Reklama

Nikt nie został obojętny


Niedziela Ogólnopolska 7/2006, str. 12

Na pomoc ofiarom tragedii i ich rodzinom ruszyła cała Polska. Wspaniale w tych dniach działała archidiecezja katowicka, na terenie której doszło do tragedii. W akcji ratowniczej niemal od pierwszych chwil uczestniczyli w różny sposób duchowni. Pierwszy na miejsce tragedii przybył proboszcz miejscowej parafii ks. Zenon Drożdż, który odwiedzał rannych, pocieszał rodziny, udzielał ostatniego namaszczenia, a potem godzinami stał przed halą z różańcem i świętymi olejami w ręku. Udzielił generalnego rozgrzeszenia ofiarom tragedii, a także ratownikom, którzy znajdowali się w niebezpieczeństwie śmierci.
Pasjonat gołębi, a zarazem trener piłkarski, który zdobywał z Górnikiem Zabrze mistrzostwo Polski, Marcin Bochynek, pierwszą osobą, jaką zobaczył po wyciągnięciu go z hali, był ksiądz, zapewne proboszcz sąsiedniej parafii w Bytkowie ks. Konrad Zubel albo jego wikariusz ks. Antoni Kraiński.
W mundurze strażackim zjawił się też kapelan śląskich strażaków ks. Henryk Kuczob. - Najtrudniejsze były rozmowy z młodymi strażakami, którzy pierwszy raz zetknęli się z tak ogromną tragedią, oglądali dziesiątki zabitych. Pytali: Co robić? Bali się. Tłumaczyłem, że muszą panować nad całością. Wyjaśniałem, że jesteśmy tu po to, żeby zrobić wszystko, co w naszej mocy, bo to, co się stało, to się już nie odwróci. Wkrótce zjawił się też dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej ks. Krzysztof Bąk.
- Strażacy są pełni entuzjazmu, ale w tak ekstremalnej sytuacji cieszą się, gdy widzą księdza - mówi ks. Bąk. Był na miejscu katastrofy do drugiej w nocy. Metropolita katowicki abp Damian Zimoń w chwili tragedii przebywał w Brennej, ale przerwał pobyt i już nazajutrz rano przewodniczył w katedrze Mszy św. w intencji ofiar katastrofy.
W akcję pomocy poszkodowanym w tragedii w Katowicach włączyła się Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Również księża kapelani w kościołach oraz w kaplicach wojskowych w kraju i za granicą modlili się w intencji ofiar tragedii. Metropolita katowicki polecił Caritas Archidiecezji Katowickiej przekazanie 300 tys. zł na doraźną pomoc dla poszkodowanych. Każda z 77 osób poszkodowanych, które przebywały jeszcze w 9 śląskich szpitalach, otrzymała po 1 tys. zł wsparcia. Podjęto także decyzję o przekazaniu rodzinom 63 ofiar śmiertelnych katastrofy po 5 tys. zł doraźnej pomocy. Kościół na Śląsku dofinansuje także rehabilitację osób poszkodowanych w tej katastrofie. Dzieci, które straciły rodziców lub prawnych opiekunów, otrzymają pomoc pieniężną w formie stypendiów. Archidiecezja katowicka podejmie kontakt z Polskim Związkiem Hodowców Gołębi Pocztowych w celu rozeznania strat i potrzeb środowiska hodowców i miłośników gołębi.
Podczas akcji pomocy Caritas Archidiecezji Katowickiej przekazała na potrzeby ekip ratowniczych i poszkodowanych swój zapas koców, kołder i innych artykułów doraźnej potrzeby. Swoją pomoc w postaci artykułów pierwszej pomocy zaoferowała Deutsche Caritas Verband.
Kościół na Górnym Śląsku uruchomił także od 30 stycznia codzienny internetowy biuletyn informacyjny, przygotowywany przez ks. Arkadiusza Wuwera (arek@wuwer.org), z pełną informacją na temat katastrofy, ofiar i zakresu pomocy. Można tam zamieszczać kondolencje, wyrazy ubolewania oraz zapewnienia o modlitwie.

K. W.

Kraków: ks. Franciszek Ślusarczyk nie jest już kustoszem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

2019-06-19 14:28

md / Kraków (KAI)

Ks. prałat Franciszek Ślusarczyk został zwolniony z funkcji rektora Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i mianowany proboszczem w parafii NMP Matki Kościoła na Prądniku Białym w Krakowie. Listę zmian personalnych duchowieństwa opublikowano dziś na stronie internetowej Archidiecezji Krakowskiej.

diecezja.pl
ks. Franciszek Ślusarczyk

Dotychczasowego kustosza zastąpi go ks. kanonik dr Zbigniew Bielas, proboszcz parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu.

Z łagiewnickim sanktuarium ks. F. Ślusarczyk był związany od 2002 r. Posługę kustosza i rektora pełnił pięć lat. Rektorem świątyni został w 2014 r. po tym, jak dotychczasowy kustosz - bp Jan Zając - przeszedł na emeryturę.

W Roku Miłosierdzia znalazł się w gronie powołanych przez papieża Franciszka misjonarzy miłosierdzia. Jako gospodarz sanktuarium Bożego Miłosierdzia przyjmował podczas Światowych Dni Młodzieży Ojca Świętego, który w łagiewnickiej bazylice wyspowiadał grupę młodzieży i na krótko spotkał się z chorymi. Był również odpowiedzialny za przygotowanie przyjęcia w Łagiewnikach młodych pielgrzymów z całego świata, którzy w trakcie ŚDM odbywali tam Pielgrzymkę Miłosierdzia.

Ksiądz Ślusarczyk jest również autorem Drogi Miłosierdzia - nabożeństwa, które po raz pierwszy zostało odprawione wieczorem 2 kwietnia 2016 r., w wigilię Niedzieli Miłosierdzia.

Franciszek Ślusarczyk urodził się 26 lipca 1958 r. w Dobczycach. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1984 roku z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Przez pierwsze lata kapłaństwa posługiwał jako wikariusz najpierw w Żywcu-Zabłociu (1984-1988), a następnie w Wieliczce (1988-1989). Rok później zamieszkał w parafii w Gaju. Od 1990 r. pełnił funkcję prefekta w krakowskim Seminarium Duchownym, a w latach 1997-2002 był jego wicerektorem.

Był pracownikiem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, wieloletnim adiunktem w Katedrze Homiletyki, jest doktorem teologii.

W grudniu ub. roku został mianowany biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej. Kilka dni później "po refleksji i modlitwie zdecydował o nieprzyjmowaniu święceń biskupich i złożył na ręce Ojca Świętego dymisję z tego urzędu", jak poinformował w swoim komunikacie abp Marek Jędraszewski.

Ks. dr kanonik Zbigniew Bielas przyjął święcenia kapłańskie w 1992 r. Od 2012 r. do dnia nominacji na kustosza łagiewnickiego sanktuarium pełnił posługę proboszcza parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu Starym. Jest członkiem Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Krakowskiej oraz Komisji Nadzorującej Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzeszów: wyruszyła piesza pielgrzymka do Lwowa

2019-06-25 21:18

tn / Rzeszów (KAI)

Pod hasłem „Miłość żyje w rodzinie” wyruszyła dziś 11. Rzeszowska Pielgrzymka Piesza do Lwowa. Grupa liczącą 258 osób zamierza pokonać 184 kilometrową trasę i 30 czerwca stanąć przed obliczem Matki Bożej Łaskawej w katedrze lwowskiej.

Krzysztof Świertok

Tegoroczne hasło pielgrzymki nawiązuje do trwającego w archidiecezji lwowskiej Roku Świętości Małżeństwa. „Nasze rozważania, konferencje i modlitwy w dużej mierze będą się koncentrować na darze rodziny, która jest wspólnotą przekazywania miłości i wiary. Codziennie będziemy rozważać historię innych rodzin: Józefa i Wiktorii Ulmów, Karola i Emilii Wojtyłów, Juliusza i Marianny Kolbe, świętych Ludwika i Zelii Martin oraz błogosławionych Luigiego i Marii Beltrame Quattrocchi” – wyjaśnia ks. Władysław Jagustyn, proboszcz parafii św. Krzyża w Rzeszowie i dyrektor pielgrzymki.

Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. w kościele św. Krzyża w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. W homilii biskup mówił o trudzie pielgrzymowania. „Chrystus zaprasza nas na drogę pośród trudów, drogę wąską i bramę wąską, ale to jedyna szansa, byśmy nie tylko w wieczności odnaleźli szczęście, ale już tu na ziemi otrzymali dobra duchowe, o które się modlimy dla siebie i innych” – mówił biskup.

W pielgrzymce uczestniczy dwie siostry zakonne: Terezitta i Zachariasza ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej (Służebniczki Dębickie) pracujące w Tarnowie i trzech kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

Wśród pątników są osoby z całej Polski, m.in. z Białegostoku, Gorzowa Wlk., Gdyni Inowrocławia, Kielc, Krakowa, Lublina, Olkusza, Stalowej Woli, Szczecina, Torunia, Warszawy, Złotoryi. Grupa jest również zróżnicowana wiekowo. Najmłodszy pielgrzym ma 11 lat, a najstarszy 78.

Pielgrzymi codziennie będą pokonywać około 30 kilometrową trasę. Po stronie polskiej zaplanowano dwa noclegi: w Kańczudze i Żurawicy. W czwartek, 27 czerwca pielgrzymi przekroczą granicę. Po stronie ukraińskiej zaplanowano trzy noclegi: w Gródku, Mościskach i Hodowicji.

W niedzielę, 30 czerwca pielgrzymi po pokonaniu najkrótszego, liczącego 20 kilometrów odcinka, dojdą do Lwowa. Po Eucharystii i modlitwie przed obrazem Matki Bożej Łaskawej w lwowskiej katedrze pątnicy i goście, którzy przyjadą do Lwowa autokarami, odwiedzą Cmentarz Łyczakowski oraz Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie odprawią Drogę Krzyżową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem