Reklama

Wiadomości

Kolumbia: wznowienie ogólnokrajowych marszów przeciwko aborcji

W Kolumbii Kościół katolicki i organizacje pro-life wezwały do wznowienia ogólnokrajowych marszów po przełomowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dopuszczającym aborcję do 24. tygodnia ciąży, które odbyły się już pod koniec lutego z udziałem setek tysięcy ludzi. W stolicy kraju, Bogocie i kilku innych miastach odbędą się w najbliższą sobotę demonstracje z niebieskimi chustami i gwizdkam - zapowiedzieli organizatorzy, poinformował portal eltiempo.com.

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

pixabay.com

Jednym z celów marszów jest przeprowadzenie referendum, aby odwrócić decyzję sędziów Sądu Najwyższego - wyjaśnił Jesus Magana z organizacji "Unidos por la Vida" (Zjednoczeni dla życia). Innym celem jest, aby kandydaci w wyborach prezydenckich w Kolumbii, które odbędą się 29 maja, zobowiązali się do ochrony życia. Jeden z nich, John Milton Rodriguez z partii "Colombia Justa Libres", zrobił to w miniony poniedziałek, podpisując w Kongresie "Pakt dla życia". Obecny prezydent Kolumbii Ivan Duque już wcześniej wypowiadał się przeciwko orzeczeniu Sądu Najwyższego.

W imieniu Kościoła katolickiego biskup Riohacha, Francisco Ceballos, odpowiedzialny za ochronę życia w episkopacie, wezwał wszystkich Kolumbijczyków do udziału w marszach. „W ten sposób powinniśmy okazywać naszą miłość do życia i domagać się jego poszanowania" - stwierdził. Według komunikatu Konferencji Episkopatu Kolumbii, marsze odbędą się jednocześnie na głównych placach 70 miast w kraju, w tym nie tylko Bogoty, ale także innych, takich jak Cali, Medellin, Barranquilla, Cartagena, Bucaramanga, Pereira i Manizales.

Na specjalnym posiedzeniu 21 lutego br. kolumbijski Trybunał Konstytucyjny stosunkiem głosów pięć do czterech zadecydował o zalegalizowaniu aborcji do 24. tygodnia ciąży. Do tej pory aborcja była w Kolumbii dozwolona tylko w przypadku gwałtu, zagrożenia życia matki lub wad rozwojowych płodu. O decyzję wnioskowała grupa feministyczna, która - jak twierdzą działacze pro-life - jest finansowana przez największą w Kolumbii klinikę aborcyjną "ProFamilia". Pierwsze ogólnokrajowe protesty przeciwko legalizacji aborcji miały miejsce już 28 lutego.

Podobnie jak w Kolumbii, w innych krajach Ameryki Południowej, gdzie wcześniej aborcja była dozwolona tylko w wyjątkowych przypadkach, podjęto ostatnio próby częściowego lub całkowitego zniesienia jej karalności. Na przykład w Argentynie aborcja do 14. tygodnia ciąży stała się legalna pod koniec 2020 roku, a podobne rozwiązania obowiązują w kilku meksykańskich stanach. W lutym Ekwador wprowadził ustawę zezwalającą na aborcję po gwałcie, natomiast w Chile, pod koniec 2021 roku, nie powiódł się projekt ustawy liberalizującej aborcję.

2022-04-27 15:12

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie żyjemy tylko dla siebie

Niedziela małopolska 9/2019, str. I

[ TEMATY ]

pro‑life

Maria Fortuna-Sudor

Laureaci oraz przedstawiciele gości i organizatorów konkursu

Laureaci oraz przedstawiciele gości i organizatorów konkursu

Po raz trzeci Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zorganizowało konkurs na prace magisterskie i licencjackie dotyczące problematyki pro-life. 23 lutego w Krakowie miało miejsce wręczenie nagród dla autorów najlepszych prac zgłoszonych do konkursu.

CZYTAJ DALEJ

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Niedziela Ogólnopolska 21/2007, str. 24

[ TEMATY ]

religia

zbawienie

Karol Porwich/Niedziela

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam ostatnio książkę Moody’ego „Życie po życiu”. To są rzeczywiście bardzo ciekawe doświadczenia śmierci klinicznej. Oczywiście, że książka ta pomaga mi wierzyć, że jednak jest coś po śmierci, że jest jakieś światło i życie. Po tej lekturze moją uwagę zwróciła jednak inna sprawa. Z książki tej wynika jasno, że życie po śmierci jest dla tych, którzy czynili dobro, i nie ma tu żadnego znaczenia, czy się wierzy w Boga, czy nie, a zwłaszcza to, jakiego się jest wyznania. Wystarczy być dobrym człowiekiem. Czy w związku z tym religia jest nam potrzebna, żeby się zbawić? Może wystarczy być po prostu dobrym człowiekiem?
Justyna

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o nominacji dla Ewy Kusz: ma szerokie rozeznanie i kompetencje

2022-09-30 13:48

[ TEMATY ]

prymas

Karol Porwich/Niedziela

Za tą nominacją przemawia wielki profesjonalizm, wiedza i praktyka - tak abp Wojciech Polak, prymas Polski i delegat Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży skomentował wiadomość o nominacji dla Ewy Kusz. Papież Franciszek powołał ją 30 września do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich na pięcioletnią kadencję. - Przyjąłem tę wiadomość z radością i wielką nadzieją - mówi prymas Polski.

W tej nominacji abp Polak odczytuje „uznanie dla wszystkich wysiłków pani Ewy Kusz na gruncie polskim, ale także w różnych gremiach międzynarodowych, które zmierzają do zapobiegania wykorzystywaniu małoletnich i tworzenia całościowego systemu prewencji”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję