Reklama

Niedziela Łódzka

Rekolekcje dla Łodzi z abp. Rysiem #2

- Miłość jest tą cnotą, która nie ma umiaru, dlatego miłość zachowuje się tak jak Marta, Maria i Łazarz - mówił metropolita łódzki podczas drugiego dnia rekolekcji.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Archidieceja Łódzka

ks. Paweł Kłys

11 kwietnia odbyło się drugie spotkanie w ramach Wielkopostnych Rekolekcji dla Łodzi. Nauki głoszone są przez abp. Grzegorza Rysia w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus.

Podczas homilii metropolita łódzki odniósł się do Ewangelii o Namaszczeniu w Betanii, wskazując na trzy najważniejsze filary Kościoła. Najpierw zwrócił uwagę wiernych na znaczenie słowa Betania, które brzmi „dom ubogich”. W biblijnej Betanii mieszkali przyjaciele Jezusa - Marta, Maria i Łazarz. Rodzeństwo mimo ubóstwa stało się symbolem szczególnej hojności. - Myślę, że dobrze byłoby się w tym obrazie odnaleźć. Myślę, że to jest realne pytanie do nas, do Kościoła, który tworzymy, jakie znaczenie w naszym życiu ma to słowo ubóstwo. W jaki sposób gospodarzymy majątkiem, który mamy, na co wydajemy w Kościele pieniądze, na ile jesteśmy tym Kościołem, o którym tyle razy Franciszek powiedział, że pragnie Kościoła ubogiego, dla ubogich - tłumaczył duszpasterz. W tym ewangelicznym wydarzeniu należy odczytać kilka wymiarów hojności. Pierwszym jest posługa, o której świadczy Marta. Służąc, angażowała całą siebie, co postrzegamy jako jej charyzmat. Od Marii Kościół uczy się hojności modlitwy. - To jest to, do czego jesteśmy wezwani. Kiedy zaczynamy się modlić, jesteśmy wezwani do hojności, a ta hojność dotyczy tego, co dzisiaj jest w naszym świecie najcenniejsze, czyli czasu. Daj Bogu czas, najlepszy, specjalnie zarezerwowany właśnie taki, który ustrzegłeś, tak jak Maria - tłumaczył abp Ryś.

Trzecim wymiarem hojności jest świadectwo Łazarza. Jest on wyraźnym świadkiem, przez co staje się nieprzyjacielem przeciwników Jezusa.

Na zakończenie abp Grzegorz Ryś podkreślił, że na odczytanych w Ewangelii filarach opiera się cały Kościół. Jednocześnie wskazał, że hojność ewangelicznego rodzeństwa wynika z miłości do Jezusa. - Miłość jest tą cnotą, która nie ma umiaru, dlatego miłość zachowuje się tak jak Marta, Maria i Łazarz - podsumował metropolita łódzki.

Reklama

Po Eucharystii nastąpiła druga część spotkania rekolekcyjnego - konferencja. Metropolita łódzki przypomniał wczorajsze słowo, które uczy, że Pan Bóg poprzez swoje słowo może podnieść człowieka z trudnych momentów życiowych. Rozważał także słowo, które papież Franciszek wybrał na tegoroczny Wielki Post - Ga 6, 9-10. W omawianym fragmencie św. Paweł pisze do ludzi, którzy znaleźli się w momencie zastania, rezygnacji z czynienia dobra. - Wiara chrześcijańska tak jak Jezus ją przekazuje, nie sprowadza się do tego, żeby nie grzeszyć. Nie wystarczy w życiu nie grzeszyć, nie robić nic złego. Chodzi o coś więcej, o miłość. Chodzi o czynione dobro. Ale można znaleźć się w takiej sytuacji, w której mi wszystkie siły ku temu opadają i ustaję - tłumaczył duszpasterz.

Arcybiskup wskazał na dwie perspektywy w tym tekście, które dają nadzieję na nowe postrzeganie rzeczywistości. Postawa siewcy i bezinteresownego czynienia sprawia, że człowiek zaczyna widzieć sens. Jednak taki proces wymaga czasu. Metropolita łódzki nawiązał przy tym do papieża Franciszka, który w okresie swojego pontyfikatu podkreślał przewagę czasu nad przestrzenią. Czas pozwala zauważyć najpierw w sobie pierwsze owoce dobra. - Jak jesteś zmęczony, jak jesteś wyjałowiony i jak masz takie poczucie, że twoje zaangażowanie, czynienie dobra jest bez sensu, to papież mówi: popatrz, w jakich kategoriach o tym myślisz. Czy myślisz jak o siewcy i żniwach czy bardziej jak o posiadaniu, gromadzeniu i konsumpcji - zakończył abp Ryś.

Dzisiaj kolejny dzień rekolekcji wielkopostnych u ojców jezuitów. Spotkanie rozpocznie się Mszą św. o godzinie 18.00, po której abp Grzegorz Ryś wygłosi konferencję.

2022-04-12 09:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Kapituła Generalna Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

Antoni Zalewski

9 lipca rozpocznie się XXV Kapituła Generalna Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej.

– Jest to spotkanie międzynarodowe, które dotyczy wszystkich sióstr naszego zgromadzenia. Pierwszym zadaniem będzie wybór władz zakonnych, naszej przełożonej generalnej, ale też będą poruszone zagadnienia, które dotyczą naszego funkcjonowania – tłumaczy siostra Anna Potręć, przełożona prowincji łódzkiej. Kapituła Generalna odbywa się co 6 lat w domu generalnym w Starej Wsi. W tym roku udział weźmie 48 sióstr z całego świata. Więcej o międzynarodowym spotkaniu i Zgromadzeniu Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej mówi s. Anna Potręć w rozmowie z Julią Saganiak.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

BBN: Prezydent mianuje gen. Wiesława Kukułę na Dowódcę Generalnego RSZ

2023-02-03 14:43

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda mianuje generała broni Wiesława Kukułę na nowego Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych; zastąpi on generała Jarosława Mikę. Prezydent mianuje też nowego dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej - generała brygady Macieja Klisza, obecnie p.o. dowódcy tej formacji - podało BBN.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało w piątek, że prezydent Andrzej Duda z dniem 7 lutego 2023 r. mianuje generała broni Wiesława Kukułę na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz generała brygady Macieja Klisza na stanowisko Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję