Reklama

Niedziela Częstochowska

Spojrzenie Boga

W kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie 5 kwietnia, w łączności z rzymską bazyliką Matki Bożej przy Via Lata, została odprawiona Msza św. w ramach stacyjnych nabożeństw wielkopostnych w intencji Kościoła częstochowskiego.

Liturgii przewodniczył abp Wacław Depo. W homilii hierarcha wskazał na nadzieję każdego grzesznika, jaką jest Chrystus Ukrzyżowany, który z wysokości krzyża patrzy na człowieka. – Ta wymiana spojrzeń już jest gwarantem naszego zbawienia. Nasze szczęście wieczne, radość z bliskości Jezusa i Jego miłość są w nas poprzez wiarę, bo do Boga przychodzi się tylko poprzez Jezusa – podkreślił.

– Ten akt stawia wymagania: znoszenie prześladowań, miłość nieprzyjaciół, przebaczanie bez wyjątku. Nie można iść na kompromisy, kiedy poznało się prawdę – kontynuował abp Depo i przytoczył przykład postawy Żydówki św. Edyty Stein, która na obawy swojej matki, że odcina się od swoich korzeni, wskazała na Chrystusa jako na ostateczną drogę swych poszukiwań intelektualnych i egzystencjalnych. – A przecież finałem tej drogi była śmierć w komorze gazowej – zaznaczył metropolita częstochowski.

W dalszej części homilii przywołał postać innego Żyda Romana Brandstaettera, który kiedyś spojrzał na obraz Chrystusa, na Jego twarz tuż po śmierci i zobaczył Jego spojrzenie, mimo tego, że oczy Zbawiciela były zamknięte. Ten martwy Chrystus żył – przytaczał słowa poety abp Depo. – Moment nawrócenia poety był znamienny, bo stało się to w 1943 r., kiedy jego rodzice ginęli w Treblince. Wielu wtedy zwątpiło w Opatrzność Bożą nad światem, ale właśnie wtedy olśniła go Prawda – tłumaczył istotę nawrócenia wybitnego pisarza metropolita częstochowski. Na zakończenie homilii zaapelował, byśmy prosili Boga, aby obdarzył nas łaską głębokiej wiary.

2022-04-05 21:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

V Ogólnopolski Tydzień Biblijny

V Ogólnopolski Tydzień Biblijny rozpoczął się w niedzielę 14 kwietnia pod hasłem „Panie, wierzę, że ty jesteś Mesjaszem, Synem Bożym (J 11,27). Organizowany z inicjatywy Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II nawiązuje do tematu duszpasterskiego Kościoła w Polsce i do przeżywanego w Kościele powszechnym Roku Wiary.

CZYTAJ DALEJ

Szefowa MRiPS: umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie

2022-12-02 09:59

[ TEMATY ]

praca zdalna

Adobe. Stock.pl

Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie. Będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która m.in. na stałe wprowadza do przepisów pracę zdalną. Zakłada też, że pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.

CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie z Caritas

2022-12-02 15:58

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wraz z Adwentem ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W kościołach i centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej można nabyć świece, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, także tym z dalekich krajów. Dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży świec, które nie tylko ozdabiają świąteczne stoły, ale nade wszystko są znakiem otwartości serc, dzieci z ubogich rodzin mogą m.in. spędzić wakacje na „Koloniach z Caritas”. W minionym roku na terenie naszej diecezji udało się rozprowadzić ponad 50 tys. świec. W tym roku Caritas przygotowała świece z jednym wzorem, w dwóch rozmiarach. Można je zamówić także za pośrednictwem strony internetowej; by dotarły na czas należy dokonać formalności do 16 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję