Reklama

„Ubi Caritas”

Niedziela Ogólnopolska 44/2006, str. 22

Agnieszka Raczyńska-Lorek: - „Ubi Caritas” (Gdzie miłość) jest nagrodą przyznawaną przez Caritas Polska za szczególne zaangażowanie we współpracy z Caritas oraz za rozpowszechnianie jej przesłania. Jaki jest cel przyznawania tej nagrody?

Ks. Adam Dereń: - Nagroda „Ubi Caritas” ma na celu podkreślenie znaczenia działalności humanitarnej i charytatywnej podejmowanej przez wyróżnione osoby i instytucje. Przyznawana jest raz do roku, z okazji Tygodnia Miłosierdzia, w następujących kategoriach: „Darczyńca Caritas”, „Współpraca z Caritas” oraz „Świadectwo Caritas”. Pozwala przede wszystkim dostrzec ogromny potencjał dobra, który tkwi w człowieku. Przyznając wyróżnienia, Caritas pragnie docenić pracę i oddanie wszystkich ludzi poświęcających się pracy charytatywnej dla dobra ubogich i potrzebujących. To dzięki osobistemu zaangażowaniu wielu osób indywidualnych oraz instytucji Caritas w Polsce może skutecznie realizować swoją misję i być „głosem ubogich”.

Reklama

- Kto znalazł się wśród nominowanych do nagrody w tym roku?

- Do statuetek w kategorii „Darczyńca Caritas” nominowani zostali: Światowa Fundacja Zdrowie-Rozum-Serce, Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o., Tele Taxi 400-400 s.c. z Łodzi, Totalizator Sportowy, Wydawnictwo Reader’s Digest, Bank PKO BP, Firma Tesso, P. Vincent Martet. Laureatem tej nagrody została firma POLFA SA, która od wielu lat współpracuje z Caritas.
W kategorii „Współpraca z Caritas” laureatem zostało Katolickie Radio Podlasie, zgłoszone przez Caritas Diecezji Siedleckiej, natomiast wyróżnionymi w tej kategorii byli Jacques Bouyer oraz Instytucja Stichting hulp aan Polen.
Do kategorii „Świadectwo Caritas”, zgłoszonych zostało 5 osób - wieloletnich pracowników lub wolontariuszy Caritas: Elżbieta Hniedziewicz, która została laureatką nagrody, Henryk Porożyński, Dariusz Sitko, Raine von Scharpen, P. Anne-Marie Colleville.

- 7 października w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczone zostały nagrody...

- Tak, statuetki i wyróżnienia wręczali: Nina Terentiew - przewodnicząca Kapituły Ubi Caritas, kard. Henryk Gulbinowicz, ks. prof. Ryszard Rumianek - rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ks. dr Wojciech Łazewski - Rektor Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, wieloletni dyrektor Caritas Polska, Barbara Czarnocka - wicedyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Obecny był Duncan McLaren - sekretarz generalny Caritas Internationalis oraz Cristina Loghin - prezydent Caritas Europa. Miłą atmosferę stworzyli Anna Popek i Tomasz Zubilewicz, którzy prowadzili uroczystość. Wiele radości wniósł kard. Gulbinowicz, który w swoim przemówieniu życzył dalszego dynamicznego rozwoju Caritas w Polsce, a Darczyńcom wyrażał wdzięczność za ich wrażliwość na potrzeby bliźnich. Na sobotnią Galę licznie przybyli też pracownicy i wolontariusze z całej Polski. Drugą część uroczystości uświetnił spektakl W. Szekspira „Sen nocy letniej” w wykonaniu artystów Teatru Polskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję