Reklama

Kościół

Abp Gądecki: papież jest dobrze poinformowany w sprawie sytuacji w Ukrainie

Papież jest dobrze poinformowany w sprawie sytuacji w Ukrainie. Z różnych stron dochodzą do niego wiadomości, których nawet my nie mamy - powiedział w środę przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Zaznaczył, że papież ma wewnętrzną wolność, która pozwala mu nie tracić spokoju.

[ TEMATY ]

Ukraina

facebook.com/episkopatpolski

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował w poniedziałek PAP, że w piątek w Watykanie zaplanowana jest audiencja i rozmowa między prezydentem RP Andrzejem Dudą i papieżem Franciszkiem.

O tym, że w tym tygodniu dojdzie do takiego spotkania informowała także szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. Dopytywana, czy prezydent Duda będzie chciał, aby papież bardziej zaangażował się chociażby w pomoc uchodźcom, powtórzyła, że "papież Franciszek będzie mógł zapoznać się z polskim stanowiskiem, z polskim punktem widzenia".

"Mamy nadzieję, że go przyjmie" - powiedziała Ignaczak-Bandych. Dodała, że prezydent Duda jest rzecznikiem Ukrainy i udaje się do Watykanu, żeby przedstawić polskie zaangażowanie w sprawy ukraińskie.

W środę o możliwość zaproszenia przez prezydenta papieża Franciszka do Polski dopytywany był przez dziennikarzy przewodniczący KEP, który w poniedziałek został przyjęty na prywatnej audiencji przez papieża. Tematem jego rozmowy z Franciszkiem były niektóre kwestie związane z funkcjonowaniem Kościoła w Polsce w czasie trwającej na Ukrainie wojny.

"Przypuszczam, że prezydent Andrzej Duda będzie pewnie chciał zaprosić Ojca Świętego, ale wątpię czy w obecnej sytuacji Ojciec Święty może sobie na to pozwolić" – powiedział abp Gądecki.

Pytany o możliwość wizyty papieża Franciszka w Polsce w związku z sytuacją na Ukrainie, abp Gądecki zaznaczył, że "Ojciec Święty jest człowiekiem wolnym". "On nie jest niczym skrępowany: ani odejściem katolików w schizmę, ani postawami agresywnymi w stosunku do niego. Ma taką cnotę wolności wewnętrznej, która pozwala mu nie tracić spokoju pośród trudnych sytuacji" - powiedział przewodniczący KEP.

Abp Gądecki zaznaczył, że "Ojciec Święty uznaje wielki wkład Polaków w przyjęciu tak licznej rzeszy - ponad 2 mln Ukraińców".

Przewodniczący KEP powiedział, że papież zachęca Polaków, "żeby nie tracić serca, co łatwo może mieć miejsca przy dłuższym pobycie" oraz zadbać o los kobiet ukraińskich, które mogą paść łupem mafii kryminalnych.

Reklama

"To już się dzieje w odniesieniu do pań, które są zawożone do Niemiec i do Holandii właśnie w takich celach. Trzeba starać się rozpropagować pośród samych Ukrainek takie zdrożne zamiary mafii" - powiedział przewodniczący KEP. Zaapelował, by chronić je na wszelki sposób, żeby nie padły łupem złoczyńców.

Abp Gądecki zapewnił, że papież jest dobrze poinformowany o sytuacji w Ukrainie. "Bardzo często otrzymuje wiadomości od arcybiskupa większego Szewczuka oraz od nuncjusza w Ukrainie. Z różnych stron dochodzą do niego wiadomości, których nawet my nie mamy" - powiedział.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

2022-03-30 18:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraińska Fundacja Kultury: uszkodzono lub zniszczono co najmniej 60 obiektów sakralnych i religijnych

[ TEMATY ]

Ukraina

Od początku wojny Federacji Rosyjskiej z Ukrainą uszkodzonych zostało co najmniej 60 budynków o znaczeniu sakralnym i religijnym. Zniszczenia odnotowano w ośmiu regionach Ukrainy: Kijowie, Doniecku, Żytomierzu, Zaporożu, Ługańsku, Sumach, Charkowie i Czernihowie. W sumie dotychczas rosyjski najeźdźca uszkodził lub całkowicie zniszczył ponad 160 różnych zabytków i dóbr kultury. Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy zbiera informacje o stratach i szkodach, które są przedstawione na interaktywnej "Mapie strat kulturowych".

Według wstępnych szacunków Ukraińskiej Fundacji Kultury na dzień 8 kwietnia w wyniku wojny zostało uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych ponad 160 różnych zabytków i dóbr kultury. Fundacja apeluje, aby każdy, komu zależy na tworzeniu raportu i uzupełnianiu mapy wysłał zdjęcie lub film pokazujący zniszczenie obiektu dziedzictwa kulturowego do Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej. Po potwierdzeniu informacji dane zostaną wyświetlone na interaktywnej mapie.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczniczka prawdziwej emancypacji

Doświadczyła wielorakich cierpień wynikających z niewolnictwa, a jednak stała się świadkiem prawdziwej miłości i wolności.

Bakhita, urodzona w Sudanie, w wieku ok. 7 lat została porwana i stała się niewolnicą. Wielokrotnie była sprzedawana kolejnym właścicielom. Ostatecznie jako niewolnica znalazła się na służbie u matki i żony pewnego generała, gdzie każdego dnia była chłostana aż do krwi. Pozostały jej po tym 144 blizny. Odzyskała wolność dopiero wtedy, gdy znalazła się w rękach Callista Legnaniego, włoskiego konsula. Wraz z nim udała się do Włoch, by zajmować się jego rodziną. To właśnie tam, w Wenecji, zrodziło się jej powołanie do życia zakonnego. Benedykt XVI napisał o tym wydarzeniu w swojej encyklice Spe salvi: „Znając tak okrutnych «panów», których do tej pory była własnością, tu Bakhita poznała «Pana» całkowicie innego, żyjącego Boga, Boga Jezusa Chrystusa – w dialekcie weneckim, którego się nauczyła, nazywała Go «Paron» (Pan). Do tej pory znała tylko panów, którzy ją poniżali i maltretowali albo – w najlepszym przypadku – uważali ją za użyteczną niewolnicę. Teraz natomiast usłyszała o istnieniu «Parona», który jest ponad wszystkimi panami, jest Panem panów, oraz że ten Pan jest dobry, jest uosobieniem dobroci” (n. 3).

CZYTAJ DALEJ

Premier: 8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi

2023-02-08 14:56

[ TEMATY ]

premier

Krystian Maj/KPRM

8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to nieludzki wyrok białoruskiego reżimu i kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

"8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta. Nieludzki wyrok białoruskiego reżimu. To kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę" - napisał szef rządu na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję