Reklama

Na bieżąco

Doroczne święto Akcji Katolickiej

Mija 75. rocznica powołania Akcji Katolickiej w Polsce. 24 listopada 1930 r. kard. August Hlond erygował Naczelny Instytut Akcji Katolickiej z siedzibą w Poznaniu. 6 grudnia mianowane zostały władze Instytutu. Prezesem został Adolf Bniński, a bp Walenty Dymek - asystentem kościelnym.

Organizację Akcji Katolickiej w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym przyśpieszył list sekretarza stanu kard. Piotra Gasparriego do kard. Augusta Hlonda z 10 kwietnia 1929 r., w którym czytamy: „Z żywym zadowoleniem powziął papież wiadomość, że sprawa krzewienia i utrwalenia Akcji Katolickiej w Polsce zajmuje naczelne miejsce w szeregu zagadnień, które będą omawiane na najbliższej konferencji Episkopatu.”
9 września 1929 r. obradująca w Poznaniu Komisja Prawna Episkopatu Polski postanowiła utworzyć Akcję Katolicką. Dyrektorem Centrali Krajowej z siedzibą w Poznaniu wybrano ks. Stanisława Adamskiego. Jemu też powierzono opracowanie programu działania nowego stowarzyszenia oraz projektu Statutu Centrali Krajowej, obejmującego diecezjalny i parafialny stopień organizacji.
Konferencja Episkopatu, obradująca 24 kwietnia 1930 r. w Poznaniu, chcąc przyśpieszyć podjęte już działania, a zwłaszcza prace nad statutem, wyłoniła specjalną komisję do jego zatwierdzenia, w skład której weszli: Prymas August Hlond, metropolici: Adam Sapieha, Andrzej Szeptycki, Józef Teodorowicz oraz bp Wincenty Tymieniecki. Nowy statut zredagował sam Prymas Hlond. Pius XI zatwierdził ten ustrojowy dokument pismem Sekretariatu Stanu z 27 listopada 1930 r. Tym samym polski Statut Akcji Katolickiej uzyskał, obok statutu włoskiego, najwyższą sankcję prawną. Statut ustanowił patrona dla stowarzyszenia w osobie św. Wojciecha oraz przyjął święto Chrystusa Króla jako główną uroczystość Akcji Katolickiej w Polsce.

* * *

Reklama

Odrodzone w latach 90. ubiegłego stulecia stowarzyszenie w całym kraju uroczyście obchodziło swoje święto. Akcja Katolicka w archidiecezji poznańskiej rozpoczęła przygotowania już 15 listopada trzydniowymi rekolekcjami w kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu. 20 listopada członkowie stowarzyszenia zgromadzili się na wspólnej Eucharystii w katedrze poznańskiej wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Zdzisław Fortuniak.
Z kolei Akcja Katolicka w archidiecezji gdańskiej obchodziła święto patronalne oraz 75. rocznicę powołania stowarzyszenia uroczystym zakończeniem I Ogólnopolskiego Konkursu „Prymas Polski kard. August Hlond Bogu i Ojczyźnie”. Finał konkursu wraz z towarzyszącą mu wystawą odbył się 19 listopada w Gdańsku, w Sali Obrad Nowego Ratusza przy ul. Wały Jagiellońskie 1.
Tego samego dnia w Warszawie archidiecezjalna Akcja Katolicka obchodziła 10. rocznicę swojego ustanowienia. Centralnym wydarzeniem był I Kongres, odbywający się w Muzeum Kolekcji Jana Pawła II, pod hasłem Jesteśmy odpowiedzialni za Kościół. Poprzedziła go Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, w bazylice katedralnej św. Jana Chrzciciela.
20 listopada o godz. 9.00 w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Mariusza Leszczyńskiego.
W Olsztynie 20 listopada po Mszy św. w bazylice mniejszej św. Jakuba członkowie stowarzyszenia spotkali się w Kurii Metropolitalnej, gdzie wysłuchali wykładu metropolity warmińskiego Edmunda Piszcza.
W Rzeszowie święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej rozpoczęła Msza św. w miejscowej katedrze pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego.
W liście pasterskim na tegoroczną uroczystość Chrystusa Króla Prymas Polski kard. Józef Glemp napisał: „Pragnę raz jeszcze podkreślić, iż rozwój tego Stowarzyszenia ma niezwykle istotne znaczenie dla życia duszpasterskiego Kościoła. Wielość ruchów, stowarzyszeń i grup religijnych, jakie działają w naszych parafiach, świadczy o dynamizmie wiary. Charyzmat Akcji Katolickiej obejmuje zaś wyjątkowy aspekt życia Kościoła. Stowarzyszenie to daje świeckim i duchownym możliwość uczenia się i realizowania zorganizowanego współdziałania. Ten aspekt charyzmatu Akcji Katolickiej jest bardzo potrzebny współczesnemu Kościołowi”.

* * *

W Polsce działa 1706 Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej. Struktury stowarzyszenia działają w większości diecezji.
Najwięcej członków AK jest w diecezji tarnowskiej - 3724 osoby, przemyskiej - 2814 osób i rzeszowskiej - 1571. Celem Akcji Katolickiej jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła. Stowarzyszenie prowadzi wielokierunkową działalność społeczną: charytatywną, kulturalną i edukacyjną. Prowadzi szkoły, ośrodki pomocy społecznej, świetlice terapeutyczne, wydaje książki i pisma, redaguje audycje radiowe, zajmuje się również działalnością pielgrzymkowo-turystyczną nakierowaną na popularyzację ważniejszych sanktuariów w kraju i na świecie. Organizuje liczne konkursy dla dzieci i młodzieży, których celem jest popularyzacja rodzimej historii i tradycji religijnej. Od początku aktywnie uczestniczy w organizowaniu Dnia Papieskiego. W czerwcu tego roku w Lublinie odbyła się ogólnopolska konferencja z okazji 100-lecia encykliki Il fermo proposito. W przyszłym roku w Częstochowie odbędą się obchody 10-lecia reaktywowania Akcji Katolickiej przez Konferencję Episkopatu Polski.

W informacji wykorzystano fragmenty książki bp. Mariusza Leszczyńskiego Akcja Katolicka dawniej i dziś. Materiały dla asystentów kościelnych, kierownictw i członków Akcji Katolickiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję