Reklama

Niedziela w Warszawie

Drogi Krzyżowe w intencji pokoju

W wielu parafiach odbyły się Drogi Krzyżowe, które przeszły ulicami stołecznych osiedli oraz podwarszawskich parafii. A już 15 kwietnia po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią zostanie odprawiona Centralna Droga Krzyżowa. Poprowadzą ją wspólnie kard. Kazimierz Nycz i grekokatolicki metropolita przemysko-warszawski, abp Eugeniusz Popowicz.

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Zuzanna Ustaszewska

8 kwietnia jedna z Dróg Krzyżowych została odprawiona w Nowych Włochach. Po zakończonej Mszy św. o godz. 18 kapłani i wierni wyruszyli z kościoła Świętych Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich. Drogę Krzyżową poprowadził ks. proboszcz Zygmunt Niewęgłowski.

Poszczególnym stacjom towarzyszyły czytane przez ministrantów i lektorów rozważania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, których tematem przewodnim było przykazanie miłości.

Krzyż do kolejnych stacji niosły grupy parafialne oraz poszczególne stany. I tak była m. in.: Droga Neokatechumenalna, Koła Żywego Różańca, Kręgi Biblijne, męska i żeńska służba liturgiczna, rodzice, wdowy, dzieci.

Reklama

Intencje modlitewne przy każdej stacji dotyczyły wszystkich najważniejszych spraw. Modlono się o: pokój na świecie, zakończenie wojny na Ukrainie, jedność w naszym narodzie. A także o poszanowanie życia, wiarę w naszych rodzinach. Nie zapomniano o zmarłych z parafii i poległych na wojnie.

Przed uroczystym błogosławieństwem ks. Zygmunt Niewęgłowski podziękował policjantom, którzy zabezpieczali procesje. Dziękując pątnikom podkreślił, że idąc za Chrystusem ulicami miast dali świadectwo wiary, które może przyczynić się do nawrócenia innych.

8 kwietnia Drogi Krzyżowe przeszły ulicami wielu podwarszawskich miast i stołecznych osiedli. A już w Wieki Piątek ulicami Warszawy przejdzie 26 raz Centralna Droga Krzyżowa. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 20:00 przed kościołem akademickim św. Anny, następnie przejdzie ulicą Miodową, Senatorską do placu Teatralnego. Później ulicą Wierzbową do pl. Piłsudskiego, ul. Królewską, Krakowskim Przedmieściem do kościoła św. Anny.

- Zapraszam wszystkich! Ta Droga Krzyżowa będzie modlitwą o pokój i za cierpiącą Ukrainę – podkreśla metropolita warszawski, który swoje zaproszenie skierował także do Ukraińców mieszkających w stolicy.

Poszczególnym stacjom Centralnej Drogi Krzyżowej będą towarzyszyły rozważania przygotowane przez Wojciecha Modesta Amaro wraz z małżonką Agnieszką. Tematyka będzie dotyczyła miłosierdzia Bożego, także w kontekście wojny w Ukrainie.

2022-04-09 12:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drogi z Panem Jezusem

Z Ewą Klimczyk, autorką tekstów rozważań Drogi Krzyżowej, rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.

Ks. Tomasz Zmarzły: Jednym z nabożeństw czasu Wielkiego Postu jest Droga Krzyżowa. Co daje odprawienie tego wyjątkowego nabożeństwa?

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję