Reklama

Niedziela Częstochowska

Ważne miejsce – Centrum Pomocy Ukrainie

Przy siedzibie całodobowego Centrum Pomocy Ukrainie, mieszczącym się przy ul. Ogrodowej 24/44 w Częstochowie, odbyła się konferencja prasowa dotycząca aktualnej sytuacji na Ukrainie, a także organizacji i najpilniejszych potrzeb, jeśli chodzi o pomoc dla uchodźców.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

pomoc dla Ukrainy

Urząd Miasta

Maciej Orman/Niedziela

Ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Centrum działa dzięki współpracy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i Urzędu Miasta Częstochowy. – Ludzie o każdej porze dnia i nocy mogą tutaj przyjść i się zarejestrować – podkreślił ks. Marek Bator, dyrektor częstochowskiej Caritas.

Maciej Orman/Niedziela

Do godzin popołudniowych pracują tutaj przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta, którzy zajmują się kierowaniem uchodźców do miejsc zakwaterowania i przekazują im pakiety startowe z niezbędnymi artykułami higieniczno-kosmetycznymi. Na miejscu uchodźcy mogą się przespać i skorzystać z ciepłego posiłku. Pełne wyżywienie będą mieli też zapewnione w miejscu tymczasowego zakwaterowania.

Maciej Orman/Niedziela

W tej chwili miejsca noclegowe są przygotowane w ośrodkach Caritas i Domu Pielgrzyma na Jasnej Górze. Po południu Centrum Pomocy Ukrainie obsługują pracownicy straży miejskiej. Czynny jest również nr tel. 506 394 592 i adres e-mail: ukraina@caritas.czest.pl (komunikacja w językach polskim i ukraińskim).

Ks. Bator przypomniał, że w punkcie przy ul. Ogrodowej trwa zbiórka wszystkich potrzebnych materiałów i produktów za wyjątkiem odzieży. Zaznaczył, że niezbędna jest żywność i lekarstwa.

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny poinformował, że Caritas częstochowska przyjęła 15 dzieci, również z niepełnosprawnościami. Są zdrowe i nie potrzebują pomocy medycznej. – Mają teraz wypocząć i zregenerować się. Przygotujemy je do tego, żeby normalnie funkcjonowały– dodał ks. Bator.

Rafał Kusal, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Częstochowy, przekazał, że obecnie uchodźcy są lokowani w hotelach i punktach prowadzonych przez Caritas, wobec której wyraził wdzięczność za współpracę. Dziękował także za pomoc mieszkańcom Częstochowy i pracodawcom, dzięki którym rodziny ich pracowników mogą przybyć do miasta. Kusal przypomniał, że Częstochowa przygotowała 150 miejsc do zakwaterowania w trybie zastępczym i dodał, że docelowo miasto będzie mogło przyjąć ok. 1000 osób. Zdaniem naczelnika napływ ludności do Częstochowy będzie coraz większy.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy, wskazał, że informacje dotyczące organizacji pomocy są umieszczane na portalu www.czestochowa.pl . Najważniejsze z nich publikowane są w języku ukraińskim. Przypomniał, że w siedzibie UM przy ul. Waszyngtona od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30 działa punkt informacyjny dla Ukraińców.

Tutaj przekazał, że województwo śląskie udostępniło narzędzie (www.slaskiedlaukrainy.pl) , „dzięki któremu ludzie mogą sami wpisywać się na listę chętnych, którzy chcą przyjąć Ukraińców w gościnę”. – Mogą tam się zgłaszać także osoby, które tej pomocy potrzebują – wyjaśnił.

Maciej Orman/Niedziela

Mieszkania i lokale prywatne zgłoszone przez mieszkańców jako możliwe do wykorzystania przez uchodźców można zgłaszać przedstawicielom tworzonej fundacji Nasz Dom zrzeszającej osoby pochodzenia ukraińskiego, które pomagają uchodźcom, przyjmują zgłoszenia dotyczące chęci udzielenia im gościny i tworzą bazę osób, chcących pracować jako wolontariusze. Obecnie robią to w punkcie informacyjnym w Urzędzie Miasta oraz w pomieszczeniach Wydziału Polityki Społecznej UM przy ul. Śląskiej 3/5 (centrum organizacji pozarządowych), tel. 34 370 73 31 (w godzinach 9-17). Kontakt z fundacją jest możliwy m.in. poprzez Marianę Yemelianovą (tel. 888 618 268).

Włodzimierz Tutaj poinformował również, że oprócz Caritas paczki żywnościowe dla osób, które goszczą Ukraińców, przygotuje Wydział Edukacji Urzędu Miasta. Będą one rozdzielane w Szkole Podstawowej nr 38 przy ul. Sikorskiego.

Z kolei zbiórkę leków organizuje Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie „Rescue Team”. Na stronie www.czestochowa.pl znajduje się szczegółowa lista potrzebnych medykamentów.

Rzecznik Urzędu Miasta dodał, że w częstochowskich szkołach rozpoczęło już naukę ponad 20 uczniów, dzieci uchodźców wojennych. Będą one mogły uczestniczyć również w zajęciach prowadzonych przez wszystkie świetlice środowiskowe w Częstochowie.

2022-03-03 14:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja Krakowska: Ciepły posiłek dla uchodźców

[ TEMATY ]

Caritas

archidiecezja krakowska

pomoc dla Ukrainy

#pomocdlaUkrainy

Archidiecezja Krakowska

Punkt Caritas na dworcu w Krakowie

Punkt Caritas na dworcu w Krakowie

Przed budynkiem Dworca Głównego, na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Krakowie, stoi biały namiot Caritas Archidiecezji Krakowskiej, w którym uchodźcy mogą zjeść ciepły posiłek.

– Codziennie przygotowujemy ok. 1000 gorących posiłków, które są wydawane przez sześciu wolontariuszy. Chętnych do pomocy nie brakuje – mówi ks. Tomasz Stec, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej. – Mamy ogromne wsparcie kleryków i wspólnot młodzieżowych. Do pomocy zaprosiliśmy Ruch Światło-Życie, Grupy Apostolskie, Duszpasterstwo Młodzieży, stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia i duszpasterstwa akademickie – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Koncert organowy w Bazylice św. Elżbiety [Zaproszenie]

2022-12-07 19:38

Archiwum organizatorów

Fundacja Kultura Brzmienia we współpracy z miastem Wrocław oraz parafią św. Elżbiety we Wrocławiu zapraszają na kolejny koncert w ramach II edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Brzmienie Fest” .

Wystąpią Zuzanna i Maciej Batorowie – małżeński duet organowy ze Świdnicy. Koncert odbędzie się w piątek, 9 grudnia o godz. 19 w Bazylice św. Elżbiety. Wstęp jest bezpłatny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję