Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA

Rocznica śmierci Terri Schiavo

Amerykańscy obrońcy życia i przedstawiciele stowarzyszeń katolickich uczcili pierwszą rocznicę śmierci Terri Schiavo. 31 marca złożyli sto róż przed budynkiem Sądu Najwyższego w Waszyngtonie. Wezwali też do budowania społeczeństwa, w którym osoby z poważną niepełnosprawnością będą traktowane z szacunkiem.
- Chcemy także podkreślić, że Terri nie dane było umrzeć z godnością - oświadczył Patrick Mahoney, dyrektor Christian Defense Coalition. Wyjaśnił, że umarła ona „śmiercią zwierzęcą”, z odwodnienia i wycieńczenia. - Modlimy się i mamy nadzieję, że śmierć Terri nie była nadaremna - dodał Mahoney.
41-letnia Amerykanka Terri Schiavo zmarła 31 marca ub.r., w 13 dni po odłączeniu jej od aparatury dokarmiającej ją, w hospicjum w Pinellas Park na Florydzie. W przededniu jej zgonu Sąd Najwyższy USA i Federalny Sąd Apelacyjny w Atlancie odrzuciły prośbę rodziców Terri o ponowne podłączenie jej do aparatury dostarczającej jej pożywienie. Wyrok był zwycięstwem jej męża Michaela Schiavo, który od 7 lat walczył o zaprzestanie utrzymywania przy życiu swej żony od 15 lat pozostającej w śpiączce wegetatywnej. „Sprawa Terri Schiavo” stała się przedmiotem wielkiej debaty w Stanach Zjednoczonych na temat eutanazji. Zaangażował się w nią nawet bezpośrednio prezydent George Bush.

Francja

Demograficzne wyzwania

Europa stoi przed poważnymi wyzwaniami demograficznymi, zwiększa się długość życia, zmniejsza przyrost naturalny - wynika ze sprawozdania Parlamentu Europejskiego. Posłowie zawarli w nim zalecenia mające zapewnić wzrost gospodarczy w obliczu niekorzystnych wyzwań demograficznych. Kluczowe elementy strategii to przede wszystkim wzrost zatrudnienia, możliwość godzenia obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym, zrównoważona polityka imigracyjna i promowanie aktywności zawodowej osób starszych.
Wzrost gospodarczy musi odbywać się z uwzględnieniem zmian demograficznych - przestrzegają parlamentarzyści. Przypominają, że Komisja Europejska stwierdziła, iż nigdy w historii nie notowano wzrostu gospodarczego bez przyrostu naturalnego i wskazała na trzy główne trendy zmian demograficznych: wzrost długości życia, wzrost liczby „starzejących się pracowników”, czyli osób czynnych zawodowo po 60. roku życia, oraz niski przyrost naturalny.
Posłowie uważają, że trzy główne trendy zmian demograficznych wymagają decyzji politycznych dotyczących takich obszarów, jak polityka rodzinna, zrównoważona polityka imigracyjna i promowanie uczestnictwa osób starszych na rynku pracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kuba

Kontrrewolucyjny różaniec

Za działalność kontrrewolucyjną zostało uznane odmawianie Różańca w parafii w miejscowości Palma Soriano we wschodniej części Kuby. Od trzech lat wierni modlą się tam każdego 18. dnia miesiąca w intencji aresztowanych w 2003 r. więźniów politycznych. 18. dzień miesiąca wybrano dla upamiętnienia faktu, że w tym dniu w 2003 r. rozpoczęły się trwające trzy dni aresztowania 75 przywódców kubańskiej opozycji i niezależnych dziennikarzy. Była to największa fala represji na Kubie w ostatnich latach.
Przez pierwsze dni Różaniec odmawiano w domu krewnych jednego z uwięzionych, jednak pod naciskiem władz zaprzestano modlitwy. Na jej kontynuowanie w kościele zezwolił proboszcz z Palma Soriano ks. Oscar Mario Romero Becerra, pochodzący z Meksyku. Zapłacił za to przymusowym opuszczeniem Kuby w 2004 r., gdyż władze nie przedłużyły mu prawa pobytu na wyspie.
Również w trzecią rocznicę wydarzeń z 2003 r., za zgodą nowego proboszcza ks. Francisco Sanabria Encizo, 45 osób zgromadziło się 18 marca br. na Różańcu w kościele w Palma Soriano. Aby przeszkodzić w modlitwie, władze posłużyły się ustawionymi przed świątynią głośnikami o dużej mocy. Przysłały również grupę dzieci i młodzieży w wieku 10-20 lat, których zadaniem było nagabywanie uczestników modlitwy tuż po jej zakończeniu.

Reklama

San Salwador

Skrucha zamachowca

Abp Fernando Sáenz Lacalle jest pozytywnie zaskoczony informacją o wyrażeniu skruchy przez byłego oficera armii, który brał udział w przygotowywaniu zabójstwa ordynariusza archidiecezji San Salvador - abp. Oscara Arnulfo Romero w 1980 r. 60-letni obecnie b. kapitan lotnictwa Salwadoru Alvaro Rafael Saravia, ukrywający się w jednym z krajów Ameryki Łacińskiej, przygotował zamach na arcybiskupa razem ze zmarłym 14 lat temu w więzieniu skrajnie prawicowym przywódcą Roberto d’Aubissonem. Saravia wybrał kierowcę wiozącego zamachowca, dostarczył broń zabójcy i opłacił go. W wywiadzie dla wydawanego w USA dziennika El Nuevo Herald powiedział, że prośba o przebaczenie jest jego obowiązkiem wobec Kościoła i społeczeństwa. Poinformował także, że pisze pamiętniki, w których ujawni też, kto strzelał do abp. Romero, pod warunkiem, że zamachowcowi zapewni się osobistą ochronę.
Abp Romero został zamordowany przez „szwadrony śmierci” 24 marca 1980 r. podczas Mszy św.

Ludzie

Kard. Karl Lehmann stwierdził, że „dialog z islamem jest dla Benedykta XVI bardzo ważnym elementem przyszłości Kościoła i świata”. W rozmowie z niemiecką agencją KNA przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec zaznaczył, że Papież w dialogu z muzułmanami „wychodzi z założenia, że nie można unikać rozmowy na temat nieporozumień”.
Zdaniem kard. Lehmanna, zarówno wielokrotne audiencje dla reprezentantów islamu od początku pontyfikatu, jak i spotkanie z przedstawicielami muzułmanów podczas Światowych Dni Młodzieży w Kolonii w 2005 r. pokazują, że Papież pragnie prowadzić dialog. „Benedykt XVI jest także przekonany, że aby być gotowymi do dialogu, my sami musimy być zdecydowanymi i przekonanymi chrześcijanami” - zaznaczył Kardynał.

Kard. Karl Lehmann ma prawie 70 lat. W 1983 r. został biskupem Mainzu, a na konsystorzu w 2001 r. otrzymał biret kardynalski.

Afganistan

Władze Afganistanu ogłosiły, że 28 marca chrześcijański konwertyta z islamu, któremu groziła za to kara śmierci, został zwolniony z więzienia. 41-letni Abdul Rahman poprosił o azyl za granicą.
Z obawy przed antyzachodnimi demonstracjami w kraju nie podano, gdzie obecnie przebywa Afgańczyk. Francuska agencja prasowa AFP ujawniła, że znalazł on schronienie w obozie sił pokojowych ONZ w Kabulu, jednak wiadomość ta nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona.
Według Ministerstwa Sprawiedliwości Afganistanu, oficjalnym powodem zwolnienia Rahmana były „błędy proceduralne”, które spowodowały przerwanie jego procesu o apostazję, oraz „problemy mentalne” Rahmana, o których poinformowali jego córka i kuzyni.

Reklama

Włochy

Katolicy kandydujący w wyborach z list różnych partii politycznych winni wspólnie bronić niezbywalnych wartości opartych na prymacie osoby. Przypomniano o tym w komunikacie końcowym z obrad stałej rady włoskiego Episkopatu. Do niezbywalnych wartości, za którymi winien się opowiadać każdy katolik, należą poszanowanie dla ludzkiego życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci oraz poparcie dla małżeństwa i rodziny.

Kamerun

Biskupi Kamerunu wsparli walkę z korupcją, jaką od kilku tygodni toczy rząd tego kraju. W opublikowanym dziś oświadczeniu zawarli słowa zachęty dla wszystkich, którzy „z przekonaniem angażują się w zwalczanie korupcji i sprzeniewierzania środków publicznych, aby społeczeństwo stało się bardziej sprawiedliwe”. Wyrazili także radość, że walka ta „zaczyna przynosić owoce”.
Stwierdzając, że korupcja i defraudacje stały się „prawie sposobem życia, akceptowanym i znoszonym”, Episkopat wezwał do „zabezpieczenia dóbr publicznych i co za tym idzie - stosowania prawa i kar przeciwko defraudacji”.

Tydzień na świecie

Na czele Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) stanął bp Adrianus van Luyn z Holandii. Wiceprzewodniczącym organizacji został bp Piotr Jarecki z Polski.

Fundacja „Europa”, której celem jest promowanie w instytucjach UE wartości wyrastających z katolicyzmu, została zaprezentowana w Brukseli. Główna siedziba nowo powstałej organizacji mieści się w Paryżu, a oddziały - w Brukseli i Mediolanie.

Teologia katolicka wraca na Oksford - po raz pierwszy od czasów reformacji. Na prestiżowym angielskim uniwersytecie utworzono Katedrę Gościnnych Wykładów im. Jana Pawła II.

Brytyjski Sąd Najwyższy zezwolił szkołom na zakazywanie noszenia hidżabów, burek i turbanów. Lordowie uznali, że szkoły mogą ustanawiać własne uniformy, które powinni nosić chodzący do nich uczniowie.

„Opozycja demokratyczna na Białorusi nie wygrała, ale zrobiła poważny krok do zwycięstwa” - powiedział lider białoruskiej opozycji Aleksander Milinkiewicz po spotkaniu z marszałkiem Sejmu RP Markiem Jurkiem. Milinkiewicz dziękował Polakom za wsparcie demokracji na Białorusi.

Wśród patriotów, którzy w dniach 19-24 marca br. protestowali na placu Październikowym w Mińsku po wyborach prezydenckich na Białorusi, było kilku duchownych różnych wyznań, wśród nich białoruski kapłan ze Zgromadzenia Marianów - o. Andrej Sidarowicz, który został aresztowany w czasie szturmu jednostek specjalnych. Skazano go na 10 dni więzienia.

Na Ukrainie odbyły się pierwsze od zwycięstwa „pomarańczowej rewolucji” wybory parlamentarne, połączone z wyborami samorządowymi. Wybory wygrała Partia Regionów Ukrainy Wiktora Janukowycza, dążąca do federalizacji kraju i zbliżenia z Rosją wschodnich regionów. Drugie miejsce zajął blok Julii Tymoszenko. Na trzecim miejscu uplasowała się proprezydencka partia Wiktora Juszczenki „Nasza Ukraina”. Według obserwatorów, elekcja ta może wytyczyć kierunek rozwoju kraju, a przynajmniej ukształtować scenę polityczną na najbliższe lata.

- W komunistycznej Korei Północnej nie ma niepełnosprawnych osób, ponieważ zabija się je zaraz po narodzinach - powiedział w Seulu uciekinier z Korei Północnej Ri Kwang-chol, który jest z zawodu lekarzem.

Hinduistyczni nacjonaliści dążą do wyeliminowania chrześcijan z życia publicznego - wynika z raportu opracowanego przez katolickiego działacza Johna Dayala, przewodniczącego Unii Katolików Indyjskich.

Wybory parlamentarne w Izraelu wygrała centrowa partia Kadima, założona przez byłego premiera Ariela Szarona.

W palestyńskim rządzie tworzonym przez radykalne ugrupowanie Hamas nie będzie żadnego chrześcijanina. Ze stanowiska ministra zrezygnował jedyny palestyński chrześcijanin, wyznania greckoprawosławnego, któremu kierownictwo Hamasu w 24-osobowym rządzie zaproponowało tekę ministra turystyki.

Rząd Japonii powołał specjalną komisję, mającą opracować plan przeciwdziałania zmniejszającej się liczbie urodzin (rząd rozważa wprowadzenie ulg podatkowych dla rodzin decydujących się na większą liczbę dzieci). Obecnie wskaźnik dzietności w Japonii jest najniższy w historii.

Państwa UE porozumiały się co do wprowadzenia jednolitego prawa jazdy.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z nominacją biskupią

2024-04-23 12:39

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Nasze modlitwy o wybór Biskupa przyniosły piękny owoc. Bp Artur nie jest tchórzem i na pewno nie będzie uciekał od spraw trudnych - pisze abp Adrian Galbas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję