Reklama

Szkoła, nauczyciel, edukacja

Ukazał się drukiem najnowszy - 14. numer kwartalnika Cywilizacja, wydawanego przez Fundację „Servire Veritati” Instytut Edukacji Narodowej. W numerze zamieszczone są rozważania na temat sytuacji polskiej szkoły po reformie edukacji, funkcji wychowawczej i edukacyjnej szkoły, bezpieczeństwa w szkole, relacji szkoła - rodzina oraz autorytetu nauczyciela.
Wśród artykułów uwagę zwraca wywiad z o. Mieczysławem A. Krąpcem na temat znaczenia i historii szkoły oraz rozważania ks. Józefa Wilka o wychowaniu do wolności. Mieczysław Sawicki zajmuje się krytyczną analizą reformy edukacji, a Albina M. Krzyżanowska omawia wychowawcze aspekty reformy. Henryk Jarosiewicz analizuje koncepcję „wychowania bez porażek”, opartą na założeniach wychowawczych Thomasa Gordona. Na temat powszechnego braku szacunku młodzieży dla nauczycieli i wychowawców, pisze Piotr T. Nowakowski.
W cyklu „Ojców naszych obyczajem…” Teresa Mazur przypomina tradycyjną obrzędowość związaną ze świętami i codziennymi zajęciami w porze jesieni, zaś w ramach cyklu „Wojskowość polska w dwudziestoleciu międzywojennym” Roman Blicharz przedstawia polski przemysł zbrojeniowy tego okresu. W artykule br. Marka Urbaniaka FSC przeczytać można o błogosławionych i świętych, którzy oddali się dziełu wychowania i kształcenia młodego pokolenia. Tematykę roli rodziny jako miejsca kształtowania się powołań podejmuje ks. Marek Dziewiecki.
W numerze zamieszczono również: wspomnienia Zenobii Kitówny o dokonaniach Solidarności nauczycielskiej przed 1989 r., relację z XX Światowych Dni Młodzieży w Kolonii, omówienie kolejnych numerów Christianitas, Myśli Polskiej oraz Nowego Przeglądu Wszechpolskiego, a także wiele recenzji książek kierowanych zarówno do dorosłych (nt. kształtowania charakteru i solidarności w ujęciu Jana Pawła II), jak i do dzieci oraz młodzieży (Wiktora Gomulickiego oraz Kornela Makuszyńskiego).

Cywilizacja 2005, nr 14, (Szkoła nauczyciel, edukacja), cena 21 zł. Książkę można zamawiać pod adresem: Fundacja „Servire Veritati” Instytut Edukacji Narodowej, ul. 3 Maja 22/9, 20-078 Lublin; tel. (0-81) 743-75-15 pn.-pt. w godz. 9.00-15.00; e-mail: ien@ien.pl; księgarenka internetowa na stronie: www.ien.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda otrzymał paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2021-09-26 16:13

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 26 września podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu papieża Franciszka nałożył abp. Tadeuszowi Wojdzie paliusz. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich, rodzina i przyjaciele metropolity oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję