Reklama

Niedziela Świdnicka

Strzegom. Trzy okrągłe rocznice

W bieżącym roku miasto Strzegom świętuje trzy rocznice: 780-lecie nadania praw miejskich, 20-lecie nadania miejscowemu kościołowi tytułu Bazyliki Mniejszej oraz 10-lecie ogłoszenia św. Apostołów Piotra i Pawła patronami miasta.

Z tej okazji w niedzielę 3 kwietnia w intencji mieszkańców Mszę św. sprawował bp Marek Mendyk.

Niecodzienni goście

Gośćmi honorowymi uroczystości byli przedstawiciele Rządu RP, władz samorządowych, a także członkowie wspólnot parafialnych i zespołów folklorystycznych. Z wielką radością zostali powitani uchodźcy wojenni z Ukrainy, którzy przebywają w diecezjalnych ośrodkach „Caritas” oraz w obiektach sióstr zakonnych w Strzegomiu.

Krystyna Smerd

Bp M. Mendyk w pamiątkowym zdjęciu z ministrem I. Zyską, włodarzami miasta oraz bractwem Św. Józefa i członkami Bractwa Zakonu Templariuszy

Bp M. Mendyk w pamiątkowym zdjęciu z ministrem I. Zyską, włodarzami miasta oraz bractwem Św. Józefa i członkami Bractwa Zakonu Templariuszy

- Witam gości z Ukrainy, których dzięki zaangażowaniu naszego biskupa gościmy na terenie diecezji, dając im dach nad głową i otwarte, gorące ludzkie serca. Mieszkanie znaleźli w domach prowadzonych przez świdnicką Caritas, a także w seminarium. Obecni są również w Strzegomiu, zarówno u sióstr elżbietanek, jak i w naszym domu parafialnym. Dlatego dziś ze Strzegomia, jednego z najstarszych miast Polski, płynie na cały świat przekaz o pokoju na świecie, w Polsce, na Ukrainie, o pokoju w naszych sercach – akcentował ks. prał. Marek Babuśka, dziękując TVP Polonia za bezpośrednią transmisję telewizyjną, dzięki której z bogatej historii i kultury Strzegomia, mogą dziś zaczerpnąć rzesze Polaków na świecie, jak też poznać dokonania obecnych mieszkańców tego liczącego blisko osiem wieków miasta, znanego szeroko, zwłaszcza z licznych zabytków sakralnych oraz wydobycia granitu.

ks

Recepta na zło

W wygłoszonej homilii biskup świdnicki jako środek na panujące na świecie zło zalecił współczucie i troskę, a nie ideologiczne wizje i słowa, które karmią się nienawiścią. - Dawajmy światu lekcję człowieczeństwa. Pomagajmy sobie i uśmiechajmy się do siebie. Tym, co nas chrześcijan, tak bardzo motywuje i daje nadzieję niech będzie słowo Boże. Przyjmujmy je z wiarą i niech ono nas prowadzi po trudnych ścieżkach naszego życia. Pamiętajmy, że to słowo Boże przechowywane w sercu - ono rodzi uśmiech, jest światłem, daje ciepło, rodzi życie. Z wiarą i ufnością strzeżmy to słowo w naszym życiu. Niech ono wydaje plony - zachęcał.

Reklama

ks

Lekcja historii

Przypomnijmy, iż Strzegom prawa miejskie zawdzięcza Annie Przemyślidce, wdowie po Henryku Pobożnym, która, nadała je Strzegomiowi, aby przyspieszyć odbudowę miasta po jego spaleniu przez Tatarów w 1241 roku.

ks

Bezpośrednią transmisję ze Mszy św. przeprowadziła TVP Polonia

Bezpośrednią transmisję ze Mszy św. przeprowadziła TVP Polonia

W 2002 roku papież Jan Paweł II podniósł do rangi Bazyliki Mniejszej zbudowany w XIV wieku kościół parafialny św. Apostołów Piotra i Pawła. Taki tytuł otrzymują kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. Z inicjatywą wyniesienia świątyni do rangi Bazyliki Mniejszej wyszedł abp Francesco Pio Tamburrino – były sekretarz Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który w 2000 roku odwiedził Strzegom. I co jest niezwykle rzadko spotykane, osobiście zaangażował się w przygotowanie dokumentacji historyczno-liturgiczno-prawnej strzegomskiego kościoła. Osobiście również przewodniczył liturgii nadania tytułu Bazyliki Mniejszej kościołowi.

Natomiast 12 czerwca 2012 roku święci apostołowie zostali ogłoszeni patronami miasta Strzegomia. Na tę uroczystość przybył także bp Tamburrino, który odczytał dekret potwierdzający nadanie patronatu.

ks

2022-04-04 23:38

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: Na wzór świętych Piotra i Pawła bądźmy apostołami wyzwolenia

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Św. Piotr i Paweł

pl.wikipedia.org

El Greco, "Apostołowie Piotr i Paweł"

El Greco,

Na świętych Piotra i Pawła jako apostołów wyzwolenia wskazał Franciszek podczas porannej Mszy św. w bazylice watykańskiej. W Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła papież podkreślił, że także i my potrzebujemy wyzwolenia, bo tylko wolny Kościół jest Kościołem wiarygodnym.

Zaznaczył, że za przykładem apostołów jesteśmy wezwani do uwolnienia się od poczucia porażki, strachu, obłudy zewnętrzności, dwuznacznych związków z władzą i od lęku przed byciem niezrozumianymi i atakowanymi. Podczas Eucharystii papież poświęcił paliusze dla nowych arcybiskupów-metropolitów, w tym abp. Tadeusza Wojdy z Gdańska.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Zdzisław Kaleński

2022-09-30 17:08

Pixabay.com

28 września zmarł ks. Zdzisław Kaleński. Kapłan ten miał 94 lata życia i 69 lat kapłaństwa.

Ks. Zdzisław Kaleński urodził się 24 lipca 1928 roku w Rabcr Zdroju [Archidiecezja Krakowska]. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1953 w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Sasin: w planach kolejne wsparcie dla odbiorców mające wpłynąć na obniżenie ceny węgla

2022-10-03 13:36

[ TEMATY ]

Węgiel

Adobe Stock

Niedługo będziemy komunikować o kolejnym wsparciu dla odbiorców indywidualnych mającym wpłynąć na dalsze obniżenie ceny węgla – zapowiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Otwocku wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

„Cena węgla dla odbiorców indywidualnych, jaką oferujemy, zależy od cen, po jakich możemy kupić węgiel, a te są wysokie. Podjęliśmy działania, które mają rekompensować te wysokie ceny, dopłacamy 1 tys. zł do każdej tony, do limitu 3 ton, ale niedługo będziemy komunikować o kolejnym wsparciu dla odbiorców mającym wpłynąć na dalsze obniżenie ceny węgla” - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Otwocku wicepremier Jacek Sasin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję