Reklama

Budować na skale

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 19-21 sierpnia br. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, przebywał z oficjalną wizytą w Budapeszcie. Było to dokładnie w 15. rocznicę pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II na Węgry. Kard. Dziwisz uczestniczył w narodowych obchodach ku czci św. Stefana, głównego patrona Węgier. Ofiarował Węgrom szczególne dary - osobisty brewiarz sługi Bożego Jana Pawła II oraz papieski różaniec. Centralny punkt wizyty stanowiła Msza św. 20 sierpnia, której kard. Dziwisz przewodniczył, wygłosił również kazanie.

Ponad milion modlących się Węgrów

Przed Mszą św. kard. Péter Erdő, metropolita Budapesztu, powiedział, że spełniło się wielkie pragnienie sługi Bożego kard. Józsefa Mindszentyego, który oświadczył, że naród ocaleje, jeśli będzie milion modlących się Węgrów. Jak poinformował kard. Erdő, w roku modlitwy o duchową odnowę narodu modlących się Węgrów jest milion trzysta tysięcy w ojczyźnie oraz poza granicami. „Zjednoczeni, prosimy Maryję, podobnie jak św. Stefan, o opiekę i polecamy Jej los naszego narodu. W tę modlitwę włączają się również bracia chrześcijanie innych wyznań” - powiedział kard. Erdő.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W imię przyjaźni polsko-węgierskiej

Kard. Dziwisz rozpoczął kazanie słowami: „Z drżeniem serca staję pośród Was, by oddać cześć św. Stefanowi, królowi węgierskiego narodu i węgierskiego ducha. Przychodzę do Was najpierw w imię przyjaźni, jaka łączyła i łączy nadal nasze narody, w imię tej więzi, która nie tylko nosi wielkie imiona św. Jadwigi Królowej czy Stefana Batorego, ale wyraża się w zwyczajnej sympatii, jaką darzą się nasze narody. Wystarczy wspomnieć rok 1956, kiedy całym sercem naród węgierski życzył Polsce udanego zrywu do wolności i kiedy to naród polski patrzył na Waszą walkę o wolność z nadzieją i wiarą, że każda ofiara przyniesie spodziewany owoc”.

Na skale czy na piasku?

Metropolita Krakowski nawiązał do słów z Ewangelii, w której Chrystus mówi o budowaniu na skale. Przypomniał o czasach zniewolenia komunistycznego, kiedy to naród węgierski nawoływano do budowania życia na piasku i naśmiewano się z prawdziwego fundamentu. Gdy nastały już lata wolności, pojawiło się niebezpieczeństwo, że ludzie, zniechęceni wolnością, zaczną budować swe życie na piasku - mówił kard. Dziwisz.
„Nie wolno nam nigdy zniechęcić się darem wolności! Nie wolno żałować dni niewoli! Nie wolno tęsknić za przymusowym budowaniem na piasku zamiast na skale! Wolność zawsze jest darem! Nie wolno nam tracić ducha z powodu tych, którzy wykorzystują ten dar do podcinania swoich korzeni” - mówił.
Kard. Dziwisz zwrócił uwagę na konieczność ciągłego wyboru: „Jeśli człowiek jest wolny, to może i musi wybierać. Świadomość konieczności ciągłego wyboru musi towarzyszyć każdemu pokoleniu chrześcijan. Jan Paweł II powiedział 15 lat temu: «Dom Waszego narodu, dom węgierskiej historii został zbudowany na skale, nie na piasku» (20 sierpnia 1991 r.). Św. Stefan zbudował dom dla wszystkich Węgrów, ale każde pokolenie decydowało i będzie decydować, czy dom zbudowany przez świętych będzie ich własnym domem. Tak jest i obecnie. Dzisiejsze pokolenie musi zdecydować za siebie, czy chce odziedziczyć wartości podstawowe i niezniszczalne, czy woli raczej poszukać sobie domów zbudowanych na piasku”.

Reklama

Nie ulegać mirażom

„Jeśli nawet przyjdzie wielka pokusa poszukania sobie nowych wartości i nowych fundamentów życia, nie dajcie się skusić - kontynuował Metropolita Krakowski. - Nie dajcie się omamić mirażom szczęścia! Nawet jeśli wielu Waszych bliskich, krewnych i przyjaciół wybierze drogę grzeszników i życie pogan, nie zapomnijcie, że to do Was mówi Bóg Ojciec: «Synu, przyjmij moje słowa, a życie się twoje przedłuży» (por. Prz 4,10). Poczujcie się na nowo synami tego wielkiego dziedzictwa, któremu na imię wiara w Jezusa Chrystusa! Poczujcie się na nowo synami tego bogatego dziedzictwa, któremu na imię chrześcijańskie Węgry!”.
Kard. Dziwisz prosił, aby Węgrzy stawiali na tym, co sprawdzone: na Chrystusie, na rodzinie, na solidnym wychowaniu dzieci i młodzieży, na trosce o ludzi chorych i starszych, na życiu od poczęcia do naturalnej śmierci i na świętości, która wydała najpiękniejsze owoce węgierskiego narodu. Powiedział: „W czasach burzy i ulewnych deszczy rodzi się pytanie w ludzkim sercu, czy aby postawił dom na właściwym fundamencie? W czasach, kiedy wielu ludzi zaczyna uciekać z domu zbudowanego na skale, rodzi się pytanie, co zrobić, aby ten dom nie pozostał pusty? Jaką ścieżką poprowadzić Kościół? Jakie podjąć inicjatywy, by na nowo ożywić ducha wiary? Te pytania stawia sobie nie tylko Kościół na Węgrzech. Wszędzie, gdzie wezbrane potoki żywiołów tego świata chcą zniszczyć każdą chrześcijańską wartość, tam szuka się nieustannie drogi ocalenia”.

Reklama

Ku pojednaniu

„Budować na skale - znaczy także zrozumieć tych, którzy budują na piasku. Nie godzić się na ich wybór, nie chwalić ich wyboru, ale zrozumieć - to znaczy kochać ich jeszcze bardziej. Dziś jest czas pojednania i nie możemy zmarnować godziny tej łaski!”.
Kard. Dziwisz zakończył kazanie optymistycznym spojrzeniem ku przyszłości. Zwrócił się do Patrona Węgier słowami: „Św. Stefanie, królu i patronie narodu węgierskiego, przyprowadź dzieci twojego narodu do Skały, której na imię Chrystus! Przyprowadź dzieci twojego narodu do domu, któremu na imię Kościół! Przyprowadź synów i córki twojego narodu tam, gdzie zawsze czuli się mocni wiarą, dumni wolnością i wierni twojemu dziedzictwu”.
Po Mszy św. kard. Dziwisz poprowadził procesję eucharystyczną.

Inne spotkania

W przeddzień głównych uroczystości w Budapeszcie, 19 sierpnia, kard. Dziwisz spotkał się z Episkopatem Węgier w siedzibie metropolity Budapesztu.
20 sierpnia w nuncjaturze apostolskiej w Budapeszcie, w obecności nuncjusza apostolskiego abp. Juliusza Janusza, ambasadora RP w Budapeszcie oraz przedstawicieli gminy żydowskiej, kard. Dziwisz odsłonił i poświęcił tablicę upamiętniającą 15. rocznicę pobytu Jana Pawła II na Węgrzech. „Tablicę tę wmurowano za pontyfikatu Benedykta XVI, na pamiątkę pierwszej wizyty Jana Pawła II na Węgrzech, w czasie której umocnił naród węgierski w wierze, świętości i nadziei” - czytamy na tablicy.
W poniedziałek 21 sierpnia kard. Dziwisz w „polskim” kościele w Budapeszcie odprawił Mszę św. w intencji ofiar gwałtownej burzy, jaka w niedzielę wieczorem przeszła nad stolicą Węgier, a także w intencji węgierskiej Polonii. Odwiedził Dom Polonii. Był również w katedrze w Ostrzyhomiu, gdzie modlił się przy grobie sługi Bożego kard. Józsefa Mindszentyego.
Metropolita Budapesztu powiedział, że podobnie jak w słowach Jana Pawła II przed 15 laty, również teraz Węgrzy znaleźli w słowach kard. Dziwisza nadzieję i potwierdzenie, że chrześcijaństwo jest jak skała, na której naród buduje życie i kulturę. „Jego obecność jest dla nas znakiem miłości i solidarności Polaków i Węgrów” - wyznał kard. Péter Erdő.
Tak możemy podsumować oficjalną wizytę kard. Dziwisza na ziemi węgierskiej, przebiegającą często śladami Jana Pawła II.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł Jan Artur Tarnowski

2024-04-18 11:23

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Wczoraj w godzinach popołudniowych odszedł do Pana Jan Artur Tarnowski.

Syn ostatnich właścicieli Dzikowa zmarł w Warszawie. Za niecałe dwa miesiące obchodziłby swoje 91 urodziny. Odszedł Człowiek wielkiego serca otwartego zwłaszcza dla najbardziej potrzebujących, wspierał bowiem wiele instytucji, a zwłaszcza te, które zakładały lub zakładali jego przodkowie, kontynuując tym samym ich niepisany testament, jak Dom Pomocy Społecznej dla Osób Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie oraz dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie, który przed przeszło wiekiem powołali do życia jego dziadkowie Zofia z Potockich i Zdzisław Tarnowski. Wspierał również ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, w tym obywatelki i obywateli Ukrainy, dotkniętych skutkami wojny.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję