Reklama

Kościół

Łódź: Arena Młodych 2022

Blisko 4 tys. uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych Łodzi i okolic uczestniczyło w Arenie Młodych - największym wydarzeniu ewangelizacyjnym organizowanym przez Archidiecezję Łódzką. Pomysłodawcą Areny, która odbyła się już po raz 5. Jest metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

[ TEMATY ]

Arena Młodych

ks. Paweł Kłys

Arena Młodych 2020 - eucharystia w drugim dniu.

Arena Młodych 2020 - eucharystia w drugim dniu.

Spotkanie rozpoczęło się od rozmowy braci z ojcem, która nawiązywała do przeczytanej chwilę później Ewangelii – przypowieści o Synu Marnotrawnym.

–Przygotowując tę Arenę mieliśmy poczucie, że ostatnie dwa lata „covidowe”, były bardzo trudne jeśli chodzi o relacje domowe i szukaliśmy tekstu z Ewangelii, który pokazuje możliwe napięcia, ale też właściwe sposoby wychodzenia z tych napięć. Przypowieść o ojcu, który ma dwóch synów, którzy nie potrafią znaleźć wspólnego języka z nim i między sobą, jest słowem, które jest warte połamania na Arenie w tym roku – podkreślił abp Ryś.

Swoim świadectwem ze zgromadzonymi w Atlas Arenie podzielił się raper Dobromir Mak Makowski - mąż, tata czwórki dzieci, nauczyciel Wychowania Fizycznego oraz magister Pedagogiki Resocjalizacyjnej. Mówił on o swoim życiu, odchodzeniu i odnajdowaniu drogi do Pana Boga oraz wskazał na to, że dziś każdy młody człowiek, tak samo jak on przed laty może być narażony na niebezpieczeństwo „paprania się w błocie”, ale powinien mieć świadomość, że pomimo odejścia, zwątpienia, upadku i grzechu zawsze ma dokąd wrócić, i że zawsze czeka na niego miłosierny Ojciec. Dopełnieniem świadectwa rapera były utwory, które wykonał specjalnie dla młodych dzieląc się w ten sposób tym, czym żyje i jakie wartości są dla niego ważne.

Jednym z zadań, jakie zostały postawione przed młodymi uczestniczącymi w tegorocznej Arenie było napisanie przez nich - na przygotowanych wcześniej kartkach - odpowiedzi na postawione przez prowadzących pytania: 1. z kim chciałbyś mieć uzdrowione relacje…. 2. potrzebuje odbudować relacje z …..3. brakuje mi więzi z …… Odpowiedzi w zaklejonej kopercie zostały przymocowane do puzzli, z których – na płycie Areny – powstał obraz Rembrandta – Syn Marnotrawny.

- Przypowieść o Synu Marnotrawnym jest nazywana Ewangelią w Ewangelii i okazuje nam Boga, który lamie swoim postępowaniem wszystkie nasz schematy. To jest Bóg, który się nie da zaspokoić byle czym, byle jakimi relacjami ze swoimi dziećmi. Jest to Bóg, który się nie godzi z tym, że bracia są ze sobą skłóceni. W tym czasie wojny w Ukrainie, to ma swój ciężar gatunkowy. Przypowieści mają to do siebie, że mają indywidualnego bohatera, tak więc każdy osobiście musi się w tym tekście odnaleźć – mówił metropolita łódzki.

Reklama

Odwołując się do tego, co młodzi napisali na swoich kartkach łódzki pasterz powiedział: - Straciłem, choć jeszcze przed chwilą miałem w życiu fantastyczny układ z tatą, miałem świetne życie z mamą, miałem przyjaciela, miałem dziewczynę, miałem chłopaka, a teraz mam pustkę! A czym tę pustkę wypełnisz? Telefonem? Instagramem? Bóg się nie godzi na to, żebyś żył w takiej pustce. Bóg wie, że potrzebujesz drugiego, że wtedy rośniesz, że wtedy się stajesz kimś. Dlatego Pan Bóg leczy te relacje.

Zwracając się do młodych łódzki pasterz zwrócił uwagę na to, że gdy zobaczą w twarzy swoich krewnych – sióstr i braci - twarz Boga, pojednają się z nimi. - Marnotrawny syn ( z obrazu Rembrandta) jest skierowany w stronę brata. Jak zobaczy w twarzy ojca, twarz Boga to dojdzie między nimi do pojednania. To jest tajemnica na obrazie, która może się stać w waszym życiu, która może się stać tu i teraz. – mówił do młodych abp Grzegorz.

Szczególnym momentem każdej Areny Młodych jest adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym roku organizatorzy zadbali, aby Najświętszy Sakrament był jak najbliżej młodych, stąd specjalnie wykonana na tę okazję monstrancja była ustawiona nisko – bliżej młodych klęczących na płycie areny. W czasie adoracji, każdy z uczestników spotkania mógł skorzystać z sakramentu pokuty oraz modlitwy wstawienniczej.

Dopełnieniem spotkania był moment, kiedy po oczyszczeniu serca w sakramencie pojednania, młodzi mogli przystąpić do Komunii Świętej.

Arenę Młodych zakończyło zaproszenie do kontynuacji tej duchowej przygody poprzez uczestnictwo w Kusach Alpha organizowanych w specjalnie przygotowanych miejscach na terenie Łodzi.

2022-03-30 19:29

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Wzrasta liczba ofiar współczesnego niewolnictwa

2022-12-02 20:27

[ TEMATY ]

Watykan

niewolnictwo

PublicDomainPictures/pixabay.com

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa. Papież napisał na Twitterze, że wszyscy jesteśmy wezwani, do budowania odnowionego społeczeństwa zorientowanego na wolność, sprawiedliwość i pokój, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju nierówności i dyskryminację, aby żaden człowiek nie zniewalał drugiego człowieka.

W ostatnich pięciu latach znacznie wzrosła liczba wymuszonych małżeństw oraz ilość niewolniczej pracy – podkreśla Międzynarodowa Organizacja Pracy. Agenda ONZ zaznacza, że zjawisko to dotyka całego globu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję