Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Pomoc, schronienie i bezpieczeństwo dla uciekających przed wojną

Pomoc duchowa i materialna nieustannie jest udzielana na Jasnej Górze uchodźcom z Ukrainy. Do Domu Pielgrzyma i na tzw. hale noclegowe przyjmowani są ci, którzy uciekli bez środków do życia. Od 13 marca w każdą niedzielę Msza św. po ukraińsku w rycie rzymskokatolickim sprawowana będzie w bazylice o 14.30.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak powiedział o. Waldemar Pastusiak kustosz sanktuarium, do jasnogórskiego Domu Pielgrzyma oraz na tzw. hale noclegowe przyjmowani są ci uchodźcy, którzy nie mieli dokąd pójść i są bez środków do życia. Są to głównie kobiety z dziećmi.

- Przyjmujemy tych Ukraińców, którzy nie mają żadnego punktu zaczepienia. Wiemy o tym, że jest wiele osób, które przyjeżdżają do swoich znajomych czy rodzin, które już wcześniej były w Polsce. My przyjmujemy tych, którzy przyjechali bez żadnych rzeczy osobistych i nie mieli zapewnionego schronienia - wyjaśnił o. Pastusiak.

Podziel się cytatem

Reklama

Poinformował też o stałym kontakcie paulinów z Jasnej Góry z posługującymi w Ukrainie współbraćmi, ale też z uciekającymi ludźmi. - Cały czas mamy telefony z Ukrainy, opowiadają nam np. że gdzieś pod mostem w Zaporożu czeka kobieta z piątką dzieci a kierowca boi się wjechać na most, ponieważ jest zaminowany. Jeżeli kobieta chce przeżyć musi przejść przez rzekę z małymi dziećmi na rękach. To jest straszne - opowiada paulin.

Reklama

Jak dodał: „my żyjemy wojną telewizyjną, natomiast tam dzieją się prawdziwe dramaty. Jest prowadzona bardzo duża propaganda rosyjska, to nie pomaga uciekającym kobietom”.

- Propaganda rosyjska ma na celu wywołanie strachu u tych kobiet, okłamują je w kwestii, co je może w Polsce spotkać. Więc jak przyjeżdżają i widzą mnichów w habitach to pojawia się u nich taki wewnętrzny spokój, że nic im się nie stanie. Czekamy na nie z otwartymi sercami - zapewnił kustosz.

W Domu Pielgrzyma na Jasnej Górze schronienie znalazło obecnie ponad 70 osób.

Paulini stale zapewniają o chęci pomocy i solidarności z uciekającymi przed wojną, podobnie jak jasnogórscy pielgrzymi, którzy od jej rozpoczęcia przybywają do Matki Bożej, błagając o pokój i opiekę dla Polski.

Dziś w intencji pokoju w Ukrainie i z prośbą o siłę do posługi uchodźcom na Jasną Górę przybyli m.in. pracownicy Ośrodka Spotkań i Formacji im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Brennej. Jest to miejsce modlitwy, duchowej odnowy i chrześcijańskiej formacji.

- Włączamy się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, przede wszystkim chcemy zapewnić im bezpieczny "nowy początek" - deklarowali przedstawiciele ośrodka w Brennej.

W Ośrodku Spotkań i Formacji im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Brennej przyjętych ma być 10 ukraińskich rodzin, którzy dostaną pracę i zakwaterowanie - powiedział ks. Łukasz Grzywocz, dyrektor domu rekolekcyjnego.

Wszystkie informacje dotyczące jasnogórskiej modlitwy i pomocy uchodźcom znajdują się na stronie Biura Prasowego - jasnagora.com pod banerem #SolidarnizUkrainą.

2022-03-09 14:47

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: już dziś rozpoczyna się 20. Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Ułana ks. Zdzisława Peszkowskiego

[ TEMATY ]

Jasna Góra

motocykliści

motocykle

Krzysztof Świertok

Dwudziesty, a więc jubileuszowy Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Ułana Zdzisława Peszkowskiego rozpoczyna się już dziś na Jasnej Górze. Zainauguruje go przedzlotowe spotkanie, w czasie którego mowa będzie m.in. o Obławie Augustowskiej. Najważniejszym punktem pielgrzymki będzie niedzielna Msza celebrowana na Szczycie o godz. 11.00 i poświęcenie motocykli. Modlitwę poprzedzi, jak zwykle, parada z tzw. Przeprośnej Górki k/Częstochowy.

Motocyklowy zlot na błoniach jasnogórskich to najważniejsze i jedno z największych takich spotkań w Polsce, a nawet w Europie. Zawsze jest okazją do wspólnej modlitwy nie tylko o szczęśliwie przejechane kilometry, ale także o wierność polskiej historii. Stanowi też wsparcie dla Polaków żyjących na Kresach i tych, którzy potrzebują krwi czyli najcenniejszego daru.

CZYTAJ DALEJ

Nasi Męczennicy

Niedziela podlaska 24/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

męczennicy

Ks. Z. Czumaj

Kaplica pw. 108 męczenników polskich w Wólce Okrąglik

Kaplica pw. 108 męczenników polskich w Wólce Okrąglik

Gdy 20 lat temu bp Antoni Pacyfik Dydycz witał na drohiczyńskich błoniach następcę św. Piotra, dziękował już z wyprzedzeniem za to, czego św. Jan Paweł II miał dokonać kilka dni później w Warszawie – beatyfikacji 108 męczenników polskich z czasów II wojny światowej, w tym kilkorga związanych z naszą ziemią

Wobec zgromadzonej na pl. Piłsudskiego rzeszy wiernych, 13 czerwca 1999 r. Ojciec Święty wyniósł na ołtarze ponad setkę naszych rodaków, którzy w czasie II wojny światowej ponieśli śmierć za wiarę z rąk niemieckich nazistów. Było to wydarzenie epokowe i chyba ciągle niedoceniane: oto w jednej chwili podwoiła się liczba polskich świętych i błogosławionych.

CZYTAJ DALEJ

Nasz ks. Jerzy

2024-06-12 18:58

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Już jutro w Domu Pielgrzyma Amicus przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu wyjątkowe spotkanie ze świadkiem życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Będzie to czwarte spotkanie otwarte z cyklu „Świadkowie i dziedzictwo błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki”. Gościem specjalnym, który opowie o życiu rodzinnym ks. Jerzego będzie Marek Popiełuszko, bratanek błogosławionego, prezes Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję