Reklama

Niedziela Częstochowska

Brońmy krzyża przed całym światem

Pod krzyżem Chrystusa jest miejsce dla wszystkich udręczonych, poniżanych, cierpiących i zabitych przez wieki aż do dzisiaj – mówił w homilii Wielkiego Piątku bp senior Antoni Długosz.

Uroczysta Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek 15 kwietnia w częstochowskiej archikatedrze Świętej Rodziny zgromadziła wiernych, by mogli uczcić krzyż jako znak męki Boga i swojego zbawienia.

Uroczystościom przewodniczył bp senior Antoni Długosz, który w ciszy leżał przez jakiś czas krzyżem na posadzce świątyni, zanim przystąpił do następnych czynności liturgicznych.

W dalszym ciągu celebracji została odśpiewana Ewangelia wg św. Jana, po której celebrans wygłosił homilię. 

Reklama

– Spójrzmy na Odkupiciela całego świata (…), torturowanego do końca, by odpokutować wszystkie rodzaje ludzkich grzechów – tym apelem bp Długosz rozpoczął swoje rozważania. Potem przywołał świadka męki Zbawiciela – relikwię Całunu Turyńskiego, którą często nazywa się Piątą Ewangelią pisaną krwią.

Następnie homileta zwrócił uwagę na zasadność częstego rozważania Męki Pańskiej jako miłej Bogu czynności. – Wielkie nabożeństwo do Męki Pańskiej miała św. Faustyna, która niejedną noc spędziła na rozważaniu tajemnic krzyża – wskazywał biskup na autorytet świętej jako argument, by nie unikać rozmyślań dotyczących bolesnych chwil Pana Jezusa. – W Wielki Piątek adorując krzyż, wyznawajmy Jezusowi: Panie, Ty widzisz, krzyża się nie lękam, nie wstydzę się, krzyż Twój całuję i pod nim klękam – tłumaczył wiernym jego znaczenie hierarcha.

W dalszej części przywoływał przykłady walki z symbolem chrześcijaństwa. Opowiedział historię prawosławnego księdza z czasów ZSRR i współczesnej stewardesy, której zabroniono nosić krzyżyk. Na zakończenie homilii bp Długosz uzmysłowił wiernym, że pod krzyżem Chrystusa jest miejsce dla wszystkich udręczonych, poniżanych, cierpiących i zabitych przez wieki aż do dzisiaj. – Każdy wiek ma swój Wielki Piątek – zaznaczył. 

Po homilii odmówiono uroczystą modlitwę powszechną. Wśród intencji pojawiła się modlitwa za boleśnie doświadczaną Ukrainę. Następnie przed ołtarz wniesiono zasłonięty suknem krzyż, a celebrans stopniowo go odsłaniał. Po adoracji krzyża nastąpiła Komunia św.

Wielkopiątkową uroczystość zakończyło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

2022-04-15 23:42

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Długosz: św. Józef jest przykładem odpowiedzialnego opiekuna rodziny

– Gratuluję wam wspaniałego patrona, który jest przykładem odpowiedzialnego opiekuna rodziny – powiedział 19 sierpnia bp senior Antoni Długosz do wiernych parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Makowiskach. Tego dnia świątynia parafialna była kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa.

Podczas liturgii biskup udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

2022-11-28 14:57

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Marcin Obara

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie PiS premier został zapytany, kiedy rosyjska ropa przestanie płynąć do Polski i co z rurociągiem "Przyjaźń".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję