Reklama

Śladami Jana Pawła II

W drodze na Mount Sanctorum

W czasie tegorocznych Dożynek Podhalańskich w Ludźmierzu metropolita krakowski - abp Stanisław Dziwisz wspominał wędrówki Ojca Świętego Jana Pawła II i własne po okolicznych górach. Na Turbacz poszedł w 1997 r. po papieskim wezwaniu: „... Chodź na Turbacz!” oraz w imieniu Ojca Świętego, bo On sam nie mógł już tego uczynić. „... Te umiłowane górskie szlaki Ojciec Święty powierzył Waszej trosce w słowach: «Pilnujcie mi tych szlaków», by ich nie niszczono, by nie zarosły. Mówiąc to, miał na myśli szlaki ludzkie, ale też i Boskie” - powiedział Ksiądz Arcybiskup do zebranych mieszkańców Podhala.

Niedziela Ogólnopolska 42/2005

Fundacja Szlaki Papieskie

Przy Szałasowym Ołtarzu stanął krzyż

Pod czołem Turbacza

Przy Szałasowym Ołtarzu stanął w tym roku krzyż. Był w tym miejscu bardzo potrzebny. Obecność krzyża natychmiast określa charakter miejsca i nadaje mu szczególne znaczenie. Krzyż ma 7 m wysokości, wykonany jest ze smrekowego drewna, a w fundament wmurowane zostały trzy kamienie: z Watykanu, Krakowa i Podhala. Krzyż ten jest symbolem cierpienia Ojca Świętego Jana Pawła II Wielkiego; wyryta jest na nim znamienna data „2005”. Z inspiracji Fundacji Szlaki Papieskie - ufundowali go i wykonali mieszkańcy wsi Klikuszowa, przez którą z grupą młodzieży w 1953 r. wędrował na Turbacz ks. Karol Wojtyła. Krzyż został poświęcony 18 września 2005 r. w czasie Mszy św. kończącej letni sezon turystyczny na Papieskich Szlakach. W przyszłym roku wokół Szałasowego Ołtarza zostaną umieszczone stacje Drogi Krzyżowej.

Teatr „Hagiograf”

Krakowski Teatr im. św. Tereski od Dzieciątka Jezus - w sobotę poprzedzającą niedzielną uroczystość na Turbaczu przedstawił piękny i wzruszający montaż słowno-muzyczny pt. Nie lękajcie się, oparty na wypowiedziach Ojca Świętego ze wszystkich pielgrzymek do Polski. Po zakończeniu spektaklu i odmówieniu Różańca grupa ok. 100 osób śpiewała piosenki turystyczne, religijne oraz wspominała wędrówki Ojca Świętego.

Zakończenie sezonu turystycznego na Papieskich Szlakach

„Drodzy Pielgrzymi na Hali Turbacz - napisał w liście do uczestników spotkania liturgicznego abp Stanisław Dziwisz - będę tam sercem i modlitwą. Jestem wdzięczny Fundacji Szlaki Papieskie za działalność upamiętniającą miejsca, które nawiedzał Wielki Pielgrzym, miłośnik piękna natury, pragnący innych zachęcić do wielbienia Pana Boga w Jego dziełach. Drogim Pielgrzymom, zebranym na modlitwie przy ołtarzu na Hali Turbacz, życzę pięknej pogody i duchowej radości, płynącej z ufności w orędownictwo sługi Bożego Jana Pawła II, o którego rychłe wyniesienie na ołtarze modlę się w czasie tej Mszy św”.
Było chłodno i pochmurno, wiatr przeganiał chmury, ale - jak zauważył ks. Józef Drabik - „każda pogoda w górach jest dobra, bo każdą pogodę w górach trzeba przeżyć”. Mszę św. przy Szałasowym Ołtarzu, w intencji rychłego wyniesienia na ołtarze sługi Bożego Jana Pawła II, odprawił dla ok. 500 osób ks. kan. Antoni Bednarz, delegat Księdza Arcybiskupa, w koncelebrze z księżmi duszpasterzami turystów: ks. Józefem Obłójem z diecezji rzeszowskiej i ks. Józefem Drabikiem z diecezji tarnowskiej. W homilii ks. Drabik powiedział: „... Różne są góry, każdy ma jakąś ulubioną swoją górę, ale jest taka góra bardzo wysoka, piękna, może najwyższa - nazywa się Mount Sanctorum. Taka góra jest w człowieku i na taką właśnie górę, na Górę Świętych, Górę Świętości, przez 27 lat wprowadzał każdego z nas nasz umiłowany Jan Paweł II. «Świętymi bądźcie» - to wołanie do wszystkich. Jan Paweł II ciągle nas nawoływał, byśmy byli świętymi, ale szczególnie mocno zabrzmiało ono w Starym Sączu: «Nie lękajcie się świętości, nie lękajcie się być świętymi, uczyńcie kończący się wiek i nowe tysiąclecie erą ludzi świętych». Na Górę Świętości trzeba wytrwale iść i każdy na nią potrafi wejść, bo wraz z człowiekiem idzie Pan Bóg - Jego Miłość, Jego Moc i Jego Światło. Świętość to największy sukces człowieka. Osiągnąć świętość to zdobyć koronę ziemi, mieć na swoim koncie wszystkie ośmiotysięczniki”. Ksiądz Józef podał też zasady wędrowania na Górę Świętości: Potrzebny jest wewnętrzny entuzjazm, czyli pragnienie świętości, a jeśli go brakuje, to trzeba modlić się, aby obudziła się dusza w człowieku. Trzeba się trzymać szlaku - jak w górach, a na Górę Świętości wiodą nas szlaki przykazań. Trzeba iść z kimś - jak w górach, gdzie samemu niedobrze się chodzi - a wspólnotą zdążającą na Górę Świętości jest Kościół. W górach trzeba się posilać, aby nie opaść z sił. Posiłek w drodze na Górę Świętości czerpiemy ze stołu Eucharystii, a jest nim też Szałasowy Ołtarz na Turbaczu. „Mały, nie taki piękny jak w kościołach, nie z marmuru, granitu czy innego cennego materiału. Prosty, z drewna. Taki jak tu kiedyś był, gdy po raz pierwszy ks. Karol Wojtyła w 1953 r. odprawił Mszę św., stojąc w drzwiach szałasu twarzą do ludzi. Taki prosty ołtarz, a jaka niesamowita moc i siła z niego bije. Taka sama jak z Bazyliki św. Piotra, bo przecież ten sam Chrystus będzie na tym ołtarzu. «Chodź na Turbacz». Jesteśmy. Stąd Ojciec Święty jakby mówił do każdego z nas: Jesteś na Turbaczu, to chodź teraz na Górę Świętości” - mówił ks. Drabik.

Reklama

Nowa kapliczka na hali Turbacz

Szałasowy Ołtarz stoi już trzy lata. Na belce obok Papieskiego Krzyża ktoś starannie napisał: „Janie Pawle II Święty! Proszę o poprawę zdrowia, 13 VII 05, TK, g. 11.00”. W czasie kopania fundamentów pod Ołtarz przyjechał na Turbacz rowerzysta. Była piękna pogoda, wiał halny. Turysta zasłabł i zmarł pod pobliską ścianą lasu. Rodzina upamiętniła miejsce jego narodzin dla nieba kamienną kapliczką z wykutą postacią Matki Bożej Ludźmierskiej i napisem: „Matko Boża Ludźmierska, opiekuj się rowerzystami i turystami. W tym miejscu 29 sierpnia 2003 r. podczas wycieczki rowerowej zmarł nagle Jan Kwieciński, profesor z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie”. W czasie tegorocznych uroczystości kapliczkę poświęcił ks. kan. Antoni Bednarz, dyrektor Diecezjalnego Centrum Informacji w Krakowie.

„Nie samym chlebem...”

„«Nie samym chlebem żyje człowiek» (Mt 4, 4) - przypomniał Ojciec Święty w Kalwarii Zebrzydowskiej - i nie samą doczesnością, i nie tylko poprzez zaspokajanie doczesnych materialnych potrzeb, ambicji, pożądań człowiek jest człowiekiem”. Na to wezwanie odpowiedzieli mieszkańcy Klikuszowej, a szczególnie: Józef i Stanisław Truty, Jacek i Henryk Białoniowie, Eugeniusz Garboń, Jakub Błoniarz oraz Czesław Wróbel z Krakowa, a także absolwenci nowotarskich szkół średnich: Krzysztof Góźdź, Stanisław Potoczny, Mateusz i Miłosz Handzlowie. Dzięki nim stoi krzyż. Odpowiedziała też młodzież - drużyna ZHR z Nowego Targu z własnej inicjatywy starannie oznakowała wszystkie Papieskie Szlaki w Gorcach. Kierownictwo schroniska PTTK na Turbaczu ubrało ołtarz kwiatami i udzieliło gościny. „Dzieci Maryi” z Gronkowa, mimo chłodu, zapewniły muzyczną oprawę Mszy św. Wszystkim, a szczególnie Wojtkowi Jachimiakowi, który, choć zmarznięty, wydobył ze skrzypiec piękną góralską nutę, Fundacja Szlaki Papieskie składa gorące Bóg zapłać.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak przeżywać Wielki Tydzień

Niedziela wrocławska 13/2010

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

Bożena Sztajner/Niedziela

Przed nami wyjątkowy czas - Wielki Tydzień. Głębokie przeżycie i zrozumienie Wielkiego Tygodnia pozwala odkryć sens życia, odzyskać nadzieję i wiarę. Same Święta Wielkanocne, bez prawdziwego przeżycia poprzedzających je dni, nie staną się dla nas czasem przejścia ze śmierci do życia, nie zrozumiemy wielkiej Miłości Boga do każdego z nas. Wiele rodzin polskich przeżywa Święta Wielkanocne, zubożając ich treść. W Wielkim Tygodniu robi się porządki i zakupy - jest to jeden z koszmarniejszych i najbardziej zaganianych tygodni w roku, często brak czasu i sił nawet na pójście do kościoła w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek. Nie pozwólmy, by tak stało się w naszych rodzinach.

Niedziela Palmowa

Wielki Tydzień otwiera Niedziela Palmowa. Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI w. zwyczaju święcenia palm - liturgia bowiem wspomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, bezpośrednio poprzedzający Jego Mękę i Śmierć na Krzyżu. Witające go tłumy rzucały na drogę płaszcze oraz gałązki, wołając: „Hosanna Synowi Dawidowemu”.
Palmy w Polsce zastępują często gałązki wierzbowe z baziami. Po ich poświęceniu zatyka się je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże. Jak wspomina pani Krystyna Kolbuszowska z Trzebnicy, tradycje Niedziel Palmowej są bardzo bogate: - Pamiętam, jak uroczyście przeżywano Niedzielę Palmową na Kresach. Tato, po porannej Mszy św. i po poświęceniu przygotowanych przez nas palm, szedł na pola i wtykał gałązki w ziemię, by Pan Bóg strzegł zasiewów i plonów przed gradem, suszą i nadmiernym deszczem. Mama zatykała je też za wszystkie święte obrazy w domu, by zapewniały błogosławieństwo Boże. Potem był uroczysty obiad i wspólne czytanie Pisma Świętego. Rodzice tłumaczyli mnie i mojemu rodzeństwu, że zaczął się najważniejszy tydzień w roku, że przed nami wielkie święta. Wielka szkoda, że dziś te tradycje zanikają, chociaż wiem, że na Dolnym Śląsku są jeszcze rodziny, szczególnie te z kresowymi korzeniami, które starają się je kultywować.

Wielki Poniedziałek

Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia są dniami szczególnie poświęconymi sakramentowi pojednania - nie wyróżniają się niczym, jeśli chodzi o liturgię. Warto więc, jeżeli ktoś nie zrobił tego do tej pory, udać się wtedy do konfesjonału, by oczyścić serce. - Nie zostawiajmy spowiedzi na ostatnią chwilę - przekonuje ks. inf. Adam Drwięga, proboszcz wrocławskiej katedry. - Jak najwcześniej skorzystajmy z sakramentu pokuty w naszych parafiach. Kiedy wierni spowiadają się w czasie Triduum Paschalnego, nie mają szans na głębokie przeżycie tych wyjątkowych liturgii. Stoją w długich kolejkach, nie skupiają się na celebracji, nie wchodzą w ten szczególny czas. A naprawdę inaczej się przeżywa Święta, kiedy Chrystus Zmartwychwstały jest w nas.

Wielki Wtorek

Dla niektórych Wielki Wtorek niczym nie różni się od pozostałych dni w roku, ale są osoby, takie jak psycholog Elżbieta Łozińska, dla których to czas wyjątkowy: - Jak sama nazwa wskazuje Wielki Tydzień obejmuje siedem dni, nie tylko Triduum Paschalne. Dlatego u nas Święta rozpoczynają się od początku tygodnia. Skupiamy się na modlitwie, na rozmowach, dobrej lekturze. To dla czas przygotowania, nie tylko domu, stołu, potraw, ale przede wszystkim czas przygotowania naszych serc na przyjście Chrystusa. Staramy się wyciszać, nie słuchać radia czy innych mediów, dzieciom opowiadamy o Triduum Paschalnym, o Wielkanocy. Przygotowujemy dla nich specjalną lekturę - w tym roku będzie nam w Wielkim Tygodniu towarzyszyć książka „Na koniec świata”, opowiadająca prawdziwą historię Antka, który miał zaledwie sześć lat, kiedy zmarł na chorobę nowotworową. Antek odszedł w trakcie Oktawy Wielkanocnej. Towarzyszył Jezusowi w Jego cierpieniu i śmieci, wziął udział również w Jego Zmartwychwstaniu.

Wielka Środa

Warto tak rozłożyć swoje obowiązki, by w Wielką Środę nie zajmować się już porządkami i nie biegać po sklepach, ale przygotowywać się do głębokiego wejścia w Triduum Paschalne. Dla Barbary Nonckiewicz, mamy siódemki dzieci, Wielka Środa to czas skupienia i wyciszenia: - Zawsze tak rozplanowywałam obowiązki, by na Wielką Środę zostały już tylko niezbędne rzeczy do zrobienia. W ten dzień całą rodziną staramy się pościć i wyciszać przed wielką tajemnicą Triduum Paschalnego. To dobry czas, by wytłumaczyć dzieciom znaczenie następnych dni, by przygotować je do udziału w obchodach świątecznych. Wielka Środa to taki ostatni dzwonek wzywający do skupienia się na tym, co naprawdę ważne.

Wielki Czwartek

Zupełnie inaczej przeżywa się Poranek Wielkanocny, gdy poprzedziło go uczestnictwo w liturgii Triduum Paschalnego. To dla chrześcijanina najważniejsze dni w roku. W Wielki Czwartek obchodzimy święto kapłanów, ponieważ w tym dniu w czasie Ostatniej Wieczerzy został ustanowiony sakrament kapłaństwa oraz sakrament Eucharystii. Warto te wszystkie ważne rzeczy wyjaśniać naszym dzieciom: - Przed pójściem na wieczorną Mszę św. rozmawiamy z naszym pięcioletnim synkiem Jasiem i opowiadamy, że ksiądz będzie ubrany na biało, ponieważ jest to dzień ustanowienia Najświętszego Sakramentu oraz sakramentu kapłaństwa - mówi Katarzyna Stasiak z Oleśnicy. - Razem z mężem staramy się mu wyjaśnić, co stało się w Wieczerniku w czasie Ostatniej Wieczerzy i że to na tę pamiątkę odprawia się dziś w kościele Mszę św. Zostajemy również przez chwilę przy ołtarzu adoracji, by Jasiu mógł z bliska zobaczyć Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. To dla nas i dla naszego synka wieczór w kościele pełen wrażeń i głębokich przeżyć.

Wielki Piątek

Dzień Męki i Śmierci Chrystusa. Niech w tym dniu będzie w naszym domu cisza pozwalająca przeżyć Misterium Męki i Śmierci Jezusa. O godzinie 15.00, godzinie śmierci Pana Jezusa, uklęknijmy z rodziną, by się wspólnie pomodlić - może to właśnie będzie najodpowiedniejszy moment, aby przedłożyć Bogu największą prośbę rodziny. Postarajmy się w domu w centralnym miejscu wyeksponować krzyż na białym obrusie. Warto tego dnia wyłączyć radioodbiorniki, telewizory czy komputery. Obowiązuje post ścisły, a więc nie tylko jakościowy, ale i ilościowy. Jeżeli jest to możliwe, weźmy tego dnia udział w parafialnej Drodze Krzyżowej. Wieczorem gromadzimy się na liturgii wielkopiątkowej - jest ona długa, ale bardzo bogata i piękna: Liturgia Słowa poprzedzona procesją i leżeniem krzyżem przez kapłanów przed obnażonym ołtarzem, uroczysta adoracja krzyża, komunia i procesjonalnie przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Pamiętajmy, by udać się na adorację Grobu Pańskiego. To wielkopostne pielgrzymowanie ma swoje korzenie w Jerozolimie, gdzie gromadzono się w miejscach Męki Chrystusa, aby Mu duchowo towarzyszyć od Wieczernika i Góry Oliwnej, aż do miejsca jego Grobu. W Polsce ten zwyczaj jest pielęgnowany od XIV w.

Wielka Sobota

Jest dniem spoczynku Pana Jezusa w Grobie. To nie dzień żałoby, ale powinien być wypełniony zadumą nad cudem Zmartwychwstania. To właśnie dzisiaj jest tak ukochane przez wszystkie dzieci święcenie pokarmów. Niestety dzieci, które są przyprowadzane do kościoła tylko raz w roku, właśnie z koszyczkiem „do pokropienia”, pytają, dlaczego Jezus leży w grobie i niewiele rozumieją z odpowiedzi. - Poranek Wielkiej Soboty to dla naszych dzieci czas szczególny - opowiada pani Barbara. - Od rana zajmują kuchnię, malują pisanki, przygotowują koszyczek. Potem wielkie mycie, ubieranie i można z dumą iść na święconkę do kościoła. Wtedy też nawiedzamy Jezusa w grobie, z nadzieją w sercu czekając na jutrzejsze Zmartwychwstanie.
Po zapadnięciu zmroku rozpoczynają się obchody Wigilii Paschalnej - jest to najbardziej uroczysty wieczór w roku liturgicznym. Wigilia Paschalna nie jest częścią Wielkiej Soboty, jej radosna liturgia należy już do obchodów Dnia Zmartwychwstania. Obchód Wigilii Paschalnej składa się z czterech części: Liturgii Światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej i Liturgii Eucharystycznej. W czasie Liturgii Światła kapłan przed kościołem poświęca ogień, odpala paschał, wnosi uroczyście światło do ciemnego kościoła i śpiewa Orędzie Paschalne. W drugiej części są czytane fragmenty Pisma Świętego, w których rozważamy, co Bóg uczynił dla nas od początku świata. Podczas Liturgii Chrzcielnej ksiądz dokonuje poświęcenia wody, a wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne. Odnowieni biorą udział w Mszy Paschalnej, w czasie której zabrzmią wszystkie dzwony i dzwonki.
Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota z Niedzielą Paschalną są dniami szczególnie bogatymi w obchody liturgiczne. Warto w pełni z tego bogactwa skorzystać. Jest to wspaniały dar Kościoła, który może ubogacić naszą rodzinę i zbliży nas do Chrystusa. Dzięki głębokiemu przeżyciu Wielkiego Tygodnia, zanurzeniu się w tajemnicę Bożej Miłości, mamy szansę rzeczywiście odnowić nasze życie, odnowić naszą wiarę i nawrócić się do Boga.

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania/ Królowa Elżbieta II podkreśliła wartość samodyscypliny i determinacji

2020-04-05 21:39

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

PAP

Brytyjska królowa Elżbieta II w specjalnym orędziu do narodu, wygłoszonym w niedzielę wieczorem w związku z epidemią koronawirusa, podkreśliła wartość samodyscypliny i determinacji. Podziękowała też personelowi służby zdrowia i wszystkim kluczowym pracownikom.

"Zwracam się do was w tym czasie, który, jak wiem, jest coraz trudniejszy. To czas zakłóceń w życiu naszego kraju, zakłóceń, które przyniosły smutek niektórym, trudności finansowe wielu i ogromne zmiany w codziennym życiu nam wszystkim" - mówiła królowa.

"Mam nadzieję, że w nadchodzących latach wszyscy będą mogli być dumni z tego, jak zareagowali na to wyzwanie. A ci, którzy przyjdą po nas, powiedzą, że Brytyjczycy tego pokolenia byli tak samo silni jak inni, że samodyscyplina, spokojna, pogodna determinacja i współodpowiedzialność za innych wciąż charakteryzują ten kraj" - dodała.

Elżbieta II niezwykle rzadko zwraca się do narodu poza corocznymi przemówieniami w święta Bożego Narodzenia. Niedzielne wystąpienie było dopiero czwartą taką nadzwyczajną okolicznością w 68 latach jej panowania.
Poprzednio miało to miejsce po rozpoczęciu pierwszej wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r., przed pogrzebem księżnej Diany w 1997 r. oraz po śmierci królowej matki w 2002 r. Ponadto wygłosiła przemówienie telewizyjne w 2012 r. z okazji 60. rocznicy panowania. (PAP)

bjn/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję