Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Pokój jest harmonią między ludźmi

- Ten rosyjski reżim, który zaczął tę agresję, już tę wojnę przegrał - mówił abp Ryś podczas modlitwy o pokój w Ukrainie i w Europie.

W niedzielny wieczór odbyła się Msza św. w łódzkiej katedrze w intencji pokoju w Ukrainie i w Europie, a także za ofiary wojny, za cierpiących i uchodźców. Do modlitwy włączyli się wszyscy łódzcy biskupi oraz przedstawiciele Kościoła ewangelicko-augsbusrkiego oraz grekokatolickiego. Eucharystii przewodniczył metropolita łódzki.

Podczas homilii abp Grzegorz Ryś powiedział, że nie modlimy się wyłącznie o to, żeby ustała wojna w Ukrainie, ale o cud, wołamy o interwencję Bożą, aby wydarzyło się coś, co po ludzku na ten moment wydaje się niemożliwe. Modląc się dzisiaj za wszystkich, którzy stracili życie, ucierpieli w wojnie, chcemy mieć nadzieję, zobaczyć światło poprzez słowo od Pana. - Nadzieja przychodzi dzisiaj szczególnie w drugim czytaniu, które pochodzi z Pierwszego Listu do Koryntian i przychodzi z dwoma istotnymi słowami. Pierwszym z tych słów jest zwycięstwo „zwycięstwo pochłonęło smierć”- podkreślał duszpasterz. W liturgii słowa czytaliśmy o zwycięstwie Jezusa Chrystusa, czyniąc każdego z nas jego uczestnikiem.

Reklama

Metropolita łódzki tłumaczył, że w dziejach człowieka ostatnie słowo należy do dobra. - Z perspektywy słowa, które dziś otrzymujemy, jedno jest pewne i powiem to tak konkretnie, jak trzeba to powiedzieć, że ten rosyjski reżim, który zaczął tę agresję, już tę wojnę przegrał, tej wojny nie wygra. Na tej płaszczyźnie, na której rozstrzyga się los człowieka los ludzkiej wspólnoty, los całego świata, na tej płaszczyźnie dobro wygrywa, miłość wygrywa. Nie nienawiść, nie zło. Słowo daje nam dziś pewność, to znaczy, że w perspektywie Bożej losy tej wojny są przesądzone - powiedział abp Ryś.

Z przeczytanego słowa należy odczytać, że żaden trud nie zostaje bezowocny, dlatego św. Paweł zachęca do ofiarnego dzieła Bożego w imię pamięci.

Łodzianie, którzy przybyli na Mszę św., modlili się za wszystkich poległych, opłakujących zmarłych, uciekających przed rosyjskim niebezpieczeństwem oraz za organizujących pomoc Ukrainie. Metropolita Łódzki zachęcał do wrażliwości serca i włączenie się we wszelkie wsparcie na rzecz poszkodowanych.

2022-02-28 09:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: 100-lecie Karmelitanek Dzieciątka Jezus

- Tak zaczyna się historia Karmelitanek Dzieciątka Jezus. W biedzie i ubóstwie, w nędzy i niedostatku, ale zaczyna się w wielkiej radości, bo trzeba iść do kogoś, kto potrzebuje, do rodzin, do dzieci - mówił o. Ernest Zielonka przewodniczący Wydziału ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego podczas jubileuszu 100-lecia zgromadzenia.

Mszy Świętej w Archikatedrze Łódzkiej przewodniczył ks. abp Grzegorz Ryś, który podczas homilii mówił, że ta uroczystość przynagla nas do patrzenia w naukę i tajemnicę Dzieciątka Jezus. Przede wszystkim pokazuje nam, że Jezus potrzebuje matki, kobiety, która przyjmie Go do swojego łona, urodzi i wychowa. Wiemy, że Bóg zwrócił się z tym pragnieniem do Maryi, ale powinniśmy zauważyć, że zwraca się także i do nas, do wspólnoty Kościoła-Matki. - Jezusa nie wystarczy głosić, Jezusa trzeba urodzić. Jezusowi trzeba dawać życie. To, co w Kościele nazywamy ewangelizacją, jest przekazem życia, nie przekazem doktryny, nie przekazem jakiejś teorii. Jezus w tajemnicy swojego dzieciństwa potrzebuje naszego macierzyństwa i mówi w dzisiejszej Ewangelii jak je sobie wyobraża i co w nas tej tajemnicy macierzyństwa uczyni szczęśliwymi, błogosławionymi - podkreślał Metropolita Łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Abp Grzegorz Ryś o św. Mikołaju

2022-12-06 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Życzę wam, drogie dzieci i wam drodzy dorośli, żeby wasze przychodzenie do Kościoła uczyniło z was dobrych ludzi tak, jak to przychodzenie Mikołaja do Kościoła uczyniło go dobrym człowiekiem, i to znacznie wcześniej niż został biskupem – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję