Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szwajcaria

Nowy organ ONZ

Z dużym zadowoleniem i nadziejami powitały utworzenie nowej Rady Praw Człowieka przy ONZ międzynarodowe organizacje chrześcijańskie, mające siedziby w Genewie. Wspólne oświadczenie w tej sprawie ogłosiły Światowa Rada Kościołów, Światowa Federacja Luterańska, Międzynarodowa Rodzina Franciszkańska, Dominikanie na rzecz Sprawiedliwości i Pokoju oraz Pax Christi Internationalis.
Dokument wyraża optymizm i nadzieję, że nowy organizm Narodów Zjednoczonych będzie miał „większy potencjał”, aby doprowadzić do przestrzegania praw człowieka, a więc wypełnić zadanie, dla którego istniejąca dotychczas Komisja Praw Człowieka ONZ „zrobiła za mało i często były to działania spóźnione”.
Pięć organizacji chrześcijańskich zapewniło Radę o poparciu dla „silnego, niezależnego i odpowiednio dofinansowanego systemu działań specjalnych”, które naprawią niedostatki jej poprzedniczki. Podkreślono konieczność wspierania i wcielania w życie międzynarodowych norm praw człowieka.

Niemcy

„Nie” dla badań na embrionach

Kościół katolicki w Niemczech ostro skrytykował rezolucję Parlamentu Europejskiego, zezwalającą na finansowanie badań na ludzkich komórkach macierzystych i embrionach z funduszy unijnych. W oficjalnym dokumencie biskupi niemieccy stwierdzili, że ten krok ustawodawczy stanowi „niedobry sygnał dla ochrony zarodków ludzkich i obrony praw człowieka”.
Badania na embrionach zakładają zabijanie żywych istot ludzkich, które od samego początku mają prawo do życia. Należy też pamiętać, że ich godność jest nienaruszalna, dlatego nie mogą one być przedmiotem zainteresowań ze strony naukowców - przypomina oświadczenie niemieckiego Episkopatu. Zwraca przy tym uwagę, że decyzja Parlamentu Europejskiego jest niezgodna z prawem niemieckim. Dokładnie miesiąc temu obydwie frakcje rządzące - chadecy i socjaldemokraci - zgłosiły do parlamentu wniosek o wyłączenie badań na ludzkich komórkach macierzystych z programu unijnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ukraina

Porządkowanie mogił

Z inicjatywy lwowskiej parafii Matki Bożej Gromnicznej podczas tegorocznych wakacji letnich rozpoczęto porządkowanie grobów kapłanów rzymskokatolickich na cmentarzu Janowskim we Lwowie. „Od wielu lat na naszych cmentarzach groby, których nikt nie dogląda, są niestety przekopywane, a tablice niszczone” - powiedział ks. Marian Skowyra z kościoła Matki Bożej Gromnicznej.
Na cmentarzu Janowskim spoczywa wielu kapłanów i wiele sióstr zakonnych, ale z każdym rokiem zmniejsza się liczba ich grobów w porównaniu z latami przed 1945 r. Na przykład mogiły sióstr felicjanek zniknęły bezpowrotnie, a liczba grobowców księży zmniejszyła się o połowę. Zachowała się natomiast kwatera sióstr karmelitanek bosych. Wiele grobów osób duchownych to dziś duże wysypiska śmieci, co w efekcie może doprowadzić do całkowitego zniszczenia danego grobowca. „Jako katolicy winniśmy okazać szczególny szacunek tym kapłanom, którzy w dawnych czasach głosili nam Chrystusa” - oświadczył ks. Skowyra.

Litwa

Pierwszy pomnik jana pawła II

Pierwszy pomnik Jana Pawła II na Litwie stanie wkrótce w Kowalczukach (odległych o 30 km od Wilna). 17 czerwca 300-kilogramową figurę uroczyście przywieziono do miasteczka.
Pomysłodawcą była młodzież harcerska z Wileńskiego Hufca Maryi na czele z ks. hm. Dariuszem Stańczykiem. Figurę odlano w Krakowie. Od 2 kwietnia była już w Wilnie w Domu Kultury Polskiej, czekając na dekret biskupi zezwalający na ustawienie pomnika. Wydał go 24 maja bp Juozas Tunaitis.
Kowalczuki nie są przypadkowym miejscem ustawienia pomnika. W tym miasteczku istnieje jedyna na Litwie świątynia pw. Miłosierdzia Bożego, którego propagatorem był sługa Boży Jan Paweł II. Mieszka tutaj wielu Polaków i tutaj tkwią korzenie Wileńskiego Hufca Maryi.

Ludzie

Theodor Wolfgang Hänsch, fizyk i laureat Nagrody Nobla, został członkiem Papieskiej Akademii Nauk. Urodził się w 1941 r. w Heidelbergu. Na tamtejszym uniwersytecie obronił w wieku 28 lat doktorat. W 1970 r. rozpoczął staż na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii (finansowany przez NATO). Przystąpił tam do zespołu badaczy pracujących nad spektroskopią laserową.
Obecnie jest jednym z dyrektorów Instytutu Optyki Kwantowej Maksa Plancka, wykłada też fizykę na monachijskim Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana. Otrzymał wiele nagród naukowych. W 2005 r. wraz z Amerykanami Johnem Hallem i Royem Glauberem otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.
Członkami Papieskiej Akademii Nauk jest ok. 80 wybitnych naukowców różnych dyscyplin z całego świata.

Reklama

Ziemia święta

W Betlejem żyje się coraz gorzej, alarmują władze palestyńskie i organizacje chrześcijańskie. Według brytyjskiej fundacji „Otworzyć Betlejem”, 70 proc. mieszkańców miasta żyje na granicy ubóstwa. Kościoły i organizacje chrześcijańskie zwiększyły pomoc dla rodzin. Wspierają też edukację młodych Palestyńczyków.
Eksperci przewidują, że jeżeli sytuacja nie zmieni się, to w 2008 r. trzy czwarte mieszkańców rejonu Betlejem będzie żyło poniżej progu ubóstwa, koszt utrzymania będzie wynosił niecałe dwa dolary na osobę dziennie. Głównym powodem kryzysu jest trwający od kilku lat zbrojny konflikt izraelsko-palestyński i intifada. Izrael odciął miasto systemem ogrodzeń i betonowego muru od Jerozolimy, która była miejscem pracy dla większości mieszkańców.

Austria

Kardynałowie Christoph Schönborn i Peter Erdö pozytywnie ocenili pierwsze od 150 lat wspólne posiedzenie Episkopatów Austrii i Węgier. Zakończyło się ono 21 czerwca w austriackim sanktuarium maryjnym Mariazell. Wzięło w nim udział 15 hierarchów austriackich i 21 węgierskich.
Podczas obrad poruszono zagadnienia integracji europejskiej, obrony życia, wyzwań, przed jakimi stają rodziny w obu krajach oraz duszpasterstwa Węgrów mieszkających w Austrii.

Rosja

W Moskwie po raz pierwszy odbyło się posiedzenie Międzynarodowej Unii Prasy Katolickiej (UCIP). W spotkaniu, przebiegającym pod hasłem: Rosja ponad mitami i stereotypami: wartości moralne, religia i środki przekazu, wzięło udział ok. 40 przedstawicieli mediów z różnych stron świata. Głównymi tematami obrad były wyzwania stojące przed dziennikarstwem religijnym w tym kraju oraz rola, jaką dziennikarze katoliccy mogą i powinni odgrywać w środowisku, w którym przeważa inna religia.

Tydzień na świecie

Sprawy globalizacji i jej niedostatki, zwłaszcza gdy chodzi o docenienie jej wymiaru religijnego, były przedmiotem rozmowy Benedykta XVI z ministrem spraw zagranicznych Szwecji, a zarazem przewodniczącym 60. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ - Janem Eliassonem. Ojciec Święty przyjął polityka na audiencji w Watykanie 17 czerwca.

20 czerwca w Rzymie odbyły się uroczystości pogrzebowe o. Jesúsa Castellano. Ten 65-letni hiszpański karmelita bosy, zmarły nagle w uroczystość Bożego Ciała, znany był również w Polsce, m.in. przez swoje publikacje, odwiedzał też nasz kraj.

Trzech więźniów popełniło samobójstwo w amerykańskim obozie w Guantanamo na Kubie, gdzie od 4 lat przetrzymywane są osoby podejrzane o terroryzm. Samobójstwa nasiliły falę krytyki pod adresem Waszyngtonu i żądania zamknięcia więzienia, gdzie przetrzymywanych jest ok. 460 osób. Do tej pory tylko dziesięciu z nich przedstawiono formalne zarzuty.

W cesarskim pałacu Hofburg w Wiedniu odbył się szczyt Unia Europejska - USA.

Podczas szczytu Unii Europejskiej w Brukseli zdecydowano o zawieszeniu prac nad eurokonstytucją na kolejne 2 lata.

Parlament Europejski zdecydował, że z funduszy UE będzie można pod pewnymi warunkami finansować badania na komórkach macierzystych. Za wnioskiem w tej sprawie głosowało 284 deputowanych, 249 - było przeciwko, a 32 - wstrzymało się od głosu. Tym samym PE zdecydował o finansowaniu projektów, które są sprzeczne z prawodawstwem wielu krajów europejskich. Ten problem będzie musiała rozstrzygnąć Rada UE. Wśród krajów, które są przeciwne finansowaniu badań z użyciem komórek macierzystych, jest Polska.

Europarlament wezwał Komisję Europejską do zbadania przypadków dyskryminacji w handlu produktami rolnymi, stosowanej przez władze rosyjskie w stosunku do państw członkowskich UE, w tym Polski oraz państw sąsiadujących z Rosją, m.in. Mołdawii i Gruzji.

Opozycyjna partia socjaldemokratyczna Smer - SD (Kierunek - Demokracja Społeczna), określana jako populistyczna, wygrała wybory parlamentarne na Słowacji, zdobywając prawie 30% głosów. Jej przywódca Robert Fico, znany z nieprzychylnej postawy wobec Kościołów, rozpoczął rozmowy w sprawie powołania nowego rządu.

Trzy „pomarańczowe ugrupowania” w ukraińskim parlamencie - Blok Julii Tymoszenko, Nasza Ukraina i Socjalistyczna Partia Ukrainy - zawarły umowę koalicyjną. Zgodnie z podpisanym porozumieniem, Tymoszenko będzie premierem, dotychczasowy szef rządu Jurij Jechanurow z Naszej Ukrainy - przewodniczącym parlamentu (Rady Najwyższej), a przedstawiciel socjalistów - pierwszym wicepremierem.

Japoński premier Junichiro Koizumi ogłosił, że Japonia wycofa swoje siły lądowe z Iraku do końca lipca br.

W Bhutanie, jedynym na świecie księstwie buddyjskim, chrześcijanie są coraz bardziej dyskryminowani i padają ofiarą prześladowań. Ostatnio, na odpowiednio 3 i 3,5 roku więzienia za wyświetlenie filmu o Jezusie zostali tam skazani dwaj bracia.

Według raportu Szwedzkiego Naukowego Instytutu Badań nad Pokojem, światowe wydatki na zbrojenia osiągnęły w 2005 r. rekordową sumę 885 mld euro. Kraje UE po raz pierwszy sprzedały więcej broni niż USA i Rosja.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: cnoty teologalne pozwalają nam działać jako dzieci Boże

2024-04-24 10:07

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O znaczeniu cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości w życiu moralnym chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że pozwalają nam one działać jako dzieci Boże.

Na wstępie papież przypomniał, że każdy człowiek jest zdolny do poszukiwania dobra, jednakże chrześcijanin otrzymuje szczególną pomoc Ducha Świętego, jaką są wspomniane cnoty teologalne. Cytując Katechizm Kościoła Katolickiego Franciszek podkreślił, że „są one wszczepione przez Boga w dusze wiernych, by uzdolnić ich do działania jako dzieci Boże i do zasługiwania na życie wieczne” (n. 1813).Dodał, iż wielkim darem cnót teologalnych jest egzystencja przeżywana w Duchu Świętym. Są one wielkim antidotum na samowystarczalność i zarozumiałość, czy pokusę wywyższania samych siebie, obracania się wokół swego „ja”.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

[ TEMATY ]

episkopat

Niemcy

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Czterej biskupi, Gregor Maria Hanke OSB z Eichstätt, Stefan Oster SDB z Pasawy, kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony ogłosili we wspólnym oświadczeniu 24 kwietnia, że chcą kontynuować drogę w kierunku Kościoła bardziej synodalnego w harmonii z Kościołem powszechnym. Chcą poczekać na zakończenie Zgromadzenia Plenarnego Synodu Biskupów, którego druga sesja odbędzie się w październiku w Rzymie. W watykańskich sprzeciwach wobec drogi synodalnej w Niemczech wielokrotnie wskazywano, że „rada synodalna”, przewidziana i sformułowana w uchwale niemieckiej drogi synodalnej nie jest zgodna z sakramentalną konstytucją Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję