Reklama

Ze świata

Węgry

W rocznicę rewolucji

Tysiąc osób uczestniczyło w narodowej pielgrzymce Węgrów do sanktuarium Matki Bożej w Fatimie. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń ogłoszonego w tym kraju Roku Modlitwy o Duchową Odnowę Narodu, a także część obchodów 50. rocznicy rewolucji 1956 r. Główne uroczystości z udziałem legata papieskiego kard. Angelo Sodano odbyły się w Budapeszcie 22 października. Okolicznościowe przesłanie skierował z tej okazji Benedykt XVI. Zaczyna się ono od słów: „Obrona i zachowanie prawa do wolności własnej jest rzeczą szlachetną i słuszną”.
Rocznicę rewolucji na Węgrzech upamiętniła także 18 października specjalna sesja w Radiu Watykańskim. O. Adam Somorjai, benedyktyn z watykańskiego Sekretariatu Stanu, przypomniał, że rewolucja wybuchła we wspomnienie św. Jana Kapistrana, dokładnie 500 lat od bitwy pod Belgradem przeciwko wojskom tureckim.
„Bardzo ważnym aspektem dla Węgrów było to, że minęło 500 lat, a jakby wydarzyła się ta sama historia: pod Belgradem walczono przeciw Turkom, teraz przeciw czołgom radzieckim i komunizmowi” - powiedział o. Somorjai.
Powstanie narodowe w Budapeszcie wybuchło 23 października 1956 r. bezpośrednio pod wpływem trwających wówczas demokratycznych przemian w Polsce. Rozpoczęło się od manifestacji pod pomnikiem gen. Józefa Bema w centrum stolicy. 4 listopada wojska radzieckie, które wkroczyły dzień wcześniej na Węgry, zaczęły je krwawo tłumić.

Liban

Świat zapomniał

Coraz trudniejsza staje się sytuacja mniejszości chrześcijańskiej w Iraku - alarmuje patriarcha Kościoła Chaldejskiego Emmanuel III Delly. Przyczynę widzi w obojętności wspólnoty międzynarodowej na sytuację chrześcijańskiej mniejszości. Zresztą w całym regionie jest ona dramatyczna. Przed prześladowaniami z Bliskiego Wschodu uciekło już 80 proc. chrześcijan. Patriarcha Emmanuel III Delly uczestniczył w dorocznej sesji Zgromadzenia Patriarchów Wschodu, która odbywała się od 17 do 20 października w Libanie. Mówił o ciężkiej sytuacji Iraku - spowodowanej „obcą interwencją w życie kraju” - który był, podobnie jak Liban i Syria, „przykładem pokojowego współżycia chrześcijan i muzułmanów przez ponad 1400 lat”. Zdaniem patriarchy, istnieje realne niebezpieczeństwo, że chrześcijańska obecność na Bliskim Wschodzie, na tej „błogosławionej ziemi Boga”, po prostu zniknie. W niektórych krajach arabskich - mówili uczestnicy sesji - chrześcijanie są wręcz zmuszani do wyjazdów, traktowani jako obywatele drugiej kategorii i „obcy w swej ojczyźnie”.

Ukraina

Pierwszy kościół w Doniecku

Reklama

Pierwszy kościół katolicki w Doniecku na wschodzie Ukrainy poświęcił 15 października br. nuncjusz apostolski Joannes Jurković. Duszpasterstwo w tym liczącym półtora miliona mieszkańców górniczym mieście, uważanym za zagłębie prorosyjskich tendencji, od 1992 r. prowadzą Księża Chrystusowcy.
Pierwszym kapłanem, który przybył na stałe do Doniecka, był chrystusowiec - ks. Jarosław Giżycki. Nie zastał tam żadnej struktury Kościoła katolickiego. Tworzył wszystko od zera. Dzieło budowy kościoła i prowadzenia parafii kontynuował następny chrystusowiec - ks. Włodzimierz Dziduch, który był proboszczem parafii od 1996 r. Nową świątynię wybudowano dzięki pomocy Renovabis, dobrodziejów z Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Polski. Prace nad urządzeniem wnętrza kościoła po 2005 r. kontynuował jego następca - ks. Ryszard Karapuda TChr.

Anglia

Dyskryminacja chrześcijan na lotnisku

Czy można stracić pracę w Europie za noszenie chrześcijańskich symboli? Tak! Pracownica linii lotniczych British Airways Nadia Eweida została zawieszona w obowiązkach, ponieważ nie chciała zrezygnować z noszenia krzyża.
- Nie zamierzam ukrywać swojej wiary w Jezusa - mówi Eweida. British Airways pozwalają muzułmankom nosić chusty, a sikhom turbany oraz inne znaki religijne. Tylko chrześcijanom zabrania się wyrażania swojej wiary - wyjaśniła Eweida. Linie tłumaczyły się mętnie, że pracownicy mogą nosić symbole, ale ukryte.
Niemieccy chadecy z CSU wezwali parlamentarzystów do bojkotu brytyjskich linii, aby w ten sposób zaprotestować przeciwko dyskryminacji chrześcijan.

Ludzie

Ks. Joseph Wresinski

Ten francuski kapłan polskiego pochodzenia był inicjatorem Światowego Dnia Walki z Nędzą. Każdego roku obchodzimy go 17 października. Według oficjalnych danych, nasza planeta mogłaby z łatwością wyżywić 12 mld ludzi. Tymczasem na 6-miliardowym świecie szaleje głód. Skandalem jest, że zmniejsza się pomoc dla rolnictwa krajów najbiedniejszych. Jeszcze niedawno było to 16 mld USD. Teraz tylko 9.
Ks. Joseph Wresinski znał nędzę z własnego doświadczenia. Wychowywał się w bardzo ubogiej rodzinie. Wcześnie musiał iść do pracy, aby zarobić na chleb. Jako kapłan zaangażował się w pomoc cierpiącym nędzę. Założył ruch pomocy tym, których nazywał „Czwartym Światem”. Zmarł w 1988 r. 11 lat później rozpoczęto jego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. W 1999 r. został on zatwierdzony przez Stolicę Apostolską.

Groźby?

„Za dziesięć lat muzułmanie będą stanowić większość we Włoszech” - stwierdził Ali Abu Schwaima, imam meczetu w Segrate, peryferyjnej dzielnicy Mediolanu, w wywiadzie dla tygodnika „Tempi”. Jego wypowiedź cytuje mediolański dziennik „Il Giornale”.
Włosi nawrócą się na islam - powiedział imam - „jeżeli prawdziwi muzułmanie spełnią swój obowiązek i ukażą prawdziwe oblicze islamu, religii pokoju i dialogu”. Abu Schwaima nawiązał do papieskiego wykładu w Ratyzbonie i zażądał wykreślenia z przemówienia zdania o Mahomecie.
Imam skarżył się na brak meczetu w Mediolanie, „na jaki zasługują tamtejsi muzułmanie. (...) Mediolan jest jedyną metropolią na świecie, która nie ma swego meczetu”.
„Il Giornale” przypomina, że we Włoszech żyje obecnie 900 tys. muzułmanów i mają oni do dyspozycji już 35 meczetów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka odpowiedzią na prośbę Mahometa

2021-09-18 22:40

Norbert Polak

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

    W kościele Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach 17 września odbył się odpust parafialny i przywitanie wicekomisarza Ziemi Świętej, o. Dariusz Sambora.

    Na początku wydarzenia franciszkanie świeccy, rada parafialna i seminarzyści złożyli podziękowania na ręce jubilata. Następnie przemówienie wygłosił proboszcz świątyni, o. proboszcz Eligiusz Dymowski. Duchowny zauważył, że Krzyż Jerozolimski i stygmaty św. Franciszka z Asyżu łączą się ze sobą w sposób szczególny. - Dzisiaj dwa miejsca szczególne łączą się ze sobą — miejsce w Jerozolimie, bazylika Bożego Grobu, Góra Kalwaria i drugie miejsce w Europie, we Włoszech, góra La Verna. Dwa miejsca związane ze znakiem Zbawienia, jaki każdego dnia czynimy poprzez znak Krzyża. Tam, w Jerozolimie, Chrystus oddał swoje życie za każdego człowieka. Na górze La Verna Swojego wiernego ucznia, św. Franciszka z Asyżu obdarzył darem stygmatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję