Reklama

Kościół

Bp Milewski do maturzystów: warto się zmierzyć ze swoją słabością

- Ze słabości może wypływać największa siła. Warto swoje ograniczenia przekuć na sukcesy, zmierzyć się ze swoją słabością – powiedział bp Mirosław Milewski do maturzystów z diecezji płockiej, którzy 11 kwietnia pielgrzymowali na Jasną Górę. Pielgrzymkę zorganizował wydział katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Płocku pod hasłem „Moc w słabości” (por. 2 Kor 12,9).

[ TEMATY ]

matura

Adobe Stock

Bp Mirosław Milewski przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. W homilii stwierdził, że wielu maturzystów przybyło na Jasną Górę, bo wierzy, że jest to dom Matki. Ta niezwykła Matka pomaga i podpowiada, jaką drogę wybrać. Patrzy na życie nie tylko z ludzkiej, ziemskiej perspektywy, ale przede wszystkim z perspektywy Bożej, perspektywy, która sięga dalej niż wzrok i przewidywanie człowieka.

- Modląc się przed wizerunkiem Matki Bożej z Jasnej Góry, możecie powierzyć jej swoje życie i swoją przyszłość. Możecie powiedzieć Jej o swoich lękach, możecie prosić Ją o wskazanie właściwej drogi w życiu – sugerował kaznodzieja.

Przypomniał, że tegoroczna pielgrzymka maturzystów diecezji płockiej odbywa się pod hasłem „Moc w słabości”. To słowa zapisane w liście do Koryntian przez św. Pawła, który sam zmagał się z różnymi słabościami. W pewnym momencie poprosił Jezusa, by odszedł od niego, ponieważ uważał się za niegodnego bycia Apostołem. Wówczas Jezus powiedział do niego: „Wystarczy ci mojej łaski, moc bowiem w słabości się doskonali” (2 Kor 12,9).

Bp Milewski przyznał, że każdy człowiek, a szczególnie młody, doświadcza chwil słabości, jednak może z niej wypływać największa siła. Warto „swoje ograniczenia przekuć na swoje sukcesy”. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy podejmie się trud walki ze słabością.

- Życie staje przed wami otworem, możecie wiele osiągnąć, w sferze studiów, wykształcenia, pracy, ale także w sferze osobowości, tego, jakimi ludźmi się staniecie, jakimi będziecie małżonkami i rodzicami dla swoich dzieci. Ale to się nie stanie samo: to wymaga od każdego z was „wstania z kanapy” jak mówił papież Franciszek i ruszenia do walki z samym sobą – zaznaczył biskup.

Dodał, że w zbliżającym się czasie matury, czasie ważnych decyzji, trzeba w „podróż w dorosłość” wyruszyć z odwagą i świadomością, że młodzi nie są sami. Czuwa nad nimi Maryja, a przewodnikiem po drogach życia chce być Jezus, który zaprasza do odważnego mierzenia się ze swoimi słabościami.

Reklama

W programie pielgrzymki było ponadto nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich oraz świadectwo Jana Meli. Przekonywał, że „wszystko jest po coś”, a cierpienia i trudne sytuacje kształtują człowieka. Podkreślił, że w najtrudniejszych momentach życia prowadził go Bóg, a „największym Everestem” było dla niego przyjęcie miłości Boga oraz akceptacja siebie. Potem klerycy płockiego seminarium poprowadzili modlitwę o przyjście Ducha Świętego.

W pielgrzymce na Jasną Górę wzięło udział około 1900 maturzystów z katechetami, księżmi, nauczycielami, rodzicami (łącznie około 2100 osób). Instytucje oświatowe reprezentowali: wicekurator Kuratorium Oświaty w Warszawie Krzysztof Wiśniewski i dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Ciechanowie Jacek Zawiśliński.

Organizatorem pielgrzymki był wydział katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Płocku. Zawiązanie wspólnoty pielgrzymkowej w bazylice poprowadził zespół Vademecum Wiary z z parafii pw. św. Jana Pawła II w Pułtusku, pod kierunkiem ks. Bogdana Kołodziejskiego. Młodzież z poszczególnych szkół włączyła się w oprawę Mszy św. i Drogę Krzyżową oraz zajęła sprawami porządkowymi.

2022-04-12 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czarnek: wiedza maturzystów nie może być oceniana, jakby nie było COVID-19 i nauki zdalnej

COVID-19 i długotrwała nauka zdalna spowodowały, że wiedza, która została przyswojona przez tegorocznych maturzystów, nie może być oceniana tak, jakby tych faktów nie było - powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W środę rozpoczynają się matury.

Jak przypomniał Czarnek, w tym roku - podobnie jak w ubiegłym - egzamin maturalny będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu 2020 r., a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie.

CZYTAJ DALEJ

Radość (w) naiwności

2022-11-22 14:17

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 41

Red.

Dzisiejszy człowiek chce mieć wszystko „na już”, „na gotowe”, „od ręki”. Nie potrafimy już czekać.

Jesteśmy tak spragnieni atmosfery uśmiechów, prezentów, spotkań z bliskimi i tzw. magii świąt, że pierwsze dekoracje świąteczne często wieszamy w domach już 6 grudnia, a rozstajemy się z nimi dopiero 2 lutego. A zatem Boże Narodzenie zaczyna się, zanim rozpocznie się Adwent – okres przygotowujący nas do tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

George Weigel pyta: czy na Ukrainie trwa ludobójstwo?

2022-12-01 16:11

[ TEMATY ]

ludobójstwo

Ukraina

George Weigel

Monika Książek/Niedziela

George Weigel

George Weigel

​Czas skończyć ze sloganami i na poważnie zająć się tym, co dzieje się na wschodzie Europy. Świat musi skonfrontować się z faktami i odpowiedzieć na pytanie, czy na Ukrainie trwa ludobójstwo dokonywane ręką rosyjskiego agresora. Pyta o to George Weigel podkreślając, że bierność i niedowidzenie mogą sprawić, że powtórzy się historia ludobójstwa w Rwandzie i na Bałkanach czy eksterminacji ujgurskiej mniejszości w Chinach.

Amerykański publicysta jako punkt wyjścia w tej konfrontacji stawia oenzetowską Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 roku, która została podpisana zarówno przez Stany Zjednoczone, jak i Rosję. Weigel zachęca amerykańskich kongresmenów, którzy szafują hasłami typu: „Dość czeków in blanco dla Ukrainy”, by wczytali się w ten dokument i skonfrontowali jego zapisy z drastycznymi doniesieniami napływającymi z ukraińskiej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję