest ciągle żywa i trwa – zauważył.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Władze Lizbony odsunęły od przygotowań do ŚDM przedstawiciela rządu Portugalii

2023-02-03 20:18

[ TEMATY ]

rząd

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Władze Lizbony odsunęły od prac przy organizacji Światowych Dni Młodzieży José Sá Fernandesa, przedstawiciela socjalistycznego rządu Portugalii Antónia Costy w komitecie organizacyjnym tej imprezy. Według portugalskich mediów decyzja ta została podyktowana nadmiernymi wydatkami na organizację zaplanowanej na 1-6 sierpnia br. imprezy. W czwartek, jak potwierdził burmistrz Lizbony Carlos Moedas, reprezentant rządu Costy został odsunięty od przygotowań do organizacji ŚDM.

Kontrowersje wokół działań Sá Fernandesa pojawiły się po ujawnieniu kosztów organizacji ŚDM, które mają przekroczyć 160 mln euro. Szczególne wątpliwości co do uczciwych szacunków kosztów wydarzenia pojawiły się po ujawnieniu informacji, że ponad 90 proc. kontraktów na inwestycje w ramach ŚDM zostało zawartych bez wcześniejszych przetargów, zaś koszt głównego ołtarza tej imprezy może w sumie przekroczyć kwotę 5 mln euro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję