Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komunikat Rady Stałej KEP i biskupów diecezjalnych

1. Rok obecny przypomina dwie znaczące rocznice - 350-lecie Ślubów króla Jana Kazimierza i 50-lecie Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. Śluby te, co roku ponawiane z Jasnej Góry, kształtowały ducha polskiego Narodu w trudnym okresie zmagań o zachowanie naszej tożsamości, pozwalały zachować wierność Bogu i Kościołowi, umacniały duchową jedność Narodu, wolność, prawa osoby, rodziny oraz ład społeczny. Jubileusz ten skłania cały Kościół w Polsce do pogłębionej refleksji i rachunku sumienia z wypełnienia podjętych zobowiązań oraz do odważnego podejmowania nowych zadań, które Bóg przed nami stawia. Biskupi, dziękując Bożej Opatrzności za dar Prymasa Polski, sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, i za prorocze treści wpisane przez Niego w tekst Ślubów Jasnogórskich, na nowo zawierzają Maryi losy Kościoła, Narodu i państwa. Głęboko ufamy, że tegoroczne, jubileuszowe ponowienie Ślubów umocni także obecne pokolenie, przejmujące odpowiedzialność za wolną Polskę, w realizacji Ślubów.

2. Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej przywołuje na myśl rodaków żyjących poza granicami, dla których Wizerunek Jasnogórskiej Pani był i pozostaje znakiem więzi z Ojczyzną i Kościołem. Dziękując wszystkim zaangażowanym dotychczas w duszpasterstwo polonijne, biskupi wraz z całym polskim duchowieństwem, stojąc wobec nowej fali emigracji, podejmują niełatwe zadanie zorganizowania posługi duszpasterskiej dla rodaków, we współpracy z miejscowymi Episkopatami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

3. Biskupi kontynuowali refleksję nad szczególnie bolesnym wątkiem współczesnych dziejów Polski, jakim było prześladowanie Kościoła po II wojnie światowej wraz z nasiloną inwigilacją osób duchownych przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Episkopat Polski zwraca uwagę na potrzebę podstawowego rozróżnienia, kto w tym czasie był prześladowany, a kto był prześladowcą. Biskupi wyrazili hołd i uznanie tym wszystkim duchownym i świeckim, którzy okazali heroiczną wierność wymogom Ewangelii, patriotyzm i zwykłą ludzką uczciwość. Rezultatem analiz jest specjalny dokument Rady Stałej i biskupów diecezjalnych zawierający etyczno-moralne przesłanki do głębszego, sprawiedliwego rozpoznania i chrześcijańskiej oceny tamtej epoki. Episkopat Polski wyraża nadzieję, że dokument ten ułatwi odpowiedzialne traktowanie trudnego problemu lustracji.

Reklama

4. Ze szczególnym uznaniem i wdzięcznością biskupi polscy zwracają się do rolników i wszystkich związanych z pracą na roli. Polscy gospodarze po raz kolejny w niezwykle trudnych tegorocznych warunkach atmosferycznych czynią wszystko, aby zabezpieczyć zboże na chleb powszedni. Biskupi łączą się z rolnikami w dziękczynieniu za plony ziemi oraz ich ciężkiej pracy, prosząc o błogosławieństwo Boże w nowym siewie.

5. Od kilku tygodni boleśnie przeżywamy wojnę w Libanie. Szczególnym znakiem więzi z ofiarami wojny była wymiana listów między patriarchą Antiochii Gregoriosem III a abp. Józefem Michalikiem, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Dziękując wszystkim za dotychczasowe modlitwy i już okazaną pomoc materialną, przede wszystkim za pośrednictwem Caritas Polska, biskupi proszą, aby nadal trwało to świadectwo wiary i chrześcijańskiej miłości bliźniego.

6. Kończy się czas wakacyjnego wypoczynku. Cieszy nas to, że coraz większa liczba młodzieży i dorosłych wykorzystuje ten czas również na rekolekcje, pielgrzymki, dni skupienia oraz inne formy ożywienia wiary i umacniania więzi rodzinnych. Biskupi wyrażają podziękowanie wszystkim organizatorom i osobom wspierającym takie formy wakacyjnego wypoczynku. Na progu nowego roku szkolnego i katechetycznego przesyłają słowa serdecznych pozdrowień i zachęty dzieciom i młodzieży oraz rodzicom, wychowawcom, nauczycielom i katechetom.

7. Zbliża się VI Dzień Papieski, który 15 października br. przeżyjemy pod hasłem: Jan Paweł II - Sługa miłosierdzia; będzie on poprzedzony specjalnym listem pasterskim. Celem Dnia Papieskiego jest refleksja nad nauczaniem Jana Pawła II oraz promocja Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która materialnie wspiera zdolną a niezamożną młodzież. Jest to żywy pomnik od kilku lat budowany przez Polaków Janowi Pawłowi II.
Ze Szczytu Jasnej Góry biskupi polscy przesyłają całemu Narodowi, również rodakom poza granicami Polski, swe pasterskie błogosławieństwo.

Reklama

Podpisali: Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski i biskupi diecezjalni

Jasna Góra, 26 sierpnia 2006 r.

Za Biurem Prasowym Konferencji Episkopatu Polski

Obrady biskupów polskich na Jasnej Górze

25 sierpnia na Jasnej Górze odbyły się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski i biskupów diecezjalnych. Omawiano m.in. sprawy dotyczące duszpasterstwa Polaków poza granicami kraju, listu pasterskiego o problemach emigracji polskiej, Jasnogórskich Ślubów Narodu oraz lustracji duchowieństwa i Dnia Papieskiego 2006.
Z przedstawicielami mediów spotkali się m.in.: abp Józef Michalik, przewodniczący KEP, kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, o. prof. Zachariasz Jabłoński, paulin, oraz ks. dr Józef Kloch, rzecznik KEP, który przewodniczył konferencji prasowej.
Podczas obrad biskupów na Jasnej Górze został przyjęty Memoriał Episkopatu Polski dotyczący lustracji duchowieństwa, który był najpierw opracowywany przez krakowską Komisję „Pamięć i Troska” (tekst wydrukujemy w całości w następnym numerze Niedzieli). Dokument pokazuje, jak należy oceniać poszczególne kategorie kontaktów Służby Bezpieczeństwa z Kościołem w latach 1944-89.

Tydzień w Polsce

Z berlińskiej ekspozycji Wymuszone drogi. Ucieczka i wypędzenia w XX wieku, przygotowanej przez szefową Związku Wypędzonych (BdV) Erikę Steinbach, wycofano eksponaty należące m.in. do Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. „Wycofaliśmy je ze względu na wymowę wystawy” - powiedziała m.in. dyrektor muzeum Joanna Bojarska. W odpowiedzi pełnomocnik niemieckiego rządu Günter Nooke oświadczył, że stan przestrzegania praw człowieka w Polsce budzi obawy. Posunął się do porównania rzekomej presji wywieranej przez Rząd RP na Polaków, którzy wypożyczyli eksponaty na wystawę w Berlinie, do... prześladowań hitlerowskich. Zdaniem niektórych mediów, wypowiedź ta może oznaczać ewolucję stanowiska władz niemieckich w sprawie rewizjonizmu.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie „eksportu” do Niemiec tysięcy akt w sprawach zbrodni hitlerowskich na narodzie polskim.

Powiernictwo Polskie żąda zaprzestania nadużywania zwrotu „wypędzeni” m.in. przez Związek Wypędzonych (BdV) Eriki Steinbach. „Niemcy nie powinni używać tego terminu, ponieważ nie byli wypędzeni. Oni są uciekinierami. Wojnę sami wywołali” - powiedziała m.in. Katarzyna Stanulewicz, wiceprezes Powiernictwa Polskiego.

Polska i Wielka Brytania podpisały umowę o wzajemnej ochronie tajnych informacji, co pozwoli m.in. efektywniej zwalczać przestępczość zorganizowaną.

Prezydent RP Lech Kaczyński mianował Marka Prawdę ambasadorem Polski w Niemczech.

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o nadzorze nad rynkiem finansowym.

Bezrobocie w Polsce powoli spada: stopa bezrobocia wyniosła w lipcu br. 15,7% - to najniższy wskaźnik od ponad 5 lat. Bez pracy pozostaje blisko 2,4 mln osób. W ciągu ostatnich 2 lat - według oficjalnych danych Ministerstwa Pracy - wyjechało z naszego kraju do pracy za granicę prawie 700 tys. osób. Faktyczna skala emigracji zarobkowej może być nawet ponad dwukrotnie większa.

Senat uchwalił poprawki do ustawy lustracyjnej. Klub PiS zadecydował o odrzuceniu większości zmian przygotowanych m.in. przez senatora Zbigniewa Romaszewskiego. Teraz ustawą zajmie się Sejm.

Lech Wałęsa wystąpił z „Solidarności”, motywując swoją decyzję tym, iż „związek zaangażował się w poparcie PiS i braci Kaczyńskich”.

Rada Etyki Mediów wyraziła oburzenie z powodu artykułu w tygodniku Wprost, zawierającego oskarżenie Zbigniewa Herberta o współpracę z SB. Zdaniem Rady, publikacja ta jest sprzeczna z podstawowymi standardami dziennikarstwa śledczego.

Info-Radio - tak ma się nazywać nowy kanał informacyjny Polskiego Radia - będzie nadawać na UKF i na początku obejmie swoim zasięgiem połowę powierzchni kraju.

24 sierpnia w południe z wieży częstochowskiego ratusza można było usłyszeć hejnał mariacki w wykonaniu strażaka z Krakowa. Potem częstochowianie usłyszeli hejnał miejski, pochodzący z początku lat 50. XX wieku, przez wielu zapomniany.

4 września o godz. 11.00 w kaplicy Księży Pallotynów przy ul. Łagiewnickiej 197/202 w Łodzi dbędzie się roczyste wprowadzenie relikwii św. Joanny Beretty Molli oraz poświęcenie przez abp. Władysława Ziółka obrazów: Matki Boskiej Nienarodzonych, św. Joanny Beretty Molli i sługi Bożego Jana Pawła II. Wydarzenie to będzie transmitowane przez Radio Maryja i Telewizję Trwam. Telefony do studia: (0-42) 659-48-73; (0-42) 616-81-70.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katecheci pielgrzymowali do grobu św. Jadwigi

2024-04-18 16:30

Archiwum prywatne

Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Organizatorem pielgrzymki był Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. To nowa inicjatywa w diecezji.

Do Trzebnicy dotarło ok. 30 osób. Pielgrzymowanie rozpoczęło się Eucharystią, której przy Grobie św. Jadwigi w Bazylice w Trzebnicy przewodniczył ks. Paweł Misiołek, wikariusz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Jelczu-Laskowicach, nauczyciel religii w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach, koncelebrował ks. Mariusz Szypa – dyrektor Wydziału Katechetycznego.

CZYTAJ DALEJ

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Niedziela Ogólnopolska 12/2024, str. 68-69

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Pani Sylwia Łabińska urodziła się w Szczecinie. Od ponad 30 lat mieszka w Niemczech, w Hanowerze. To tu skończyła szkołę, a następnie rozpoczęła pracę w hotelarstwie. Jej rodzina nigdy nie była zbytnio wierząca. Kobieta więc przez wiele lat żyła tak, jakby Boga nie było. – Do kościoła chodziłam jedynie z babcią, to było jeszcze w Szczecinie, potem już nie – tłumaczy.

CZYTAJ DALEJ

„Przysięga Ireny”. Zmieniaj świat swoją odwagą!

2024-04-19 08:14

[ TEMATY ]

film

Mat.prasowy

To prawdziwa historia oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Premiera w polskich i amerykańskich kinach już 19 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję