Reklama

Kościół

Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba odwiedził ośrodek dla uchodźców na Ukrainie

12 kwietnia Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba rozpoczął wizytę w Polsce, podczas której odwiedzi najważniejsze ośrodki działań humanitarnych Rycerzy w związku z wojną na Ukrainie. Jego celem jest wsparcie działalności polskich Rycerzy Kolumba na rzecz ofiar tego konfliktu. Na trasie pierwszego dnia wizyty znalazł się Łańcut, Hrebenne oraz ośrodek w Rawie Ruskiej na Ukrainie znajdujący się 10 km od granicy z Polską.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Swoją wizytę w Polsce Najwyższy Rycerz rozpoczął 13 kwietnia rano od spotkania z abp. Markiem Jędraszewskim, Metropolitą Krakowskim. Po rozmowie z hierarchą udał się do magazynu w Łańcucie, gdzie Rycerze Kolumba we współpracy z fundacją Semper Fidelis na rzecz Archidiecezji Lwowskiej i powiatem łańcuckim gromadzą, a następnie wysyłają na Ukrainę transporty humanitarne z żywnością długoterminową i lekami.

„Te dary spływają z Polski, jak również zza granicy, Później są one wywożone tirami do Lwowa. Bardzo dużo Ukraińców ze wschodniej Ukrainy przemieszcza się na zachód, m. in. do Lwowa. Z tego co wiem, liczba mieszkańców tego miasta praktycznie się podwoiła, dlatego ta pomoc jest konieczna i potrzebna” – tłumaczy Henryk Rydzik, prezes fundacji, który od początku wojny zaangażował się w organizację pomocy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rycerze Kolumba

Na miejscu Patrick Kelly wziął udział w pakowaniu specjalnych paczek świątecznych dla Ukraińców, przygotowanych przez Rycerzy oraz wolontariuszy z Częstochowy i Radomia.

„Pakujemy koszyki wielkanocne, które zostaną dostarczone ukraińskim uchodźcom jako znak naszego wsparcia i solidarności z nimi. W tym Wielkim Tygodniu chcemy dać cierpiącym mieszkańcom Ukrainy odrobinę nadziei od ich braci Rycerzy” – powiedział Najwyższy Rycerz. „Ks. McGivney założył Rycerzy Kolumba, aby wspierać sieroty i wdowy. Według niego najbardziej bezbronnymi byli zaś imigranci, którym służył w swojej parafii. Jego dziedzictwo jest kontynuowane od lat – dziś jesteśmy w Polsce i pomagamy ukraińskim uchodźcom” – dodał, chwaląc postawę polskich Rycerzy.

Innym miejscem, w którym Rycerze Kolumba pomagają od początku wojny jest Centrum Miłosierdzia przy przejściu granicznym w Hrebennem. Patrick Kelly spotkał się tam z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, Metropolitą Lwowskim oraz siostrami Miłosierdzia, które od kilku tygodniu posługują w tym miejscu uchodźcom przekraczającym granicę. Zgodnie ze zwyczajem praktykowanym w Centrum Miłosierdzia, o godz. 15:00 uczestnicy tego spotkania wspólnie odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji pokoju.

Reklama

Wieczorem Najwyższy Rycerz przekroczył granicę polsko-ukraińską w Hrebennem, by wraz z abp. Mokrzyckim spotkać się z uchodźcami oraz ukraińskimi Rycerzami w ośrodku w Rawie Ruskiej. „Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Najwyższy Rycerz Patrick Kelly przyjął zaproszenie, aby przyjechać tutaj do nas na Ukrainę” – przyznał abp. Mokrzycki. „Jego obecność tutaj wiele znaczy dla naszych Rycerzy, którzy od samego początku wojny są bardzo zaangażowani” – dodał duchowny.

W Rawie Ruskiej Patrick Kelly poprowadził również oficjalną ceremonię, podczas której na urząd Delegata Stanowego Rycerzy Kolumba (tj. lokalnego lidera organizacji) na Ukrainie został wprowadzony Jurij Malecki. „Postawa Najwyższego Rycerza jest wzorem dla wszystkich tutejszych Rycerzy. Ta wizyta ma bardzo symboliczne znaczenie dla każdego z nas – staraliśmy się opowiedzieć o naszej działalności, pokazać, co robimy i podziękować za słowa wsparcia oraz nieustanną modlitwę” – powiedział Delegat Stanowy.

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Delegatem Stanowym w Polsce jest Krzysztof Zuba, a Kapelanem Stanowym – metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

2022-04-14 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Rycerze Kolumba będą obradować w Minneapolis

W Minneapolis w stanie Minnesota rozpocznie się 6 sierpnia Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba. Jest to trzydniowe spotkanie członków największej świeckiej organizacji katolickiej z całego świata.

Wydarzenie rozpocznie Msza św., którą sprawował będzie abp Bernard A. Hebda, arcybiskup metropolita Saint Paul i Minneapolis. Po liturgii rozpocznie się pierwsza sesja obrad, którą otworzy uroczyste przemówienie Najwyższego Rycerza. Carl Anderson podsumuje ostatnie 12 miesięcy formacyjnej i charytatywnej działalności zakonu.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

2023-12-01 16:27

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niepokalane Poczęcie

Hołd z kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Na Jasnej Górze będzie to czas wyjątkowego dziękczynienia za modlitwę Apelu Jasnogórskiego w przypadającą dokładnie tego dnia 70. rocznicę jego powstania. Szczególnym wyrazem łączności jasnogórskiego sanktuarium z Ojcem Świętym będzie "Hołd z kwiatów" przed figurą Niepokalanej. W południe każdy, kto opowiada się za życiem, będzie mógł uderzyć w dzwon „Głos Nienarodzonych”.

Hołd z kwiatów

CZYTAJ DALEJ

Już od 30 lat świeca Caritas na wigilijnym stole

2023-12-01 17:25

[ TEMATY ]

Caritas

świeca

wigilia

Archiwum Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Trzy dekady temu Caritas zainaugurowała Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (WDPD) - jedną z najdłużej trwających i najbardziej znanych akcji. Jej nieodłącznym elementem jest świeca Caritas, dzięki której zbierane są środki na pomoc dzieciom. Akcji towarzyszy hasło „Niosę dobro”. Dziś wielką, jubileuszową świecę zapalił abp Józef Kupny.

Wolontariusze Szkolnych Kół Caritas wraz z abp. Józefem Kupnym zapalili w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego jubileuszową wigilijną świecę Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję