Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włochy

Beatyfikacja w Bari

Grono błogosławionych powiększyło się 18 marca o s. Eliaszę od św. Klemensa, karmelitankę bosą. Uroczystościom w katedrze w Bari przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. José Saraiva Martins. W ponadtysiącletniej historii tego włoskiego miasta s. Eliasza (Teodora Fracasso) jest pierwszą jego rodowitą mieszkanką zaliczoną w poczet błogosławionych. Miała głębokie przeżycia mistyczne, które spisywała.
Przyszła błogosławiona urodziła się 17 stycznia 1901 r. w Bari. Cała rodzina była bardzo wierząca i praktykująca, a rodzice stanowili wzór dla swych dzieci w ich rozwoju duchowym. 7 maja 1911 r., w przededniu przyjęcia I Komunii św., ukazała się jej św. Teresa od Dzieciątka Jezus, która przepowiedziała jej, że będzie mniszką tak jak ona. Najpierw jednak Teodora uczyła się krawiectwa i haftu. Do zakonu wstąpiła 8 kwietnia 1920 r., przyjmując imię Eliasza od św. Klemensa. Zmarła w Boże Narodzenie - 25 grudnia 1927 r., jak sama to wcześniej przepowiedziała.

Niemcy

Szczegóły wizyty papieża

Pielgrzymka Benedykta XVI do Bawarii będzie się odbywała pod hasłem: Kto wierzy, nie jest sam! - poinformował arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Friedrich Wetter. Podczas konferencji prasowej we Fryzyndze kard. Wetter zaznaczył, że „wizyta Papieża będzie miała duszpasterski i osobisty charakter”.
Według dotychczasowych ustaleń, Benedykt XVI odprawi trzy uroczyste Msze św. w: Monachium, Altötting i Regensburgu. Ponadto będzie się modlił przed figurą Matki Bożej na monachijskim Marienplatz.
Już teraz można zamawiać karty wstępu na Mszę św., którą Benedykt XVI odprawi 10 września na terenie Nowych Targów w Monachium. Organizatorzy spodziewają się, że przybędą na nią setki tysięcy wiernych z Bawarii, całych Niemiec i z zagranicy. O szczegółach można dowiedzieć się pod adresem internetowym: www.erzbistum-muenchen.de.
Benedykt XVI odwiedzi rodzinną Bawarię w dniach 9-14 września 2006 r. Ojciec Święty będzie w Monachium, Regensburgu, Altötting i złoży krótką wizytę w miejscu swojego urodzenia w Marktl am Inn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Afganistan

Kara śmierci za nawrócenie

- Afgańczykowi nawróconemu na chrześcijaństwo grozi kara śmierci - poinformował przedstawiciel afgańskiego wymiaru sprawiedliwości. Zgodnie z prawem islamskim, które zabrania muzułmaninowi zmiany religii, karę śmierci orzeka się, jeśli konwertyta odmówi powrotu na łono islamu.
Abdul Rahman został aresztowany trzy tygodnie temu, gdy jego rodzina doniosła policji o fakcie jego przejścia na chrześcijaństwo. Jeśli zostanie skazany, Abdul Rahman będzie pierwszym Afgańczykiem ukaranym za przejście z islamu na inną religię od czasu, gdy pod koniec 2001 r. upadł reżim talibów, którzy wprowadzili w kraju przepisy prawa islamskiego. Jednak konstytucja Islamskiej Republiki Afganistanu, przyjęta w styczniu 2004 r., nadal postanawia, że „żadne prawo nie może być sprzeczne z zasadami świętej religii islamu”.
Przeciwko temu procesowi protestowały państwa zachodnie oraz organizacje humanitarne. Pod presją międzynarodowej opinii publicznej Sąd Najwyższy Afganistanu poinformował, że Rahman jest prawdopodobnie chory umysłowo. Jeżeli lekarze stwierdzą chorobę skazania nie będzie.

Indie

Zabójstwo księdza

W Indiach zamordowano kolejnego katolickiego kapłana. Jak poinformowała Kuria Biskupia w Goa, 18 marca rano na plebanii w Macasana znaleziono ciało 60-letniego ks. Eusebio Ferrao. Był on tam proboszczem. Na miejsce zbrodni udał się arcybiskup Goa - Filipe Neri Antonio Sebastiăo do Rosário Ferrăo. Dotychczas nie są znane okoliczności zabójstwa duchownego. Zaledwie dzień wcześniej abp do Rosário Ferra~o wystosował odezwę do władz, domagając się zapewnienia bezpieczeństwa mniejszościom religijnym. Wskazał, że od 14 miesięcy na terenie jego diecezji mają miejsce włamania do obiektów sakralnych, profanacje krzyży i świętych dla katolików symboli. Wyraził ubolewanie z powodu bierności władz. Zażądał od władz zdecydowanego przeciwdziałania przemocy.

Reklama

Ludzie

Kard. Vinko Puljić - opowiedział się za kontynuowaniem prac haskiego Trybunału ds. Zbrodni Wojennych w byłej Jugosławii. Jego zdaniem, śmierć Slobodana Miloszevicia nie może być przeszkodą w dotarciu do prawdy. Metropolita Sarajewa przypomniał, że dziesięć lat po zakończeniu działań wojennych w Bośni katolicy są tam dyskryminowani. Niewielu uchodźców katolickich powróciło do swych domów, zwłaszcza na terenie Republiki Serbskiej, i o ile przed wybuchem działań wojennych w Bośni było 820 tys. katolików, to obecnie jest ich jedynie 460 tys. Ludność pochodzenia chorwackiego, w większości wyznania katolickiego, otrzymała zaledwie 2 proc. funduszy przeznaczonych na odbudowę - poinformował hierarcha.

Kard. Vinko Puljić - urodził się tuż po zakończeniu II wojny światowej - 8 września 1945 r. W roku 1970 został wyświęcony na księdza, a 20 lat później został arcybiskupem Sarajewa. W 1994 r. został włączony do Kolegium Kardynalskiego.

Ukraina

Zwrot kościoła pw. św. Marii Magdaleny oraz innych obiektów na terenie obwodu lwowskiego, o które starają się mieszkający tam Polacy, zależy od zwrotu Domu Narodowego wspólnocie Ukraińców w Przemyślu. Swoje stanowisko w tej sprawie ogłosił 16 marca wojewoda lwowski Petro Olijnyk podczas spotkania przedwyborczego w lwowskim teatrze Marii Zańkowieckiej.
Wojewoda, który jest też szefem sztabu obwodowego partii Związek Ludowy „Nasza Ukraina”, podkreślił, że dopóki budynek, w którym mieścił się kiedyś Ukraiński Dom Narodowy w Przemyślu, nie zostanie zwrócony miejscowym Ukraińcom, on nie będzie „ustępować Polakom” na terenie ziemi lwowskiej.

Białoruś

Na pl. Październikowym w Mińsku, gdzie trwał wiec opozycji protestującej przeciwko przebiegowi niedawnych wyborów prezydenckich na Białorusi, odbyło się 21 marca prawosławne nabożeństwo. Sprawowali je duchowni niekanonicznego Białoruskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (BAKP), nieuznawanego ani przez władze, ani przez oficjalny, kanoniczny Kościół prawosławny, mający na Białorusi status egzarchatu, a podlegający patriarchatowi moskiewskiemu.

Brazylia

Brazylia czeka na wizytę Benedykta XVI. Metropolita Aparecidy - abp Raymundo Damasceno Assis potwierdził, iż w przyszłym roku Papież odwiedzi znajdujące się w tym mieście główne brazylijskie sanktuarium maryjne. W maju 2007 r. ma się tam odbyć V Konferencja Ogólna Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAM).
Zdaniem arcybiskupa Aparecidy, na spotkanie z Ojcem Świętym może przybyć około miliona wiernych.
Trudno mówić jeszcze o programie tej pielgrzymki, tym bardziej że dopiero jesienią ma się tam udać odpowiedzialny za organizację papieskich wizyt Alberto Gasbarri - informuje szwajcarska agencja KIPA.

Tydzień na świecie

Benedykt XVI podniósł dotychczasową misję sui iuris w Kirgistanie do rangi administracji apostolskiej. Na jej pierwszego rządcę Papież mianował 51-letniego jezuitę - ks. Nikolausa Messmera, podnosząc go jednocześnie do godności biskupiej.

W amerykańskiej diecezji Allentown w Pensylwanii zakończyła się diecezjalna faza procesu beatyfikacyjnego o. Waltera Ciszka, więźnia sowieckich łagrów. Akta w sprawie jezuity, który przez wiele lat był misjonarzem i więźniem w Związku Radzieckim, przekazano Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie.

Biskupi krajów Ameryki Środkowej zaapelowali do Senatu USA o bardziej humanitarne rozwiązanie problemu pochodzących z tego regionu świata nielegalnych emigrantów. Przyjęty w ub.r. przez Kongres Stanów Zjednoczonych projekt ustawy imigracyjnej czyni przestępcami emigrantów nieposiadających dokumentów, a także wszystkich, którzy im pomagają.

Kościół katolicki w Anglii i Walii zainaugurował kampanię przeciwko próbie legalizacji eutanazji przez brytyjski parlament. Chodzi o projekt ustawy o tzw. samobójstwie wspomaganym, która zezwalałaby lekarzom na podawanie śmiertelnych dawek leków pacjentom terminalnie chorym.

Posłowie Parlamentu Europejskiego zdecydowali, że UE będzie finansować projekty mające na celu upamiętnienie ofiar stalinizmu, a nie tylko, jak dotychczas, nazizmu. Problem upamiętnienia ofiar komunizmu, z uwagi na silną reprezentację lewicową w PE, nie został jednak poruszony.

Erika Steinbach znaczną większością głosów została ponownie wybrana na najbliższe 2 lata na przewodniczącą Niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV).

Ponad milion osób wzięło udział w demonstracjach zorganizowanych w całej Francji przez stowarzyszenia studenckie i związki zawodowe ok. 40 uniwersytetów - przeciwko ustawie o pierwszej umowie o pracę, dotyczącej osób, które nie mają ukończonych 26 lat. Ustawa pozwala pracodawcom zwalniać ich bez podania motywów w ciągu pierwszych 24 miesięcy.

Słowacki parlament przyjął ustawę, zgodnie z którą 1 czerwca br. ofiary komunizmu na Słowacji uzyskają status weteranów wojennych.

Zwycięzcą wyborów prezydenckich na Białorusi został rządzący od 12 lat krajem prezydent Aleksander Łukaszenko, jednak opozycja nie uznaje tego wyniku, twierdząc, że Łukaszenko nie zdobył ponad połowy głosów niezbędnych do zwycięstwa już w pierwszej turze. Zachodni obserwatorzy potwierdzają, że wybory nie były uczciwe. USA i UE rozważają wprowadzenie sankcji przeciwko Białorusi. W Mińsku na pl. Październikowym trwał przez kilka dni wiec opozycji, protestującej przeciwko przebiegowi wyborów. Utworzyła ona „miasteczko” namiotowe. Milicja przeprowadziła liczne aresztowania członków i sympatyków sztabów wyborczych polityków opozycji. 23 marca milicja rozpędziła demonstrantów siłą.

Organizacja Reporterzy bez Granic obliczyła, że przez 3 lata toczącej się wojny w Iraku zginęło tam więcej dziennikarzy niż podczas konfliktu USA z Wietnamem. W Iraku od 2003 r. straciło życie 86 osób związanych z mediami, a 38 uprowadzono, natomiast w Wietnamie w latach 1965-75 zginęło 63 dziennikarzy.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent zawetował nowelizację prawa dotyczącą tabletki "dzień po"

2024-03-29 13:23

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Pigułka „dzień po”

PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent RP Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji RP, zdecydował o skierowaniu nowelizacji Prawa farmaceutycznego do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy (tzw. weto).

Podstawowym uzasadnieniem decyzji Prezydenta RP jest wola poszanowania konstytucyjnych praw i standardu ochrony zdrowia dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4. sezonu "The Chosen"

2024-03-28 11:39

[ TEMATY ]

„The Chosen”

Materiały promocyjne/thechosen.pl

Serial o Jezusie z kolejnym sukcesem. W polskich kinach 4. sezon zebrał ponad 50 000 widzów, a licznik wciąż rośnie. Kolejne odcinki serialu, co stało się całkowitym fenomenem w branży filmowej, wciąż wyświetlane są w kinach.

Poza repertuarowym wyświetlaniem w kinach, również społeczność ambasadorów serialu organizuje w całej Polsce pokazy grupowe, które nierzadko mają sale zajęte do ostatnich miejsc. W wielu miejscowościach można wybrać się na taki pokaz czy to do kina sieciowego, lokalnego czy domu kultury. Kina widząc ogromne zainteresowanie same wstawiają do repertuaru kolejne odcinki lub powtarzają wyświetlanie od 1 odcinka. Już pojawiają się pierwsze całodzienne maratony z 4. sezonem.

CZYTAJ DALEJ

Paulini – mnisi wsłuchani w mowę krzyża

2024-03-29 15:57

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Paulini

BPJG

W głębi duchowości paulińskiej i w życiu każdego mnicha ukryta jest tajemnica krzyża. „Mądrość krzyża” obrał dla jednoczonych przez siebie pustelników naddunajskich bł. Euzebiusz z Ostrzyhomia, uznawany za założyciela Zakonu Paulinów. Odtąd przypomina ona paulinom o naśladowaniu Chrystusa, bezwarunkowym pójściu za ogołoconym Mistrzem, który jest posłuszny aż do śmierci krzyżowej. A Jasnogórski Wizerunek Maryi Prowadzącej do Chrystusa z bolesnymi rysami na twarzy przypomina, że była Ona pierwszą, która do końca trwała przy Synu.

Pierwotna nazwa wspólnoty paulinów, która w XIII w. powstała na Węgrzech brzmiała „Bracia Świętego Krzyża”. Wyrosła ona w XIII w. z ducha średniowiecznej mistyki krzyża, która streszczała się w pragnieniu św. Bernarda z Clairvaux, aby „Memoria passionis Christi” przeniknęła całą ludzką egzystencję i zmuszała do odpowiedzi życiem na Ukrzyżowaną Miłość. Pierwszy pauliński klasztor na Węgrzech otrzymał znamienny programowy tytuł - św. Krzyża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję