Reklama

Niedziela Legnicka

Metropolita Lwowski z wizytą w Legnicy

Przebywający w tych dniach na terenie Polski abp Mieczysław Mokrzycki, odwiedził 7 maja 2022 r. Legnicę. Podczas swojego pobytu nawiedził sanktuarium św. Jacka które jest miejscem Wydarzenia Eucharystycznego ogłoszonego w 2016 r., spotkał się Biskupem legnickim, a także celebrował Eucharystię w jednej z legnickich parafii.

- Cieszę się, że będąc dzisiaj w Legnicy, mogłem nawiedzić sanktuarium św. Jacka, miejsce Wydarzenia Eucharystycznego. Należy on do tych znaków, które umacniają naszą wiarę, bo często potrzebujemy takiego „dopingu” do tego, aby stanąć z większą jeszcze uwagą wobec tego faktu, że Komunia św. to nie jest opłatek, ale tak jak powiedział Jezus: To jest Moje Ciało, to jest Moja Krew. Takie znaki są potrzebne nie tylko wiernym, ale i dla samego kapłana – stwierdził.

Jego wizyta przypada w roku, w którym diecezja legnicka obchodzi 30 lecie swojego istnienia i 25 lecie wizyty apostolskiej św. Jana Pawła II. - Diecezja legnicka była bliska św. Janowi Pawłowi II, jak i wszystkie diecezje w Polsce, z tego też powodu dokonał ich historycznej reorganizacji w 1992 r., aby biskupi, byli jeszcze bliżej powierzonego im ludu – stwierdził Arcybiskup, a osobiście jest też związany z tą diecezją przez osobiste relacje z kolejnymi jej biskupami, a także przez fakt przekazywania na przestrzeni ostatnich lat relikwii św. Jana Pawła II niektórym jej parafiom.

- Widzimy jak bardzo w Kościele jest ważna tradycja. Mimo upływu wielu wieków mamy wielki kult wielu świętych. Mamy piękną tradycję pielgrzymek na Jasną Górę rozpoczętą w czasach kard. Stefana Wyszyńskiego. Dlatego ważnym jest też, aby wprowadzać upowszechniać kult św. Jana Pawła II. Szczególnie w tych czasach, kiedy jeszcze wielu ludzi o nim pamięta, mogło poznać go za swojego życia. Dlatego jeśli teraz go rozwiniemy, to będzie trwał jeszcze w następnych pokoleniach. A jest ona ważny dla nas w Polsce, bo może być pomocą dla ludzi z wielu rożnych dziedzin, w wędrówce do Boga i osiągania swojej osobistej świętości – mówił o tym metropolita lwowski.

Reklama

Pytany zaś o aktualną sytuację w Ukrainie stwierdził: - Niestety w dalszym ciągu przeżywamy tragedię wojny, którą wywołała Rosja, odbierając wolność, życie, spokój Ukrainie. Dzięki Bogu, na szczęście nikt z duchowieństwa, sióstr zakonnych, księży biskupów dotąd nie stracił życia, ale wszyscy dzielnie trwają w swoich diecezjach i parafiach. Tym jesteśmy zbudowani i wdzięczni naszemu duchowieństwu, że nie tylko udzielają sakramentów, głoszą słowo Boże, ale są z ludźmi i to tymi najbardziej potrzebującymi. Udzielają też pomocy ludziom którzy muszą opuścić miejsca zamieszkania. Kiedy uchodźcy docierają do nas na Zachodnią Ukrainę, widzimy jak bardzo są pokaleczeni duchowo. W dalszym ciągu modlimy się i ufamy że ta wojna się skończy. Jesteśmy też bardzo wdzięczni Kościołowi w Polsce, władzom, za okazywaną wielką solidarność z Ukrainą, za otwarte drzwi domów i instytucji publicznych. Także stąd, z diecezji legnickiej płynie pomoc do różnych miejscowości, parafii i za to bardzo dziękujemy za ten dar serca, okazywany tam w Ukrainie ale także tu, na terenie diecezji – mówił abp Mieczysław Mokrzycki.


2022-05-07 19:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dębowiec wciąż czeka

Niedziela rzeszowska 30/2015, str. 4

[ TEMATY ]

sanktuarium

Iwona Józefiak OCV

Dębowiec rozciąga się malowniczo wzdłuż Wisłoki, blisko Jasła. W pejzaż tej miejscowości u stóp Beskidu Niskiego na trwałe jest wpisany kościół sanktuaryjny i łaskami słynąca Figura Matki Bożej Płaczącej. W wakacyjny czas warto wybrać się w to miejsce, zwane polskim La Salette

Kult Pięknej Pani z La Salette rozwinęli księża misjonarze saletyni, którzy w Dębowcu w latach 1910-12 zbudowali klasztor, małe seminarium i kaplicę, gdzie w głównym ołtarzu widniał obraz Matki Bożej objawionej w La Salette. Każdego miesiąca do Dębowca przybywa wielu pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Aborcja zatrzymała Republikanów

2022-11-30 07:26

[ TEMATY ]

USA

aborcja

Magdalena Pijewska

Pogłębione analizy po ogłoszeniu w Stanach Zjednoczonych niemal pełnych wyników wyborów uzupełniających do Kongresu, wskazują, że przyczyną słabszej, niż się spodziewano, dyspozycji Republikanów w wyborach było zainteresowanie kwestiami światopoglądowymi, takimi jak aborcja.

Wedle sondażu exit poll wykonanego przez telewizję "CNN" tuż po wyborach, to właśnie o sprawę przerywania ciąży miało być zatroskanych aż 26 proc. respondentów, najwięcej po sprawach bytowych (27%) i inflacji (32%).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję