Reklama

Kościół

Bp Włodarczyk: prosimy o zaprzestanie walk i barbarzyństwa, które dzieje się tak blisko nas

„Kiedy dzisiaj strumień modlitwy płynie z całego świata, my prosimy o zaprzestanie walk i barbarzyństwa, które dzieje się tak blisko nas” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który spotkał się z obywatelami Ukrainy.

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

flick.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Wy Polacy jesteście, jak anioły, które wzięły nas pod swoje skrzydła” – powiedziała Tetiana, która uciekła przed wojną. To jedna z 350 osób, które znalazły dach nad głową na terenie diecezji bydgoskiej. – Jadąc do Polski, nie wiedzieliśmy, co nas czeka. Tak naprawdę nie da się słowami opisać tego wszystkiego, co mamy w sercach. Kierujemy w waszą stronę ukłony, szacunek i wdzięczność – dodała Tetiana, która mieszka w seminarium duchownym w Bydgoszczy.

Zaledwie kilka metrów dalej, w sali gimnastycznej, gdzie klerycy spędzali dotychczas swój wolny czas, otwarto główny magazyn Caritas. Każdego dnia gromadzone są w nim m.in. ubrania, środki czystości, żywność, zabawki. – Dziękuję za organizowanie wsparcia, którego celem jest stworzenie jak najlepszych warunków dla naszych sióstr i braci z Ukrainy, w tak bardzo trudnym dla nich czasie – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, pamiętając także o darczyńcach. – Dziękuję wszystkim, którzy w tę pomoc się włączają – firmom, parafiom, ale i wielu anonimowym osobom – dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pasterz diecezji odwiedził kilka miejsc, do których wciąż przybywają nowe osoby. Jednym z nich był dom rekolekcyjny na bydgoskich Piaskach. – Pomoc ze strony Caritas płynie do setek tysięcy osób – powiedział dyrektor ks. prałat Wojciech Przybyła, zwracając się również do mieszkańców domu. – Jeśli macie szczególne potrzeby, które dotyczą zdrowia lub dzieci, bez wahania nam to zgłaszajcie – zawsze pomożemy – dodał ks. prałat Wojciech Przybyła.

Reklama

To był szczególny czas na osobiste rozmowy, słowa pocieszenia, ale i błogosławieństwa. – Ta wojna dotyka niewinnych ludzi, którzy chcą normalnie żyć. Ufamy jednak, że Bóg przyjdzie nam z pomocą. Czujcie się dobrze. Mimo tego, że wasze serca są na Ukrainie – podkreślił bp Krzysztof Włodarczyk.

Podziel się cytatem

Caritas Diecezji Bydgoskiej jest instytucją, wskazaną przez ordynariusza, z którą powinny być konsultowane wszelkie inicjatywy pomocowe, podejmowane zwłaszcza przez parafie, na rzecz obywateli Ukrainy. Instytucja kościelna zapewniła ekumeniczną pomoc duszpasterską, ponieważ wśród uchodźców są protestanci, prawosławni, czy grekokatolicy. Organizacja każdego dnia wydaje także ponad pół tysiąca posiłków.

2022-03-08 08:58

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk: dzielmy się charyzmatami, by inni usłyszeli Dobrą Nowinę

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na bydgoskim Szwederowie był miejscem spotkania pasterza diecezji bydgoskiej z osobami odpowiedzialnymi za poszczególne diakonie Ruchu Światło Życie. „Dzielmy się naszymi charyzmatami, by inni usłyszeli Dobrą Nowinę o Chrystusie Zmartwychwstałym i Ukrzyżowanym” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Biskup przewodniczył Mszy Świętej, po której wraz ze wspólnotą oazową i parafialną uczestniczył w nabożeństwie październikowym. Dalsza część spotkania miała miejsce w auli. Każdy chętny mógł podzielić się doświadczeniem ubiegłorocznej pracy, a także przedstawić plany na kolejne miesiące.

CZYTAJ DALEJ

Kaznodzieja i opiekun ubogich

Niedziela Ogólnopolska 29/2023, str. 18

[ TEMATY ]

Św. Szymon z Lipnicy

pl.wikipedia.org

Św. Szymon z Lipnicy

Św. Szymon z Lipnicy

Ten święty bernardyn był wiernym synem duchowym św. Franciszka z Asyżu.

W 1457 r. wstąpił do bernardynów, których 4 lata wcześniej św. Jan Kapistran sprowadził do Polski i założył ich pierwszy klasztor w Krakowie. Szymon złożył śluby zakonne w 1458 r. W Krakowie odbywał swoje studia teologiczne i po 1460 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Piastował ważne funkcje w zakonie. Został wybrany gwardianem konwentu w Tarnowie, pełnił także urząd kaznodziei w Krakowie. Został również wybrany, aby jako delegat prowincji polskiej uczestniczyć w uroczystościach przeniesienia relikwii św. Bernardyna do nowego kościoła ku jego czci w Akwilei (1472). W 1474 r. został dyskretem, czyli delegatem na kapitułę generalną w Pawii. Bardzo ważnym dla niego duchowym wydarzeniem była pielgrzymka do Ziemi Świętej (1478/1479). Zmarł, posługując chorym podczas zarazy w Krakowie 18 lipca 1482 r. Podczas jego kanonizacji 3 czerwca 2007 r. Benedykt XVI ukazał go jako „wzór chrześcijanina, który – zainspirowany duchem Ewangelii – gotów jest oddać życie za braci”. Nazwał go „świadkiem Chrystusa o duchowości św. Franciszka z Asyżu”. „Przepełniony był miłosierną miłością, którą czerpał z Eucharystii, nie ociągał się z niesieniem pomocy chorym dotkniętym zarazą, która i jego doprowadziła do śmierci” – powiedział Benedykt XVI.

CZYTAJ DALEJ

Loreto: Msza św. na Polskim Cmentarzu Wojennym

2024-07-17 20:16

[ TEMATY ]

Eucharystia

Loretto

Karol Porwich/Niedziela

Msza świętą na Polskim Cmentarzu Wojennym w Loreto zainaugurowano obchody 80. rocznicy wyzwolenia Ankony oraz innych miejscowości regionu Marche przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz. Po jej zakończeniu na cmentarzu odbył się apel poległych. Organizatorem obchodów rocznicowych jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Msza św. została odprawiona zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Eucharystię koncelebrowali ks. ppłk Marcin Janocha, szef sekretariatu biskupa polowego, ks. Tomasz Jarosz z Rzymu i ks. Tomasz Frączek z Modeny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję