Reklama

„Powściągliwość i Praca” proponuje

W 1978 r. Duch Święty wyznaczył Karola Wojtyłę na Piotrowego następcę w godzinie, gdy naród nasz złączony był łańcuchem październikowej modlitwy różańcowej... A gdy Jan Paweł II odchodził, to cały świat również opasany był modlitwą różańcową... Były to najprawdziwsze rekolekcje, w których brał udział cały świat. Nawet niewierzący czy innowiercy stawali w zadumie. I trzeba było widzieć te morza świateł na całym świecie żegnające Ojca Świętego, by uprzytomnić sobie, że On naprawdę „rzucił światło... na nas, ludzi”. - Czy to jest ten sam świat? - pytaliśmy w tamte dni samych siebie. Przecieraliśmy oczy: - Czy to się mogło naprawdę przydarzyć naszemu światu?

Reklama

W październikowym numerze Powściągliwości i Pracy m.in.:

Paweł M. Nawrocki w reportażu „Pogrzeb naszego Ojca” dzieli się z Czytelnikami przeżyciami z podróży do Rzymu i z pogrzebu Jana Pawła II.

Społeczne nauczanie Jana Pawła II jest tematem artykułu ks. Roberta Nęcka pt. „Wołanie o solidarność”.

To nie politycy u władzy, lecz pozbawieni władzy obywatele z wielkim trudem i na granicy sporego ryzyka dokonali zmiany upokarzającej sytuacji społeczno-politycznej, jaką przeżywał naród za czasów PRL-u. - O „prawdziwym powrocie wielkiej polityki” w Polsce pisze Barbara Fedyszak-Radziejowska.

Ks. Marek Starowieyski rozpoczął cykl pogadanek wygłoszonych w Radiu Watykańskim - „Legendarny świat apokryfów”. Temat jest aktualny, bo Czytelnicy zasypywani są wiadomościami typu Kod Leonarda da Vinci, utworami feministycznymi czy gnostycznymi...

25. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych skłania do wielu refleksji zarówno natury osobistej, jak i politycznej. Z byłym prezydentem III Rzeczypospolitej Lechem Wałęsą rozmawia Bogusław Olszonowicz. Z rozmową koresponduje tekst Cezarego Bunikiewicza: „Cóż nam zostało z tych lat?” - boleśnie prawdziwy, o Polsce dzisiaj i o ludziach, którzy odpowiadają za obecny stan Ojczyzny.

Wypowiedź kard. Josepha Ratzingera, zaczerpnięta z książki Raport o stanie wiary, wydanej przez Michalineum w 1986 r., a wznowionej i uzupełnionej o Deklarację Dominus Iesus w 2005 r.

Przypomnienie postaci zmarłych tragicznie kapłanów: ks. Jerzego Popiełuszki i bp. Jana Chrapka oraz tekst Jarosława Szczepanowskiego „Pamięć o męczennikach”, bo przecież na świecie w ciągu jednego dnia ginie średnio 438 chrześcijan. Giną, bo nie chcieli wyrzec się Chrystusa. 438 męczenników dziennie!

* * *

Ponadto w numerze, jak zawsze: kontynuacja tekstów źródłowych bł. ks. Bronisława Markiewicza, poezja, historia najnowsza, recenzje, felietony i plastyka.
Zapraszamy do lektury.

Październikowy numer można zamówić pod adresem: Powściągliwość i Praca, ul. J. Piłsudskiego 248/252, 05-270 Marki Warszawa; e-mail: pip@michalineum.pl; www.michalineum.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher na Szczycie ONZ: nakarmienie głodnych to za mało

2021-09-25 15:35

Adobe Stock

W trwającym Szczycie Systemów Żywnościowych ONZ uczestniczą przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Abp Paul Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami, podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba zintensyfikowania międzynarodowych działań na rzecz przekształcania systemów żywnościowych oraz zwalczania braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia. „Głód jest powodem do wstydu” – powiedział duchowny.

Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych przypomniał słowa Papieża Franciszka, że głód w XXI wieku jest nie tylko tragedią ludzkości, ale także prawdziwym powodem do wstydu. Konieczne jest podjęcie skutecznych działań, zamiast nieustannego formułowania deklaracji i strategii. Według Ojca Świętego, należy dążyć m.in. do wzmocnienia lokalnych gospodarek i zapewnienia ogólnodostępnej zdrowej diety, przy jednoczenym ograniczeniu marnotrawienia żywności, zrównoważeniu środowiska i poszanowaniu lokalnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję