Reklama

Z myślą o polskiej emigracji

Niedziela Ogólnopolska 44/2006, str. 38


Robert Sękiewicz

<br>Robert Sękiewicz

Londyn

W dniach 29 września - 1 października 2006 r. w Fawley Court pod Londynem obradowała Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej, powołana do życia 15 lat temu przez abp. Szczepana Wesołego. Obecnie przewodniczy jej delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji bp Ryszard Karpiński. W skład Rady wchodzi: 15 duszpasterzy i 45 osób świeckich reprezentujących Polskie Misje Katolickie w 8 krajach Europy Zachodniej. Zgodnie z programem, Rada zajęła się omówieniem dokumentu Stolicy Apostolskiej z 2003 r. o duszpasterstwie emigracji „Erga migrantes caritas Christi”. Teologiczną treść tego dokumentu przedstawił ks. dr Krystian Gawron, rektor PMK w Szwajcarii, a aspekty prawne - ks. dr hab. Leszek Adamowicz, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Drugim ważnym zagadnieniem był problem szkolnictwa polskiego na zachodzie Europy. Ks. prał. Stanisław Budyń, rektor PMK w Niemczech, omówił wyniki specjalnej ankiety przeprowadzonej w celu zebrania danych statystycznych dotyczących tego zagadnienia. Wynika z niej, że ze szkół polskich na Zachodzie korzysta ok. 25 tys. dzieci w 700 punktach. 80% tych dzieci uczy się w szkołach parafialnych, zorganizowanych przez Polskie Misje Katolickie, parafie oraz takie organizacje, jak Polska Macierz Szkolna. Szkoły te są utrzymywane wyłącznie przez rodziców i parafie, natomiast szkoły organizowane przez ambasady i konsulaty są prowadzone na koszt państwa polskiego.
W spotkaniu wzięło udział dwóch senatorów RP - prof. Ryszard Bender i Czesław Ryszka z senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Członkowie Rady mogli im przekazać wiele postulatów dotyczących szkolnictwa, języka polskiego, nauczycieli, podręczników i certyfikatów.
Na spotkanie został zaproszony także ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”, który przedstawił możliwości współpracy z polskimi redakcjami na Zachodzie. Godny podkreślenia jest także fakt, że po raz pierwszy w zebraniu Rady uczestniczył duszpasterz Polonii z Dublina w Irlandii - ks. Jarosław Maszkiewicz. Rektorzy Polskich Misji Katolickich podzielili się swoimi doświadczeniami. Punktem centralnym każdego dnia obrad była koncelebrowana Msza św. w miejscowym kościele pw. św. Anny.

Rzym

Z inicjatywy abp. Szczepana Wesołego - przewodniczącego Fundacji Jana Pawła II w Rzymie i długoletniego delegata Prymasa Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji - w dniach 20 i 21 września br. w Rzymie miało miejsce sympozjum na temat: „Etos współczesnej emigracji polskiej w świetle nauczania Jana Pawła II”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele polskich uczelni: ks. prof. Roman Dzwonkowski i o. prof. Leon Dyczewski OFMConv z KUL-u, prof. Krystyna Czuba i prof. Bogdan Cywiński z UKSW, prof. Marek Okólski z UW, a także przedstawiciel MSZ - ambasador Andrzej Jaroszyński i niektóre osoby zaangażowane w duszpasterstwo emigracji w Europie.
W konkluzji spotkania stwierdzono, że etos współczesnej emigracji polskiej i Polonii to już nie walka o wolność kraju, jak to było dawniej, ale zachowanie, w koniecznym procesie integracji ze społeczeństwem kraju osiedlenia, własnej tożsamości duchowej, religijnej i kulturowej, opartej na chrześcijańskim i polskim dziedzictwie narodowym. W procesie integracji nieodzowna jest pomoc Kościoła z kraju pochodzenia. Polskie duszpasterstwo jest ważnym ogniwem, które może pomóc w integracji.
Warto zauważyć, że także dokumenty unijne postulują szacunek dla każdej formy religijnej i kulturowej, przez co ubogaca się kultura europejska. Religijność polska jest oparta w znacznej mierze na szacunku dla rodziny, który nie zawsze istnieje w kraju osiedlenia. Kultura polska, tak silnie przesiąknięta pierwiastkami religijnymi, pozwoliła przetrwać narodowi nawet wtedy, gdy nie istniało państwo polskie.
Każdy dzień obrad uczestnicy rozpoczynali koncelebrowaną Mszą św. w kaplicy Domu Jana Pawła II, a 21 września mieli okazję uczestniczyć w Eucharystii w pobliżu Grobu św. Piotra i Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

O. Bartoszewski wyjaśnił, że na „positio super virtutbus”, czyli dokumentację o heroiczności cnót, których udowodnienie było zadaniem procesu, składały się materiały z przesłuchań różnych osób reprezentujących wiele środowisk, np. lekarzy, osobistości kultury, hierarchów Kościoła i zwykłych ludzi, oraz teologiczna ocena pism prymasa. – „Te dane stanowią fundament niezbędny do beatyfikacji. Podkreślę, iż po przestudiowaniu dokumentacji ośmioosobowa komisja teologów jednogłośnie orzekła, że kard. Wyszyński praktykował cnoty heroiczne. Nie mieli żadnych wątpliwości ani zastrzeżeń, więc to o czymś świadczy” – zaznaczył o. Bartoszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję