Reklama

Niedziela Łódzka

Jubileuszowa pielgrzymka Archidiecezji Łódzkiej do Rzymu – dzień 1

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- To jest to, co nam Pan Jezus zadaje na pielgrzymkę – to jego pierwsze słowo dla nas: trzeba się nam ponownie narodzić. Mam nadzieję, żeście po to przyjechali, i że wszyscy z Rzymu wyjedziemy nowonarodzeni. – mówił abp Grzegorz Ryś.

Mszą świętą w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej rozpoczęła się dziś jubileuszowa pielgrzymka Archidiecezji Łódzkiej do Wiecznego Miasta. Pątników – na początku Eucharystii przywitał ksiądz Kardynał Ryłko – archiprezbiter i gospodarz – Bazyliki Matki Bożej, który wskazał na to, że jest to pierwsza - jak dotychczas - tak wielka pielgrzymka goszcząca w tej najstarszej świątyni Maryjnej Kościoła Katolickiego po zakończeniu pandemii covid 19.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W liturgii obok księży biskupów pielgrzymujących z Archidiecezji Łódzkiej i pątników zgromadzonych w bazylice uczestniczył również – pochodzący z Łodzi - ksiądz kardynał Konrad Krajewski – jałmużnik papieski oraz duchowni bratnich Kościołów Chrześcijańskich zrzeszonych w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej.

W homilii skierowanej do pątników metropolita łódzki wskazał na to, że – potrzeba nam się ponownie narodzić! O jakim życiu mówi Jezus? Jezus mówi o życiu, które jest w człowieku z Ducha Świętego. Potrzeba nam się narodzić z Ducha Świętego. Dokąd człowiek nie narodzi się z Ducha, nie jest w pełni człowiekiem! – podkreślił abp Ryś.

Reklama

-Patrzymy na Jezusa jako na wzór człowieczeństwa – nie tylko jak na Boga, na Syna Bożego. Patrzymy jako na pięknego, wspaniałego, doskonałego człowieka, ale to jest człowiek, który narodził się z ciała ale i z Ducha. Trzeba się nam narodzić ponownie. Mam nadzieję, że nie macie w sobie pragnienia, by pokłócić się z Jezusem i powiedzieć Mu – ja nie potrzebuję tego. Wszyscy potrzebujemy! Tuż przed tą Eucharystią byłem u spowiedzi i was też namawiam. Pielgrzymowanie jest takim czasem, by się zmagać ze śmiercią i z grzechem swoim. Po to jesteśmy w tych wszystkich miejscach, by Kościół – jako nasza Matka rodził nas nie tylko z ciała i z krwi, ale z Ducha Świętego. – zauważył duchowny.

Metropolita łódzki wskazał również na wątek ekumeniczny tej wyjątkowej świątyni Maryjnej i powiedział, że w tej właśnie bazylice święci Cyryl i Metrody – dwaj wielcy apostołowie jedności – prosili patriarchę zachodu – Ojca Świętego o błogosławieństwo. Papież polecił, aby w tym kościele wyświecono ich uczniów na kapłanów. Tu wyświęcono pierwszych, których Cyryl i Metody pozyskali na swoich uczniów. Tak więc Cyryl i Metody to są ostatni wielcy święci niepodzielonego Kościoła. – zauważył duchowny. Podziękował również przedstawicielom bratnich Kościołów Chrześcijańskich za ich obecność i wspólną modlitwę – tak symboliczną w tym miejscu.

Kończąc homilię arcybiskup łódzki wskazał - mamy przed oczami człowieka nowonarodzonego z Ducha. Niech będzie też patronem tego naszego pielgrzymowania po Rzymie. Trzeba się nam ponownie nawrócić! – zakończył duchowny.

Po błogosławieństwie – chętni mogli wziąć udział w modlitwie w kościele pw. św. Bartłomieja na Tybrze, gdzie znajdują się relikwie św. Wojciecha, które Cesarz Otton przywiózł do Rzymu z Polski ze Zjazdu Gnieźnieńskiego w 1000 roku.

Według szacunków we wspólnym pielgrzymowaniu do Rzymu bierze udział ponad 1, 5 tys. pątników ze wszystkich dekanatów Archidiecezji Łódzkiej.

2022-04-27 08:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Abp Grzegorz Ryś zaprasza na marcowe spotkania synodalne on-line

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Te spotkania on-line, to coś więcej niż tylko zebranie opinii, ale chodzi o doświadczenie wspólnoty Kościoła, która się zbiera we wierze w Duchu Świętym. Dlatego taka decyzja, że chcemy się spotykać zespołami, które są w jakiej interakcji i doświadczyć relacji w Panu Bogu. Bardzo was do tego zapraszam! – mówił abp Ryś do mieszkańców Archidiecezji Łódzkiej.
CZYTAJ DALEJ

Pierwsza beatyfikacja Leona XIV: ksiądz zaangażowany w edukację

W sobotę, 17 maja żyjący w XIX w. kapłan z Sabaudii, zaangażowany w edukację zostanie pierwszym beatyfikowanym za pontyfikatu Papieża Leona XIV. „Camille Costa de Beauregard to wzór działania wobec ludzkiego cierpienia” – podkreśla arcybiskup Chambéry, Thibault Verny.

„To entuzjazm, który wykracza poza miasto Chambéry, poza Sabaudię, a nawet poza Kościół” – zapewnia Thibault Verny, arcybiskup trzech diecezji Sabaudii. W sobotę, 17 maja będzie uczestniczyć w beatyfikacji Camille’a Costa de Beauregard u boku nuncjusza apostolskiego we Francji, abpa Celestino Migliore.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia papieżowi Leonowi XIV

2025-05-17 10:41

[ TEMATY ]

Prezydent Andrzej Duda

Papież Leon XIV

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia papieżowi Leonowi XIV. W liście zamieszczonym w sobotę na stronie Kancelarii Prezydenta RP wyraził nadzieję, że pontyfikat przyczyni się do zakończenia wojny na Ukrainie.

Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV odbędzie się w niedzielę w Watykania. Oczekuje się, że udział w niej weźmie około 250 tysięcy osób i 200 oficjalnych delegacji. Msza na placu Świętego Piotra odbędzie się w dniu 105. urodzin Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję