Reklama

Kościół

Polska Rada Ekumeniczna ponownie podkreśla solidarność z Ukrainą

Polska Rada Ekumeniczna ponownie zabrała głos w sprawie wojny w Ukrainie. Podkreśliła, że wojna nigdy nie była dobrym sposobem rozwiązywania problemów oraz wezwała ludzi dobrej woli i bratnie Kościoły w Rosji do podjęcia działań na rzecz pokoju. Potwierdziła swoją solidarność ze społeczeństwem ukraińskim i wyraziła uznanie dla społeczeństwa polskiego za niesienie pomocy uchodźcom, bez względu na ich pochodzenie czy wyznanie.

[ TEMATY ]

ekumenizm

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

To już drugie oświadczenie Polskiej Rady Ekumenicznej w sprawie tej wojny. Dzień po jej rozpoczęciu PRE potępiła agresję zbrojną reżimu rosyjskiego na Ukrainę, zwróciła się do Kościołów w Rosji o podjęcie działań na rzecz zakończenia wojny i wezwała społeczność międzynarodową do znalezienia rozwiązania na rzecz przerwania działań zbrojnych. Zaapelowała też do wszystkich ludzi dobrej woli o czynne włączenie się w projekty pomocowe i zadeklarowała otwarcie parafii Kościołów PRE na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

W najnowszym stanowisku Polska Rada Ekumeniczna powtarza swój sprzeciw wobec wojny i wezwanie ludzi dobrej woli do działania na rzecz pokoju. „Ponawiamy nasz apel do bratnich Kościołów w Rosji o zdecydowane działania na rzecz zakończenia wojny i potwierdzamy naszą solidarność ze społeczeństwem oraz Kościołami chrześcijańskimi i innymi wspólnotami religijnymi Ukrainy” – czytamy w oświadczeniu. PRE wyraża też uznanie dla polskiego społeczeństwa za szczególne zaangażowanie i otwartość w przyjęciu uchodźców z Ukrainy, bez względu na ich pochodzenie czy wyznanie.

Poniżej publikujemy pełny tekst oświadczenia:

Na drodze solidarności z narodem Ukrainy

Po wybuchu wojny na Ukrainie Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej wyraziły swoje jasne stanowisko w sprawie agresji Rosji na suwerenną Ukrainę. Uczyniliśmy to jako Prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej. Głos zabrały też poszczególne Kościoły, wyrażając swoją solidarność z Ukrainą i wzywając do zakończenia działań wojennych.

Dziś ponownie chcemy wyrazić nasze stanowisko. Jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do naśladowania Jezusa Chrystusa, który wzywa nas do miłości bliźniego, a nie do przelewania jego krwi. Wojna nigdy nie była dobrym sposobem rozwiązywania problemów, lecz niosła śmierć, bezmiar bólu i smutku.

Zwracamy się do ludzi dobrej woli o ciągłe podejmowanie działań na rzecz pokoju. Ponawiamy nasz apel do bratnich Kościołów w Rosji o zdecydowane działania na rzecz zakończenia wojny i potwierdzamy naszą solidarność ze społeczeństwem oraz Kościołami chrześcijańskimi i innymi wspólnotami religijnymi Ukrainy.

Reklama

Wyrażamy nasze uznanie dla całego polskiego społeczeństwa za jego szczególne zaangażowanie w tym trudnym czasie. Potrafiliśmy otworzyć swoje serca i jesteśmy otwarci na przyjęcie tych, których wojna zmusiła do opuszczenia swych ojczystych stron. Mimo naturalnego zróżnicowania potrafiliśmy skoncentrować się na tym co łączy i nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Z wielkim uznaniem podkreślamy, że wierni naszych Kościołów wraz z innymi ludźmi organizują pomoc, otwierają swoje domy na przyjęcie uchodźców i bezinteresownie wspierają potrzebujących. Dziękujemy, że w geście wyciągniętej ręki z pomocą nie pytamy o pochodzenie czy wyznanie tych, którzy jej potrzebują, ale pomagamy znajdującym się w potrzebie. Będąc trwałą częścią polskiego społeczeństwa w otwarciu na bliźnich ze Wschodu chcemy promować dalej taką otwartość, poszanowanie dla tradycji i kultury tych, którzy u nas znaleźli schronienia.

Łączymy się w modlitwie o pokój, dziękujemy Bogu za serce śpieszące z pomocą i powierzamy w Boże ręce przyszłość, która jest przed nami.

Polska Rada Ekumeniczna, Warszawa, 21 marca 2022 r.

2022-03-21 19:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowska ekumenia ma się dobrze

Niedziela częstochowska 5/2021, str. IV

[ TEMATY ]

ekumenizm

Nabożeństwo ekumeniczne

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego zakończyło błogosławieństwo Aaronowe

Ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego zakończyło błogosławieństwo Aaronowe

Msza św. o jedność chrześcijan i ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego złożyły się na program Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej.

W tym roku towarzyszyło mu hasło: Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc (por. J 15, 5-9).

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert mikołajkowy dla dzieci

2022-12-06 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Pięć tysięcy dzieci niepełnosprawnych, pochodzących z ubogich rodzin, a także dzieci z rodzin ukraińskich, które goszczą w Polsce, wzięło udział w koncercie mikołajkowym zorganizowanym przez Fundację Integracja JPII.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję