Reklama

400-lecie zakonu karmelitów bosych w polsce

Eremy, mnisi i święci

Niedziela Ogólnopolska 48/2005, str. 14

Archiwum

Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej

Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej

Mija 400 lat od przybycia do Polski i osiedlenia się w Krakowie pierwszych Karmelitów Bosych, duchowych synów św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża. Od grudnia ub.r. trwa rok jubileuszowy, z okazji którego sam sługa Boży Jan Paweł II skierował do Karmelitów list gratulacyjny, pisząc m.in., że „synowie i córki Karmelu na stałe wpisali się w historię Kościoła w Polsce, wnosząc niezastąpiony wkład w kształtowanie duchowego oblicza Polaków”. Papież zaznaczał, że „sam miał możliwość korzystania z posługi karmelitańskiej” i jest „wdzięczny za ślad, jaki pozostawiła ona w jego duszy” (14 grudnia 2004 r.).
Z okazji roku jubileuszowego w Polsce miała miejsce m.in. peregrynacja urny z relikwiami św. Teresy od Dzieciątka Jezus, karmelitanki bosej. Centralne uroczystości jubileuszowe z udziałem księży kardynałów Franciszka Macharskiego i Stanisława Nagiego oraz abp. Stanisława Dziwisza odbywają się w Krakowie i w Wadowicach w dniach 21 listopada - 8 grudnia br. Patronat honorowy objęli: Metropolita Krakowski, Prezydent Krakowa, Marszałek Województwa Małopolskiego i Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Polski Karmel Terezjański, którego synom zawdzięczamy m.in. założenie sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie i sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie na Ukrainie, liczył przed rozbiorami trzy prowincje (polską, litewską i wołyńską) z licznymi klasztorami, ośrodkami kultu i promocji kultury duchowej. Zaborcy skasowali wszystkie klasztory karmelitańskie z wyjątkiem eremu w Czernej k. Krakowa, który dzięki wysiłkom św. Rafała Kalinowskiego i uformowanym przez niego zakonnikom stał się zaczynem wskrzeszenia polskiej prowincji Zakonu w okresie międzywojennym. Dynamiczny rozwój prowincji, następujący przy szczególnym udziale klasztoru założonego przez św. Rafała w Wadowicach, zahamowały II wojna światowa i późniejsza nomenklatura komunistyczna. Szczególny czas rozkwitu Zakonu notuje się od 1983 r., tj. od beatyfikacji Rafała Kalinowskiego, po której wzrosła liczba powołań do Karmelu. Wzrost liczby zakonników sprawił, że w 1993 r. prowincja polska podzieliła się na dwie: krakowską i warszawską, z własnymi nowicjatami i domami formacyjnymi. Liczba polskich karmelitów bosych przekracza dziś 400 osób, a prowincja krakowska jest drugą pod względem liczebności prowincją karmelitańską na całym świecie.
Świętując jubileusz 400-lecia obecności Karmelitów Bosych w Polsce, warto przypomnieć, że oprócz pracy duszpasterskiej i specyficznego apostolstwa karmelitańskiego Zakon prowadzi także działalność dydaktyczną i wydawniczą. Ukazują się dzieła klasyków literatury duchowej, znany jest też poznański kwartalnik Zeszyty Karmelitańskie i krakowski dwumiesięcznik Głos Karmelu. W Krakowie znajduje się Karmelitański Instytut Duchowości, współpracujący z Papieską Akademią Teologiczną, otwarty dla osób zakonnych i świeckich. Ośrodek Duchowości „Carmelitanum” istnieje też przy klasztorze Karmelitów Bosych w Poznaniu. W Wadowicach zainaugurowano działalność Karmelitańskiego Centrum Rekolekcyjno-Pielgrzymkowego im. Jana Pawła Wielkiego, a w Piotrkowicach na Kielecczyźnie znany jest Karmelitański Dom Modlitwy. Domy rekolekcyjne Karmelitów Bosych istnieją także w Czernej k. Krakowa i w Gorzędzieju k. Gdańska. Natomiast w miejscowości Drzewina w archidiecezji gdańskiej istnieje specyficzna pustelnia karmelitańska, nawiązująca do pierwotnej tradycji klasycznego życia eremickiego. Rzesze wiernych przyciągają karmelitańskie sanktuaria z koronowanymi wizerunkami Matki Bożej w Czernej i w Piotrkowicach. Z kolei czciciele św. Józefa garną się do karmelitańskiego sanktuarium Opiekuna Jezusa Chrystusa w Wadowicach, gdzie jego obraz przyozdobiono papieskim pierścieniem - darem sługi Bożego Jana Pawła II.
Ponad dwudziestu zakonników obydwu prowincji, zgodnie z duchowym testamentem św. Rafała Kalinowskiego, pracuje na Białorusi, Ukrainie, Słowacji i na dalekiej Syberii. Od niedawna polscy zakonnicy wspierają Karmelitów Bosych na Węgrzech i na Łotwie. Do prowincji krakowskiej przynależy delegatura misyjna w Burundi i w Rwandzie w Afryce, obchodząca 35-lecie istnienia, podczas gdy prowincja warszawska podjęła pracę w Ameryce Łacińskiej, w Argentynie. Amerykańskiej Polonii, zwłaszcza z okolic Chicago, znane jest karmelitańskie sanktuarium w Munster. Przed 15 laty powstał ponadto polski klasztor Karmelitów Bosych w Koronie na Florydzie. Polscy Karmelici przejęli też jeden z klasztorów Zakonu w Rzymie, a także fundację polskiego klasztoru z obsługą niemieckiej parafii w Monachium.
Jedną rodzinę zakonną ze swymi współbraćmi w Karmelu tworzą klasztory sióstr Karmelitanek Bosych, których liczba w Polsce wynosi 28. W ostatnich dziesięcioleciach siostry założyły również swoje klasztory na Islandii, w Norwegii, w dalekim Kazachstanie, na Ukrainie, na Słowacji i na Syberii.
Z Karmelitami Bosymi współpracują agregowane do Zakonu, powstałe w Polsce zgromadzenia zakonne Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus i Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz dwa zgromadzenia hiszpańskie, które osiedliły się ostatnio w naszym kraju, tj. Siostry Karmelitanki Misjonarki i Siostry Karmelitanki Misjonarki Terezjanki. W Czernej powstał i rozwija się Świecki Instytut Życia Konsekrowanego „Elianum”. Liczne są szeregi członków Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego, bractw szkaplerznych, grup modlitewnych, duszpasterstw, ruchów i stowarzyszeń karmelitańskich (jak np. Stowarzyszenie Charytatywne im. św. Rafała Kalinowskiego, Towarzystwo Przyjaciół Kunegundy Siwiec, Karmelitański Ruch Ewangelizacyjno-Modlitewny, Karmelitański Ruch Ekumeniczny, Krąg Przyjaciół św. Teresy od Dzieciątka Jezus).
Chwałą ołtarzy, oprócz św. Rafała Kalinowskiego, cieszy się także bł. Alfons Maria Mazurek, przeor klasztoru w Czernej, męczennik z czasów II wojny światowej. Zaś z oczekujących na wyniesienie na ołtarze wymienić należy: o. Anzelma Gądka - karmelitę bosego, br. Franciszka Powiertowskiego - nowicjusza Karmelitów Bosych, m. Teresę Marchocką - karmelitankę bosą, m. Teresę Kierocińską - karmelitankę Dzieciątka Jezus i Kunegundę Siwiec - członkinię Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego.
Niechaj jubileuszowe uroczystości Zakonu staną się źródłem inicjatyw zmierzających ku twórczej wierności dziedzictwu Karmelu Terezjańskiego w Polsce, inspiracją do rozpoczynania na nowo od Chrystusa, w drodze ku zjednoczeniu z Nim w miłości, czego w swym wspomnianym liście życzył i czemu z serca błogosławił sługa Boży Jan Paweł II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli

2021-09-18 08:57

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich/Niedziela

W większości regionów Unii Europejskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W niektórych krajach, np. we Francji i w Czechach w szkołach przeprowadza się testy. W Hiszpanii zmniejszono wymagany dystans społeczny do 1,2 metra. Z kolei w Szwecji nie wprowadzono żadnych dodatkowych restrykcji.

We Francji prawie 12,3 mln uczniów wróciło do szkół 2 września i od tego dnia około 3 tys. klas zostało zamkniętych z powodu Covid-19, w tym 545 w minionym tygodniu. Tygodniowo przeprowadza się około 600 tys. testów w szkołach. Nauczyciele i dzieci powyżej 6. roku życia noszą maseczki przez cały czas nauki z wyjątkiem zajęć sportowych. Szczepienia dla dzieci powyżej 12 lat organizowane są również w szkołach od 2 września i wymagana jest zgoda rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję