Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 31/2006, str. 7

Na odpust Matki Bożej Szkaplerznej przychodzą na Jasną Górę pielgrzymi m.in. z Poznańskiego
BPJG

Na odpust Matki Bożej Szkaplerznej przychodzą na Jasną Górę pielgrzymi m.in. z Poznańskiego<br>BPJG

Odpust Matki Bożej Szkaplerznej

W niedzielę 16 lipca Sumie odpustowej na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył ks. Konrad Jędrzejczak - kapelan 72. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki. We Mszy św. uczestniczyli głównie pielgrzymi piesi, którzy w ostatnich dniach przybyli na Jasną Górę na odpust Matki Bożej Szkaplerznej, przede wszystkim z Poznania i Piotrkowa Trybunalskiego. Słowo Boże do zebranych skierował o. Witold Głowacz. „16 lipca 1251 r. Najświętsza Maryja Panna objawiła się św. Szymonowi Stockowi, generałowi zakonu karmelitańskiego, i przyrzekła szczególne łaski i błogosławieństwo dla tych, którzy będą nosić szkaplerz - przypomniał o. Głowacz. - Nabożeństwo do Matki Bożej z Karmelu i zwyczaj noszenia świętego szkaplerza przenoszą Jej macierzyńską opiekę poza granice śmierci. Ten przywilej dodaje nam otuchy. Maryja prowadzi nas w ową wieczną przyszłość”. Po południu w Bazylice Jasnogórskiej przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek przewodniczył Nieszporom.
Uroczystości odpustowe poprzedziło przybywanie pieszych pielgrzymek. Dotarły:
- 23. Piesza Pielgrzymka Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej - 600 osób z przewodnikiem ks. Tadeuszem Dobruckim, diecezjalnym duszpasterzem rolników, i ks. Ryszardem Wolnerem, koordynatorem. Pielgrzymów wprowadził na Jasną Górę biskup diecezji Adam Dyczkowski;
- 207. Piesza Pielgrzymka z Lanckorony - 235 pielgrzymów wraz z o. Juwenalisem Andrzejczakiem, bernardynem, i przewodnikiem Stanisławem Kiepurą;
- 37. Piesza Pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego - 720 pielgrzymów poprowadził ks. Krzysztof Nowak, przewodnik. Do pątników przybył bp Ireneusz Pękalski z Łodzi;
- 26. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka - 1600 pątników z bp. Adamem Szalem, który przemierzył trasę pieszo, i ks. Kazimierzem Bełchem, kierownikiem. W 10 grupach przez 12 dni wędrowało 45 kapłanów, 53 kleryków i 9 sióstr zakonnych. Pielgrzymom towarzyszyło hasło: Królowo Polski, przyrzekamy, a podczas drogi rozważano treść Jasnogórskich Ślubów Narodu;
- 72. Poznańska Piesza Pielgrzymka - wędrowały 2 633 osoby w 18 grupach, a nad koordynacją czuwał kapelan - ks. Konrad Jędrzejczak. Pielgrzymów powitał bp Grzegorz Balcerek. Pielgrzymowało 34 kapłanów, 4 diakonów, 50 kleryków i 19 sióstr zakonnych. W czasie 11 dni wędrówki pątnicy rozważali hasło: Przywracajmy nadzieję ubogim;
- przybyły także piesze pielgrzymki z: Gostynia (50 osób), Gorzkowic (120), Kamieńska (80), Rozprzy (100), Rzejowic-Chełma (80), Trzebuni (87), Boruszowic (55) oraz grupy rowerowe z: Zakrzewa (60 osób), Białej Podlaskiej, Radoryża Kościelnego, Trąbek (30) i Dzierżaw (10).

Modlitwa dziękczynna kompozytora

17 lipca wybitny polski kompozytor Wojciech Kilar po raz kolejny w dniu swoich urodzin przybył na Jasną Górę, aby dziękować za 74 lata życia. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Jacek Toborowicz, a życzenia Dostojnemu Gościowi złożył podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki. „Dla mnie jest to niezwykła łaska, łaska Matki Przenajświętszej. Przyjmuję to z największą pokorą, że co roku w dniu swoich urodzin mogę tutaj pielgrzymować - powiedział Kilar. - Staram się służyć ludziom swoją muzyką we wszystkim tym, w czym mogę im pomóc, i to jest lekcja Jasnej Góry”. Kompozytor podkreślił, że nie wie, czy stworzyłby swoje najważniejsze utwory religijne - Angelus, Missa pro pace - gdyby nie Jasna Góra. Wojciech Kilar mówił także o swoim najnowszym dziele Magnificat, którego prawykonanie miało miejsce 3 maja 2006 r. w Warszawie. „Marzyłem o Magnificat, o tym hymnie dziękczynnym, którym Matka Boża dziękuje. Ja też chciałem tym swoim Magnificat podziękować za wszystkie łaski, które zawdzięczam głównie Jasnej Górze” - podkreślił kompozytor.

Reklama

Jubileusz Dyżurnych Ruchu PKP

Za 15-lecie powstania Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP dziękowało 16 lipca ok. 700 przedstawicieli Związku. Przybyli założyciele i członkowie Związku, przewodniczący sektorów oraz członkowie Rady Krajowej, Krajowej Komisji Rewizyjnej i Komisji Statutowej. Obecni byli m.in.: Aleksander Motyka - przewodniczący Związku oraz Tadeusz Furman - wiceprzewodniczący i organizator pielgrzymki. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy, a koncelebrował ks. Andrzej Kuliberda - duszpasterz kolejarzy archidiecezji częstochowskiej. „Kościół nas uczy, że największą siłą, która daje moc i energię w naszym życiu, jest miłość - przypomniał bp Długosz. - Podporządkowanie wszystkich ludzkich spraw najwyższemu prawu miłości Boga i bliźniego przyczynia się do wzrostu naszej wiary, odpowiedzialności i odkrywania w codziennej pracy istoty i sensu życia”. Podczas pielgrzymki poświęcony został sztandar Zarządu Sektora Infrastruktury ZZDR PKP. Uroczystość uświetniła gra Kolejowej Orkiestry Dętej z Tarnowskich Gór.

Zapowiedzi

31 lipca - Piesza Pielgrzymka Góralska

31 lipca - Piesza Pielgrzymka z Bydgoszczy

5 sierpnia - 47. Piesza Pielgrzymka „Promienista” z terenu archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej

6 sierpnia - 24. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej i 61. Piesza Pielgrzymka Rybnicka

Więcej wiadomości na stronie internetowej www.jasnagora.com

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nauczmy się tracić czas przy Bogu

2020-09-20 19:21

Marzena Cyfert

Klucz do świątyni został złożony w uroczystym obrzędzie na ręce pasterza Kościoła wrocławskiego

Klucz do świątyni został złożony w uroczystym obrzędzie na ręce pasterza Kościoła wrocławskiego

Jesteście w swoim domu, to jest wasz dom. Kościół jest naszym domem, w którym oczekuje nas Bóg, domem, w którym spotykamy się z Bogiem ale też z naszymi braćmi i siostrami – mówił abp Józef Kupny podczas poświęcenia kościoła w Skarbimierzu-Osiedlu.

20 września pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego miała miejsce uroczysta Msza św. w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu- Osiedlu. Poświęcenie kościoła było zwieńczeniem kilkudziesięcioletniej pracy proboszcza ks. Stanisława Grzechynki, parafian i wszystkich darczyńców. W uroczystości wzięli udział: władze samorządowe, księża z okolicznych parafii, liczne poczty sztandarowe, Wojownicy Maryi oraz przybyli parafianie   i goście.

Poświęcenie świątyni

Zebranych podczas uroczystości poświęcenia przywitał gospodarz miejsca ks. Stanisław Grzechynka. Następnie na ręce abp. Józefa Kupnego w uroczystym obrzędzie zostały złożone klucze do świątyni. Po pozdrowieniu ludu ksiądz arcybiskup poświęcił wodę i skropił nią ściany świątyni, ołtarz, a także obecnych wiernych. Następnie odmówił modlitwę, po której wszyscy obecni odśpiewali hymn „Chwała na wysokości Bogu” i nastąpiło zakończenie obrzędów wstępnych kolektą.

Druga część Mszy św. przebiegała według stałego porządku: czytania biblijne, psalm, Ewangelia, homilia, wyznanie wiary. Po wyznaniu wiary zamiast modlitwy powszechnej zebrani odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych. Stanowiła ona wprowadzenie do obrzędów poświęcenia. Po odmówieniu modlitwy poświęcenia metropolita wrocławski namaścił krzyżmem świętym ołtarz a wybrani kapłani – ściany kościoła w dwunastu wyznaczonych miejscach, tzw. zacheuszkach. Po namaszczeniu odbyły się dwa kolejne obrzędy: obrzęd okadzenia ołtarza, świątyni i wiernych oraz obrzęd iluminacji, polegający na zapaleniu wszystkich świateł w kościele, poczynając od świec ołtarzowych. Po obrzędach okadzenia i oświetlenia miała miejsce liturgia eucharystyczna, którą rozpoczęła procesja z darami.

Czy Ty prawdziwie znasz Jezusa?

W homilii metropolita wrocławski nawiązał do historii miejsca. – Pozwólcie, że rozpocznę od bardzo osobistego wątku. Jesteśmy w miejscu, do którego nie można było kiedyś przychodzić. W połowie lat 70. kiedy odbywałem służbę wojskową w Brzegu, nie mieliśmy wstępu na te tereny. To był teren pilnie strzeżony. Nigdy bym nie pomyślał wtedy, że tutaj powstanie taka piękna świątynia, że zamieszkają tutaj ludzie, że wojska radzieckie zostaną wyprowadzone z Polski. Dzisiaj stoi tu piękny kościół, który wznieśliście na chwałę Bożą. Od 2000 r., kiedy w murach budowanej świątyni została odprawiona pierwsza Msza św. – zresztą przez obecnego tutaj kapłana, księdza kanonika i księdza proboszcza – mija 20 lat. I nadszedł czas, aby uroczystym aktem liturgicznym poświęcić tę świątynię.

Ksiądz arcybiskup złożył z tej okazji podziękowania księdzu proboszczowi, budowniczemu tej świątyni, i wszystkim, którzy go w tym dziele w różny sposób wspomagali – projektowali, wykonywali prace.

– Dziękuję Wam za dary materialne i duchowe. Za całe dobro, które zaowocowało wzniesieniem Bożego domu, w którym wspólnotowo możecie przeżywać świętą Liturgię. Ten właśnie wspólnotowy charakter Liturgii odróżnia chrześcijan od świata pogańskiego, w którym świątynie przeznaczone były dla bóstw a nie dla ogółu wiernych.

Metropolita podkreślił, że nasze kościoły są domem Boga, ale równocześnie są naszym domem i zwrócił uwagę, że w nich dokonuje się spotkanie z Bogiem Żywym.

– To właśnie w kościele, na ołtarzu, znajduje się Chleb, Ciało Chrystusa, które spożywamy i które daje nam życie wieczne. Czas pandemii ograniczył nasze wspólne celebrowanie Eucharystii. Kiedy w katedrze celebrowałem Triduum Paschalne, nie było nikogo, były tylko mury, bardzo to przeżywałem – podzielił się swoim doświadczeniem ksiądz arcybiskup.

Następnie zwrócił uwagę, że u niektórych ludzi pojawiło się przekonanie, że telewizyjne, radiowe i internetowe transmisje Mszy św. mogą zastąpić naszą fizyczną obecność w kościele, a komunia duchowa może zastąpić sakramentalną. – Tak nie jest. Komunia duchowa nigdy nie zastąpi komunii sakramentalnej, która jest spotkaniem z samym Bogiem. Nigdy nie zastąpi też tego żywego kontaktu ze słowem Bożym – mówił metropolita.

Nawiązując do odczytywanej tego dnia Ewangelii, zauważył, że pytanie kim jest Jezus stawiane jest i dzisiaj. Podkreślił, że błędem jest bezkrytyczne odwoływanie się do opinii innych. O Jezusie krążyły różne opinie – jedni uważali go za Eliasza, inni za Jana Chrzciciela. Ale jedynie Piotr nie opierał się na opiniach, lecz poznał Jezusa sercem.

– Na rekolekcjach i dniach skupienia często pada to pytanie: Kim jest dla Ciebie Jezus Chrystus? Wobec tego pytania nie można przejść obojętnie, nie można odkładać naszej odpowiedzi w nieskończoność. A na pewno błędem jest bezkrytyczne odwoływanie się do opinii innych. Gdyby św. Piotr odwoływał się do tego, co inni mówili na temat Jezusa, nie usłyszałby słów: Błogosławiony jesteś Szymonie. Ludzie, którzy jedynie pobieżnie przyglądali się czynom Mistrza z Nazaretu – patrzyli na Niego mało uważnie, słyszeli jedynie fragmenty Jego nauk – nie byli w stanie wyjść poza utarte schematy w myśleniu o Nim. Widzieli w Nim na ogół proroka, bo o działalności proroków coś słyszeli, znali ich naukę i dlatego próbowali także wtłoczyć osobę Jezusa Chrystusa w dobrze znane sobie kategorie myślowe.

Ksiądz arcybiskup zauważył, że łatwiej jest powielać poglądy innych, niż zadać sobie trud wyrobienia własnej opinii.

– Odpowiedź Piotra była możliwa tylko dzięki temu, że otworzył się na pewną nowość w swoim życiu. Nie zatrzymał się na tym, co ludzie mówili, nie powtarzał ich opinii. Nawiązał głęboką relację z Jezusem i dlatego mógł powiedzieć: Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego. Odpowiedział sercem. Prawdziwe poznanie opiera się na więzi.

Hieracha przywołał następnie słowa Papieża Franciszka: Mówię człowiekowi, żeby nie chciał znać Boga tylko ze słyszenia. Ujrzy Boga Żywego, jeśli będzie patrzył własnymi oczyma i szukał we własnym sercu.

Zauważył następnie, że Bóg jest obecny w świecie, bo codziennie o Nim słyszymy. Rodzi się jednak pytanie, czy poznaliśmy Go prawdziwie, czy prawdziwie poznaliśmy Kościół i chrześcijaństwo, czy tylko ze słyszenia. – Droga Siostro, Drogi Bracie, czy Ty prawdziwie znasz Chrystusa? – pytał ksiądz arcybiskup i dodał: – To pytanie dotyczy nie tylko tych, którzy o Jezusie piszą i o Nim się wypowiadają, ale tych, którzy chcą dawać o Nim świadectwo. Nie da się świadczyć o Jezusie, znając Go tylko z książek, czy z opinii wygłaszanych przez innych, bez nawiązania osobistej relacji. A żeby nawiązać taką głęboką relację, potrzeba czasu. By kogoś dogłębnie poznać, trzeba spędzić wiele czasu na rozmowie z nim.

Ksiądz arcybiskup wskazał następnie na problem współczesnych ludzi, którzy żyją w nieustannym biegu. Stąd obecne relacje są bardzo powierzchowne, często tylko wirtualne. A tak naprawdę ludzie pragną głębokiej relacji i prawdziwej miłości.

– Jeśli chcesz poznać Boga, jeśli chcesz nawiązać z nim relację, jeśli chcesz o Nim nauczać, mówić, dawać świadectwo, wypowiadać opinie, musisz mieć czas na modlitwę, musisz mieć czas dla Chrystusa, dla Eucharystii. Musisz mieć czas na przebywanie z Bogiem. Powiem prowokacyjnie: Musisz nauczyć się tracić czas przy Bogu – nauczał arcybiskup.

– Świątynia, która zostaje dzisiaj uroczyście poświęcona, jest miejscem szczególnym, bo tutaj spotykamy się z naszym Bogiem. Tu doświadczamy Bożej miłości, tu doświadczamy w pełni Jego obecności, tu nawiązujemy z Nim relację. Ta świątynia tworzy przestrzeń i zapewnia warunki do spotkania z Nim i dlatego jest tak ważna. Proszę was niech ta Eucharystia będzie dla każdego chwilą osobistego spotkania z Jezusem. Nie tylko po to, żeby usłyszeć Jego pytanie: Kim dla ciebie jestem? Ale przede wszystkim, by wypowiedzieć z przekonaniem: Jesteś moim Panem, jesteś Mesjaszem, jesteś moją Miłością.

Na zakończenie Eucharystii słowo podziękowania dla wszystkich złożył proboszcz ks. Stanisław Grzechynka. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnili chór Cantate Domino i orkiestra dęta z Domaniowa. Muzycy zaprosili zebranych na koncert, który po Eucharystii odbył się na placu przykościelnym.

Z kart historii

Parafia została erygowana w 1998 r. przez kard. Henryka Gulbinowicza. Budowa kościoła na terenach zajętych do 1993 r. przez Armię Czerwoną nie była łatwa. Stare drzewa, miejsca z nieczystościami pozostawionymi przez radzieckich żołnierzy to pole do wytężonej pracy. Najpierw powstała tutaj skromna kaplica, z której korzystało ok. 60 osób. Z biegiem lat powstała świątynia, swoim stylem przypominająca świątynie podhalańskie. Jest ona osobistym projektem ks. Stanisława Grzechynki.

CZYTAJ DALEJ

Misyjny charakter procesji

2020-09-20 21:45

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami św. Doroty i św. Stanisława. Dziękowano za ocalenie od powodzi tysiąclecia i modlono się o oddalenie pandemii.

Uroczystość rozpoczęła się w Bazylice św. Elżbiety specjalnym nabożeństwem, następnie w asyście wojskowej i policyjnej procesja przeszła do kościoła św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława. Uczestniczyło w niej kilkuset mieszkańców miasta.

Bp Andrzej Siemieniewski w homilii wyraźnie wskazał, że ta procesja i modlitwa o duchowe błogosławieństwo za Wrocław, ma także wymiar misyjny. Wyraził pragnienie, aby Wrocław, który jest niezwykłym miastem, piękniał również duchowo.

Hierarcha podkreślił, że ważniejsza jest Eucharystia i jej moc niż strach, który może pojawić się w sercu człowieka. - Tu jest Baranek Boży, który gładzi grzechy świata. My o tym wiemy, ale jest wielu, którzy nie wiedzą, albo o tym zapomnieli. Czasem lęk, obawy, albo wygodnictwo sprawiają, że ich nie pociąga liturgia. Może wydaje im się to jakimś obowiązkiem, a może popadli w koleiny prawno-dyscyplinarne, dyskutując o dyspensach. My jako świadkowie obecności Pana Jezusa mówmy raczej o Bożych obietnicach, wygłoszonych przez Chrystusa i zapisanych w Ewangelii – mówił bp Siemieniewski.

Zachęcił aby dzielić się tymi obietnicami z innymi, w swoich rodzinach i miejscach pracy. Szczególnie z tymi, którzy traktują niedzielną Eucharystię jako obowiązek. - Mówmy innym: spotkałem Pana! Tak, jak to jest zapisane na kartach Nowego Testamentu. Spotkałem Pana w Ewangelii, której słuchałem, a później wprowadziłem w życie. Kto pije Krew Pańską i spożywa Ciało Pańskie ma życie w sobie na wieki – mówił bp Siemieniewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję