Bielsko-Biała
Reklama
Stolica Beskidu Śląskiego, leży na styku trzech grup górskich: Beskidu Śląskiego, Małego i Żywieckiego. Miasto nad rzeką Białą powstało 1 stycznia 1951r. z połączenia dwóch ośrodków miejskich, leżących na jej przeciwległych brzegach. Założone zostało w XIII wieku przez księcia cieszyńskiego Mieszka I z rodu Piastów, jednak już w 1. poł. XIV wieku odpadło od Polski wraz z terenami Beskidu Śląskiego na rzecz Królestwa Czeskiego, a następnie przeszło we władanie Habsburgów. Powróciło do Polski po I wojnie światowej. Od XVII wieku słynęło z przemysłu włókienniczego - właścicielami firm byli Żydzi i Niemcy. Z niedalekiego Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. W Lipniku, dziś dzielnicy Bielska, mieszkał dziadek Karola Wojtyły - Maciej. W Bielsku pierwszą posadę lekarza otrzymał w szpitalu miejskim brat Karola - Edmund Wojtyła; cieszył się doskonałą opinią, zmarł bardzo młodo 4 grudnia 1932 r. na szkarlatynę, którą zaraził się od pacjentki. Obecnie szpital nosi jego imię, a sam Ojciec Święty poświęcił pamiątkową tablicę. W Bielsku-Białej wielokrotnie bywał Karol Wojtyła - jako dziecko w odwiedzinach u brata; jako ksiądz, biskup i kardynał wyruszał stąd z przyjaciółmi w góry lub z nich powracał, czasem nocował, bywał przejazdem z wizytacji duszpasterskich. Z posługą duszpasterską przybywał również do samego Bielska. Ostatnia przed konklawe wizytacja duszpasterska Księdza Kardynała miała miejsce na osiedlu mieszkaniowym Złote Łany w parafii pw. Opatrzności Bożej 1 października 1978 r. Parafię tę odwiedził Ojciec Święty w czasie swej pielgrzymki na Żywiecczyznę, 22 maja 1995 r. Do znajomego księdza już jako Papież powiedział: „... a, Bielsko to ja dobrze znam. Bielsko - to ja jestem w domu!”.
Skoczów
Reklama
Leży na skrzyżowaniu głównych arterii komunikacyjnych Katowice - Wisła i Kraków - Cieszyn, blisko ośrodków wczasowo-turystycznych: Brenna, Ustroń i Wisła, u stóp wzgórza Kaplicówka, skąd rozpościera się znakomita panorama na Skoczów i góry Beskidu Śląskiego. Nazwa pochodzi od X-wiecznej legendy, mówiącej, że to plemię Golęszyców zamieszkujące grodzisko zw. dzisiaj Piekiełkiem „przeskoczyło” na tereny położone bliżej Wisły i założyło osadę o nazwie Skoczów. Najstarsza wzmianka pisana o grodzie Skoczów, położonym przy szlaku solnym z Krakowa na Morawy, pochodzi z 1232 r. Także Jan Długosz wspomniał to miasto jako pierwsze nad Wisłą, począwszy od jej źródeł. W Skoczowie urodził się i żył Jan Sarkander, którego Jan Paweł II wyniósł do chwały ołtarzy. W mieście jest Szlak Sarkandrowski łączący miejsca związane z życiem i kultem męczennika oraz parafialne Muzeum św. Jana Sarkandra. Przy zabytkowej kaplicy na wzgórzu Kaplicówka, poświęconej od XIX wieku Janowi Sarkandrowi, 22 maja 1995 r. Ojciec Święty odprawił Mszę św. pokanonizacyjną ku czci Świętego i wygłosił słynną homilię na temat: Co to znaczy być człowiekiem sumienia. W 1985 r. przed kaplicą stanął krzyż papieski, przeniesiony z lotniska w Katowicach-Muchowcu, gdzie był głównym elementem ołtarza papieskiego. W 10. rocznicę papieskiej Mszy św. do Skoczowa przyjechał abp Stanisław Dziwisz i dla zgromadzonych mieszkańców ziemi żywieckiej, odprawił Mszę św. i wygłosił homilię. Poświęcił też pomnik - pamiątkę pobytu w tym miejscu Ojca Świętego. Niedaleko Skoczowa, w Górkach Wielkich spędziła ostatnie lata życia Zofia Kossak-Szczucka. W jej domu, dawnej rządcówce, jest muzeum.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Szczyrk
Nazwa pochodzi od „szczyrkania” wody po kamieniach w górskich potokach. Miejscowość położona wśród wzniesień Skrzycznego, Klimczoka, Skalitego - jest jedną z najchętnie odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych w kraju. Szczególnie atrakcyjna zimą jako doskonale zagospodarowane miejsce śnieżnych sportów.
Sanktuarium na górce
Kościół kamienny z 1912 r. pw. Matki Bożej Królowej Polski został wzniesiony na stoku Magury, na tzw. Górce. W 1894 r. 12-letniej dziewczynce kilkakrotnie ukazała się tutaj Matka Boża; następnie zaczęły przybywać pielgrzymki, wzniesiono więc drewnianą kaplicę, a w jej miejsce obecny kościół, który w 1938 r. objęli opieką Księża Salezjanie. W pobliżu grota Matki Bożej, cudowne źródełko i kaplica Objawień z fragmentem buka, przy którym miało miejsce objawienie. Wspaniałe widoki na okoliczne góry.
Lasy Beskidu Śląskiego
W ich skład wchodzi Rezerwat Barania Góra - utworzony w 1953 r. „celem zachowania w stanie naturalnym obszaru źródliskowego «królowej polskich rzek» - Wisły”. W lasach występuje szczególnie cenny gatunek świerka; z okazów „świerków rodowodowych” zbierane jest nasienie. Z pozyskiwanego drewna produkuje się surowiec na instrumenty muzyczne.
Wisła
Reklama
Polska leży w zlewisku Morza Bałtyckiego, z czego 55 % przypada na dorzecze Wisły, rzeki największej w zlewisku i najdłuższej w Polsce (1047 km). Wisła początek bierze w lasach Baraniej Góry z dwóch potoków źródłowych: Czarnej i Białej Wisełki. Potok Czarna Wisełka na wysokości 1107 m n.p.m. na południowo-zachodnim stoku Baraniej Góry tworzy liczne źródełka zwane wykapami. Biała Wisełka, na wysokości 1080 m n.p.m., tryska na stoku północnym w postaci wielu bijących spod skał źródełek. Potok ten tworzy szczególnie piękne wodospady, największe w Beskidzie, nazwane Kaskadami Rodła.
Baraniogórska Madonna
Wizerunek Matki Bożej z kapliczki nieopodal źródeł Wisły namalowany przez kustosza Ośrodka Muzealnego Turystyki Górskiej PTTK Andrzeja Dziczkańca-Bośkoca. Przedstawia Madonnę jako urodną góralkę w stroju regionalnym, otuloną w koniakowskie koronki. Twórca jest autorem logo Fundacji Szlaki Papieskie oraz projektu stuły opiekuna duchowego Fundacji.
Wisła Miasto
Pierwsze wzmianki pochodzą z 1615 r. Ze względu na szczególne walory - w 1915 r. uznana za letnisko przez Rząd Krajowy w Opawie. Odtąd stale się rozwija, przybywa pensjonatów i domów wczasowych. W 1962 r. otrzymała prawa miejskie. Lud Śląska powracający po ponad 600 latach do Macierzy podarował dla Prezydenta RP Ignacego Mościckiego i jego następców zameczek zbudowany wg projektu znakomitego architekta Adolfa Szyszko-Bohusza. Prezydent bardzo to miejsce lubił, często w nim bywał i przyjmował znakomitych gości (np. Jana Kiepurę). Odrestaurowany zamek - rezydencja Prezydenta RP - jest dostępny dla zwiedzających. Z Wisły pochodzi również Adam Małysz.
Ustroń
Miasto uzdrowiskowe u stóp Czantorii, ośrodek sanatoryjno-leczniczy. Stąd kard. Karol Wojtyła wyszedł na Czantorię Wielką w czerwcu 1972 r. (przebiegu trasy nie udało się ustalić).
Fundacja Szlaki Papieskie
ul. Prof. A. Bochnaka 2, 30-698 Kraków
tel. (0-12) 654-90-96, tel./ fax (0-12) 659-71-73
e-mail: szlakipapieskie@galaxy.krakow.pl