Reklama

Niedziela Częstochowska

Tylko Bóg uczynił nas kapłanami

Poranek Wielkiego Czwartku jest wyjątkowy dla kapłanów, kiedy to we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny, jeżeli to możliwe wraz z duchownymi z całej diecezji, odprawia Mszę św. krzyżma. W bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie 14 kwietnia przewodniczył jej abp Wacław Depo w koncelebrze m.in. bp. Andrzeja Przybylskiego, biskupa seniora Antoniego Długosza i o. Arnolda Chrapkowskiego, generała Zakonu Paulinów.

Głównych celebransów Eucharystii do ołtarza wprowadził śpiew seminaryjnej scholi pod kierunkiem ks. Marka Cisowskiego oraz komentarz ks. Łukasza Połacika, wikariusza parafii archikatedralnej, który na wstępie przytoczył słowa papieża Franciszka o Ewangelii naznaczonej w swojej istocie krzyżem i prześladowaniem. Do tej tajemnicy nieprawości nawiązał również w swoim wstępie metropolita częstochowski, zaznaczając, że właśnie sprawowana Eucharystia powinna być umocnieniem na czas prześladowań.

W trakcie Mszy św. duchowni odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Poświęcono także krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Są one potrzebne przy udzielaniu sakramentów chrztu św., bierzmowania, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych oraz przy konsekracji kościołów i ołtarzy.

W homilii padły ważne słowa dotyczące kondycji kapłańskiej wspólnoty i zagrożeń, na jakie napotyka posługa duchownych. – Bóg powołuje kapłanów i namaszcza do misji głoszenia Dobrej Nowiny ubogim, opatrywania serc złamanych i wyzwolenia jeńców – mówił abp Depo. Podkreślił, że ta bliskość i przynależność do Boga nie są jakimś związkiem wymyślonym przez ludzi, ale więzią osobową kapłańskiej duszy i ciała z Bogiem. – To sprawia, jak mówi Izajasz, iż jesteście sługami Boga samego – wskazał. Hierarcha wspomniał o namaszczonych rękach kapłana, które w imieniu Chrystusa błogosławią i leczą. – Codziennie dotykamy Chrystusa i unosimy Go ponad własną głowę, aby ukazać Go innym, nieść Go jako pokarm i zadatek życia wiecznego. Jakże wielkie to zobowiązanie – przyznał abp Depo i zaapelował, by ten znak namaszczonych rąk znajdował zawsze potwierdzenie w życiu każdego księdza.

– To nie my sami uczyniliśmy siebie kapłanami! To Chrystus przez swój Kościół uczynił nas kapłanami dla samego Boga i ludzi. Nasza zgoda była oczywiście Bogu potrzebna, ale tylko On działa w nas i przez nas – tłumaczył homileta istotę kapłańskiego „tak”. Następnie wskazał na wiarę jako podstawę rozumienia tajemnicy Kościoła. Konsekwencją odrzucania tej perspektywy opisywania chrześcijańskiej wspólnoty jest fałszywy obraz Kościoła zamieszczany i popularyzowany w mediach. – Prawda o kapłaństwie jest marginalizowana, bo liczy się sensacja i duch oszczerstwa. To służy tylko diabelskiemu zamętowi. Nie możemy pozwolić, by rozszerzała się tzw. kultura unieważniania naszych chrześcijańskich tajemnic – przestrzegał abp Depo.

Reklama

– Kościół nie jest organizacja pozarządową i jeżeli ktoś będzie chciał kroczyć tą drogą bez Chrystusa, przestaje być Jego uczniem i staje się światowcem dla popularności i poklasku. Chrystus sprzeciwia się naszej bylejakości, a tym bardziej naszej zdradzie – zakończył metropolita częstochowski.

2022-04-14 12:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: nie uciekajmy od śmierci, ale zaufajmy Jezusowi

– Nie uciekajcie od śmierci. Nie udajcie, że jej nie ma i nie będzie, bo ona przyjdzie, czy tego chcemy, czy nie. Nie uciekajmy od śmierci zadając śmierć, ale zaufajmy Jezusowi – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej wieczorem 2 listopada, przewodniczył we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie w intencji wiernych zmarłych oraz zmarłych biskupów częstochowskich.

W homilii przypomniał słowa Jezusa: „Niech się nie trwoży serce wasze. Niech nie będzie w nim lęku”. – Te słowa Jezus skierował do uczniów w takiej chwili, kiedy oni za Nim chodzili i byli wewnętrznie przekonani o jakimś swoim sukcesie. Widząc jak Jezus uzdrawia, widząc nawet kilka takich przypadków, kiedy ich Mistrz wskrzesił z martwych kogoś umarłego myśleli do tej chwili, że Jezus usunie śmierć i rozwiąże największy, niepokonalny problem jaki ma człowiek, że kiedyś trzeba będzie umrzeć – mówił bp Przybylski i dodał: „Kiedy myśleli, że Jezus usunie śmierć usłyszeli, że On nie tylko nie usunie śmierci, ale sam ją przyjmie”.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

69. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2022-12-07 21:43

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Apel Jasnogórski

Karol Porwich/Niedziela

8 grudnia mija 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Jako odrębne nabożeństwo maryjne sprawowane o godz. 21.00 zostało po raz pierwszy odprawione 8 grudnia 1953 r. z prośbą o uwolnienie więzionego wówczas Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, ale jego genezy należy szukać w pierwszym dniu „jasnogórskiej wolności”, 4 listopada 1918 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję