Reklama

Niedziela Łódzka

Rekolekcje dla Łodzi z abp. Rysiem #4

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Archidieceja Łódzka

ks. Paweł Kłys

- Może chodzi o to, żeby tego roku wreszcie się na nas wydarzyła Wielkanoc, żeby faktycznie w nas dokonało się przejście ze śmierci do życia, z niewoli do wolności - mówił metropolita łódzki podczas ostatniego spotkania w ramach Rekolekcji Wielkopostnych dla Łodzi.

13 kwietnia odbyło się ostatnie spotkanie rekolekcyjne przed rozpoczęciem Triduum Paschalnego. Konferencję poprzedziła Msza św. celebrowana przez abp. Grzegorza Rysia w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus.

Podczas homilii metropolita łódzki odniósł się do słów Jezusa, który mówił o innej niż dotychczas Passze. - Jezus nie szuka miejsca, gdzie może spożyć Paschę. Jezus szuka miejsca, gdzie może dokonać Paschy. Spożywał Paschę przez wszystkie lata, od maleńkiego. Właśnie po to spożywał tę Paschę rok po roku, żeby się wreszcie, teraz, w tej chwili na Nim dokonała. Żeby przestała być tylko znakiem w liturgii, tylko żeby się stała prawdą Jego życia - tłumaczył homileta.

Metropolita łódzki zwrócił uwagę zebranych na znaczenie Jezusowych słów. Mają one poruszyć do tego, aby przeżywana rokrocznie Wielkanoc w końcu się na nas wydarzyła, aby dokonało się przejście ze śmierci do życia.

Druga część spotkania to ciąg dalszy rozważań orędzia papieża Franciszka na tegoroczny Wielki Post. Metropolita łódzki zwrócił uwagę wiernych na to, że List do Galatów można podzielić na dwie części. W pierwszej - dogmatycznej św. Paweł mówi, kim jest Jezus, a druga ma charakter pouczenia moralnego. - To co u Pawła jest istotne to, że Paweł nigdy nie naucza moralności najpierw. Całe jego pouczenie moralne wynika z tego, kim jest Jezus. Najpierw musimy usłyszeć dogmat, a dopiero z tego wynikają zasady naszego moralnego zachowania - podkreślił duszpasterz.

Pierwsze rozdziały Listu do Galatów podejmują temat o Jezusie ukrzyżowanym, czyli jedynej Ewangelii. Natomiast pouczenie moralne, jak wskazał abp Ryś, można streścić w słowie „wolność”. - Gdzie jest źródło naszej wolności? W krzyżu Pana. Skąd płynie nasza wolność? Z wyzwolenia, które przynosi nam Jezus Chrystus ukrzyżowany - powiedział.

Reklama

Metropolita łódzki wskazał na dwa wymiary wyzwolenia. Pierwszym jest wyzwolenie od bałwochwalstwa. - Jeśli w naszym życiu rzeczy, ludzie, cokolwiek staje na pierwszym miejscu, które jest należne Bogu, to my koniec końców doświadczamy coraz bardziej zniewolenia. I w doświadczeniu grzechu mamy coraz mniej wolności, choć nam się wydaje, że jesteśmy strasznie wolni, kiedy wybieramy, tak jak chcemy - przestrzegał abp Ryś.

Zniewolenie grzechem jest pierwszym, z którego Chrystus wyzwala każdego człowieka. Św. Paweł wskazuje jednak na jeszcze ważniejsze wyzwolenie - z przekleństwa prawa. - Paweł mówi do nas bez przerwy, że to wydarzenie, którym jest nasza wiara, zaczyna się od łaski Boga. Zaczyna się od tego, że widzisz Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego przed swoimi oczyma i doświadczasz w nim tego, jak Bóg cię kocha i dopiero ta miłość sprawia, że zaczynasz inaczej postępować, więc właściwie to Bóg cię czyni u początku sprawiedliwym, tą łaską, tym wybaczeniem, tym wyzwoleniem. To jest dar, który otrzymujesz na wstępie, a nie nagroda przyznana na koniec - tłumaczył duszpasterz.

Abp Ryś zwrócił się do wiernych, aby byli uważni i nie wpadli w pułapkę jak Galaci, którzy redukowali wiarę do prawa. Jednocześnie podkreślił, że gdy religia jest zamieniona w miłość, ma moc wyzwalania, a kiedy pozostaje tylko religią, to jest prawem, z którym jest coraz trudniej żyć, które ostatecznie obezwładnia. - Jeśli pójdziemy za tym słowem Pawłowym, będziemy doświadczać szczęścia i życia we wierze. Jak pójdziemy za słowem przeciwnym, za tą inną Ewangelią, której tak naprawdę nie ma, będziemy biedni, jałowi, tymczasowi - zakończył duszpasterz.

2022-04-14 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: zniszczono zabytkowe drzwi łódzkiej katedry

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

ks. Paweł Kłys

Wczoraj w nocy - dokładnie po godz. 3:00 – nieznany sprawca wymalował białym sprayem napis na głównych drzwiach łódzkiej katedry. Po dokonaniu aktu wandalizmu odjechał. Jak informuje ks. Ireneusz Kulesza – proboszcz łódzkiej katedry - zdarzenie to z samego rana zgłosiłem na Policję. Zabezpieczyłem nagrania z monitoringu katedralnego i przekazałem je Policji. – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-30 18:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Ks. Ángel wyjaśnił na początku spotkania, że uczynił wszystko, aby zachować to wielkie dziedzictwo jakim jest Valdocco. „Tutaj wszystko zrodziło się z inicjatywy tego młodego kapłana, jakim był ks. Bosko. Chciał być przyjacielem wszystkich. A Valdocco w Turynie musi pozostać dziedzictwem historycznym i charyzmatycznym, szkołą świętości, tak jak chciał tego Ksiądz Bosko. Stąd wyszło 13 świętych” – podkreślił przełożony generalny.

CZYTAJ DALEJ

Salezjańska parafia na Stradomiu

2023-01-31 10:19

[ TEMATY ]

parafia

salezjanie

archidiecezja częstochowska

Karol Porwich

Jesteśmy na etapie zbierania sił, by to, co planujemy, zrealizować w sposób odpowiedzialny – mówi ks. Adam Jarząbek.

Niedaleko Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie można zauważyć monumentalną świątynię stradomskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Powstała ona w latach powojennych, a jej gospodarzami od zarania jest Towarzystwo św. Franciszka Salezego. Od czerwca 2022 r. funkcję proboszcza i przełożonego częstochowskiej salezjańskiej wspólnoty pełni ks. Adam Jarząbek. – Z wielkim pokojem w sercu, ale też nie bez obaw, przyjąłem propozycję bycia proboszczem i dyrektorem częstochowskiej Wspólnoty Salezjańskiej. Zdawałem sobie sprawę, że moja posługa będzie ode mnie wymagała wiele sił i wzięcia odpowiedzialności za powierzone dzieła. Są one przecież nierozerwalnie związane z życiem wielu pokoleń kapłanów-salezjanów, którzy oddali swoje duszpasterskie serce mieszkańcom Stradomia i całego częstochowskiego regionu – mówi z głęboką troską ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję