Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień wdzięczności dla kard. Franciszka Macharskiego

Uroczystość Objawienia Pańskiego w archidiecezji krakowskiej była w tym roku, z inicjatywy abp. Stanisława Dziwisza, dniem wdzięczności za 27 lat posługi kard. Franciszka Macharskiego. „Mamy wszyscy przed oczami wielkie poświęcenie i głęboką troskę Księdza Kardynała o powierzoną mu owczarnię Chrystusa, aby nic z tego, co przekazał mu jego wielki Poprzednik, nie zgubić, ale utrwalić i pomnożyć” - napisał w zaproszeniu na tę uroczystość do diecezjan abp Dziwisz. W tym dniu we wszystkich kościołach i wspólnotach archidiecezji została odprawiona Msza św. i modlono się w intencji Księdza Kardynała. Przed południem w Filharmonii Krakowskiej odbyła się uroczysta sesja poświęcona osobie kard. Macharskiego oraz jego posłudze pasterskiej w Kościele krakowskim i powszechnym, której towarzyszył uroczysty koncert. Po południu natomiast w katedrze na Wawelu pod przewodnictwem Księdza Kardynała została odprawiona koncelebrowana Msza św.
Podczas sesji wypowiadali się: ks. prof. Łukasz Kamykowski, ks. prof. Jan Wal i ks. dr hab. Grzegorz Ryś, a słowa wdzięczności za posługę kard. Macharskiego wyraził abp Stanisław Nowak - ordynariusz archidiecezji częstochowskiej.
Zwracając się do swego Poprzednika na stolicy św. Stanisława, abp Dziwisz przypomniał m.in. pamiętny dzień 6 stycznia 1979 r., kiedy w Bazylice św. Piotra w Rzymie kard. Macharski otrzymywał sakrę biskupią z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. - Wraz z nią powierzył Ci swój Kościół krakowski, ten, do którego swoją miłość wypowiedział w poemacie Stanisław, a który Tobie zadedykował - mówił abp Dziwisz. Podkreślił także, że kard. Macharski dziedzictwo to przyjął miłującym sercem i pracowitymi rękami.

Tadeusz A. Janusz

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce

wydany w kontekście wizyty „ad limina” biskupów polskich (2005)

Duchowni Kościoła katolickiego, niezależnie od sprawowanej aktualnie czy w przeszłości funkcji, są zobowiązani do przestrzegania przepisów prawa kanonicznego, w tym również w zakresie powinności i uprawnień, wynikających ze święceń przyjętych w diecezji lub instytucie zakonnym. Obowiązują ich także przepisy prawa partykularnego (postanowienia Konferencji Episkopatu Polski i normy synodalne) oraz - w przypadku duchownych zakonnych - przepisy konstytucji. Analogiczne normy prawne obowiązują osoby zakonne, które nie są duchownymi. Te normy prawa stanowią podstawę „wykonywania jurysdykcji oraz zarządzania i administrowania” swoimi sprawami przez Kościół katolicki i są respektowane przez władze i prawo polskie na podstawie art. 5 Konkordatu.
Podejmowanie przez duchownych (osobiście, przez inne osoby lub instytucje, np. fundacje) czy akceptowanie (także milczące) działań instytucjonalnych w oparciu o prawo polskie, które w jakikolwiek sposób angażują autorytet Kościoła, wymaga pisemnej zgody własnego ordynariusza, a w przypadku instytucji o zasięgu ogólnopolskim - także zgody Konferencji Episkopatu Polski.
Działalność, o której wyżej, podejmowana z pominięciem lub wbrew przepisom prawa kościelnego, uważana jest za bezprawną, szkodliwą dla Kościoła i podlegającą sankcjom kanonicznym, a władzy kościelnej daje podstawy do domagania się naprawienia szkód. Sprawca tych działań pozostaje w konflikcie z prawem kanonicznym i ponosi wszelką odpowiedzialność za jej skutki, w tym również finansowe, cywilnoprawne, karne czy karno-skarbowe.
Dowolna interpretacja obowiązującego prawa kościelnego (np. że „zdanie Kościoła nie ma nic do rzeczy” w takich sytuacjach) wprowadza w błąd wiernych i jest współdziałaniem, a niekiedy zachętą do działań niezgodnych z prawem.
Nuncjatura Apostolska w Polsce, spełniając swój urzędowy obowiązek, przypomina obowiązujące normy prawa i oświadcza, że niezgodna z prawem działalność duchownych czy osób zakonnych nie jest działaniem Kościoła katolickiego i w związku z tym jego instytucje nie mogą ponosić odpowiedzialności - tak prawnej, jak i moralnej - za takie poczynania.

Warszawa, 9 stycznia 2006 r.

Tydzień w Polsce

Uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Dziwisza w katedrze na Wawelu Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie zainaugurowała obchody roku jubileuszowego 25-lecia istnienia uczelni (przez cały rok w ramach jubileuszu będą się odbywały sympozja, wykłady otwarte, koncerty i nabożeństwa).

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński poinformował m. in., że w pierwszą zagraniczną podróż Lech Kaczyński uda się do Watykanu i USA. Następnie planowane są wizyty na Ukrainie i w Czechach.

W Witebsku zlikwidowano ostatni wolny oddział obwodowy Związku Polaków na Białorusi (ZPB), a na jego miejsce powołano nowy - podległy zarządowi akceptowanemu przez władze białoruskie. Witebsk był już ostatnim większym ośrodkiem, w którym kierownictwo ZPB należało dotąd do zwolenników nieuznawanej przez reżim Aleksandra Łukaszenki prezes Andżeliki Borys.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz, który spotkał się z kandydatem białoruskiej opozycji na prezydenta Aleksandrem Milinkiewiczem, zapowiedział uruchomienie niezależnego radia nadającego za wschodnią granicę. Również wiceminister spraw zagranicznych Anna Fotyga, przedstawiając na forum Senatu informację o sytuacji Polaków w tym kraju, zapowiedziała m.in. uruchomienie w ciągu najbliższych miesięcy radia nadającego na Białoruś.

Zyta Gilowska, ceniona przez rynki finansowe ekonomistka i niedawna wiceprzewodnicząca PO, została nowym ministrem finansów i wicepremierem ds. gospodarczych w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Premier oraz prezydent Lech Kaczyński podziękowali min. Teresie Lubińskiej za wzorową pracę w kierowaniu resortem.

Rząd przyjął projekt ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (CBA). Pierwszym jego szefem ma zostać poseł PiS Mariusz Kamiński.

PiS zapowiedział wydłużenie urlopów macierzyńskich: w tym roku o 2 tygodnie, w przyszłym - o 4. Poseł Marian Piłka poinformował w Sejmie podczas specjalnej konferencji prasowej, że projekt PiS zakłada stopniowe wydłużanie pełnopłatnego czasu wolnego od pracy. Docelowo w 2008 r. przy pierwszym dziecku urlop miałby wynosić 26 tygodni, czyli o 10 tygodni więcej niż obecnie. Od 2011 r. przy drugim dziecku przysługiwałoby 38 tygodni, a przy kolejnych - rok urlopu macierzyńskiego.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro przedstawił projekt rządowej nowelizacji kodeksu postępowania karnego. Zakłada on m.in. przyspieszenie i uproszczenie procedur, a w efekcie szybsze osądzenie i ukaranie winnych przestępstw o charakterze chuligańskim - w przypadku naruszenia nietykalności cielesnej, zniszczenia dóbr czy znieważenia funkcjonariusza. Sprawa dotyczy ok. 200 tys. postępowań rocznie, które mogłyby zostać usprawnione.

Nowym szefem pionu edukacyjnego IPN został Jan Żaryn, p.o. dyrektora pionu archiwalnego IPN został Zbigniew Nawrocki, a nowym szefem krakowskiego oddziału IPN wybrano Ryszarda Terleckiego.

Komendant Główny Policji zadecydował, że jego podwładni mogą zatrzymywać siłą parlamentarzystów, co do których istnieje podejrzenie, że prowadzą samochód po pijanemu i którzy odmawiają poddania się badaniu alkomatem. Według danych policji, w 2005 r. zatrzymano ponad 192 tys. nietrzeźwych kierowców - najwięcej od 7 lat.

PKN Orlen ogłosił, że rozpoczął działania w celu zapewnienia sobie własnej bazy surowcowej ropy naftowej. Spółka będzie poszukiwać dostępu do złóż m.in. w Iraku i Kazachstanie.

Polska waluta obecnie jest najmocniejsza od 2002 r.: za euro płacimy mniej niż 3,80 zł, za dolara - 3,12 zł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś pozdrawia przed konklawe i prosi o modlitwę

2025-05-07 07:45

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

Kochani,
CZYTAJ DALEJ

"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe

2025-05-07 17:51

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.

Liturgia rozpoczęła się znakiem krzyża i krótkimi obrzędami wstępnymi, po których kardynałowie, modląc się Litanią do Wszystkich Świętych, przeszli procesyjnie do Kaplicy Sykstyńskiej. Tam, po odśpiewaniu hymnu „Przybądź Duchu Święty” i odmówieniu modlitwy w intencji elektorów, złożyli oni uroczystą przysięgę. Najpierw wspólnie odczytali jej rotę, która dotyczy zarówno sytuacji, w której na któregoś z nich padnie wybór, jak też dochowania tajemnicy konklawe. Następnie każdy z kardynałów osobiście dopełnił przysięgi, kładąc dłoń na Ewangelii.
CZYTAJ DALEJ

80 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2025-05-07 22:26

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Wikipedia

80 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Na początku 1945 r. sytuacja militarna i polityczna III Rzeszy wydawała się przesądzać jej los. Wielka ofensywa sowiecka rozpoczęta w czerwcu 1944 r. doprowadziła do utraty przez Niemcy ogromnej części Europy Środkowej, a straty w sprzęcie i ludziach były niemożliwe do odtworzenia. Porażka ostatniej wielkiej ofensywy w Ardenach przekreślała niemieckie marzenia o zawarciu kompromisowego pokoju z mocarstwami zachodnimi i kontynuowaniu wojny ze Związkiem Sowieckim. Wciąż zgodna współpraca sojuszników sprawiała, że dla obserwatorów realistycznie oceniających sytuację Niemiec było jasne, że wykluczone jest powtórzenie sytuacji z listopada 1918 r., gdy wojna zakończyła się zawieszeniem broni. Dążeniem Wielkiej Trójki było doprowadzenie do bezwarunkowej kapitulacji Niemiec oraz ich całkowitego podporządkowania woli Narodów Zjednoczonych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję