Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 45/2006, str. 6

Podczas uroczystości inauguracyjnej
Grzegorz Gałązka

Podczas uroczystości inauguracyjnej<br>Grzegorz Gałązka

Modlitwa „Anioł Pański”

Kościół jest misyjny

O potrzebie misyjnego zaangażowania całego Kościoła przypomniał Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą „Anioł Pański” 22 października na Placu św. Piotra w Watykanie. Nawiązując do obchodzonej w tym dniu Niedzieli Misyjnej, Ojciec Święty podkreślił znaczenie głoszenia dobrej nowiny, że Bóg jest miłością i dlatego pragnie zbawić ten świat. Oczekują na to zarówno ludy, które nigdy jeszcze o tym nie słyszały, jak i kraje od wieków chrześcijańskie, które, ogarnięte zeświecczeniem i konsumpcjonizmem, wymagają również nowej ewangelizacji - stwierdził Papież.
Benedykt XVI wyraził solidarność z narodami, które doświadczają przemocy i niesprawiedliwości na Bliskim Wschodzie, m.in. w Iraku, szczególnie zaś z mieszkającymi tam chrześcijanami. Zapewnił, że duchowo jest razem z nimi.
Następnie Ojciec Święty odmówił ze zgromadzonymi modlitwę maryjną, udzielił im błogosławieństwa apostolskiego, a na zakończenie pozdrowił przybyłych w różnych językach.
Po polsku Benedykt XVI powiedział: „Witam pielgrzymów z Polski i z innych krajów. Pozdrawiam członków i przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, która obchodzi 25-lecie istnienia. Dziękuję wam za troskę o zachowanie w pamięci nauczania i dzieła mojego wielkiego Poprzednika. Wszystkim życzę obfitych łask Bożych i serdecznie błogosławię”.

Uniwersytet Laterański

Inauguracja roku akademickiego

Benedykt XVI zainaugurował 21 października nowy rok akademicki na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Ojciec Święty przemawiał w odnowionym Audytorium Maximum, któremu nadano jego imię. Zaapelował o poszukiwanie prawdy.
W swoim wykładzie Ojciec Święty po raz kolejny podkreślił problem kryzysu kultur i tożsamości świata zachodniego. Papież stwierdził, że wszelka wiedza musi zawsze chronić człowieka i krzewić jego dążenie do autentycznego dobra. „Przecenianie «czynienia» i usuwanie w cień bycia nie pomaga w przywróceniu fundamentalnej równowagi, której potrzebuje każdy, ażeby dać solidną podstawę i ważny cel swej egzystencji. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim w dziedzinie nauki - powiedział Benedykt XVI. - Dać się ponieść gustowi odkrycia bez uwzględnienia kryteriów, które wypływają z głębszej wizji, prowadziłoby do dramatu, o którym mówi starożytny mit: młody Ikar, porwany pragnieniem lotu ku absolutnej wolności i nic sobie nierobiący z ostrzeżeń starego ojca Dedala, coraz bardziej zbliża się do słońca, zapominając, że skrzydła, na których się wznosi ku niebu, wykonane są z wosku. Gwałtowny upadek i śmierć to cena, jaką płaci on za swoje złudzenie. Starożytne podanie ma i dla nas wieczną naukę - powiedział Papież. - W życiu istnieją różne iluzje, którym nie wolno ulegać, by nie narażać na szwank życia swojego i innych (...). Bóg nie jest ani próżnym słowem, ani abstrakcyjną hipotezą; przeciwnie: jest fundamentem, na którym mamy budować nasze życie - mówił dalej Benedykt XVI. - Wierzący wie, że Bóg ten ma oblicze i że raz na zawsze poprzez Jezusa Chrystusa zbliżył się do każdego człowieka... Znać Go - to znać pełną prawdę, dzięki której znaleźć można wolność: «Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli» (J 8, 32)” - zakończył Ojciec Święty.
Papież poświęcił też nową bibliotekę bł. Piusa IX. Rektor Uniwersytetu - bp Rino Fisichella ujawnił, że zmarła niedawno włoska pisarka Oriana Fallaci w dowód szacunku i podziwu dla Benedykta XVI zapisała mu cały swój księgozbiór.

Ojciec Święty do Polaków

Reklama

Na zakończenie audiencji generalnej 25 października Benedykt XVI powiedział: „Pozdrawiam serdecznie obecnych tu Polaków. Witam Chór Papieskiej Akademii Teologicznej z Krakowa. Św. Paweł przypomina: «Miłość Chrystusa przynagla nas, aby ci, co żyją, już nie żyli dla siebie, lecz dla Tego, który za nich umarł i zmartwychwstał». Niech to wezwanie znajdzie swój konkretny wymiar w naszym codziennym życiu. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

Kongres Ordynariatów Polowych

Pod hasłem „Wojskowi w służbie pokoju” w Watykanie odbył się w dniach 23-27 października V Międzynarodowy Kongres Ordynariatów Polowych. Obradom przewodniczył kard. Giovanni Battista Re - prefekt Kongregacji ds. Biskupów. „Spotkanie ordynariuszy wojskowych przypada w 20. rocznicę powstania Konstytucji apostolskiej «Spirituali militum curae» - powiedział w Radiu Watykańskim biskup polowy Wojska Polskiego gen. Tadeusz Płoski. - Tego typu spotkania pozwalają lepiej koordynować działania ordynariatów na świecie”.
Istnieje obecnie 35 ordynariatów polowych. Pierwszy powstał w Chile 3 maja 1910 r., a drugi - w Polsce. Najmłodszy w tym gronie jest ordynariat polowy Słowacji, powołany do życia 20 stycznia 2003 r.

Mozaika w Kaplicy Polskiej

W Kaplicy Polskiej w Grotach Watykańskich odsłonięto 25 października mozaikę św. Józefa Sebastiana Pelczara. Poranną uroczystość poprzedziła Msza św. przy grobie Jana Pawła II, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a wśród koncelebransów byli kard. Henryk Gulbinowicz oraz arcybiskupi: Józef Kowalczyk, Szczepan Wesoły i Angelo Comastri.
„Św. Józef Sebastian Pelczar jako kapłan, biskup, profesor i założyciel Zgromadzenia Sióstr Sercanek w służbę Bogu i drugiemu człowiekowi, zwłaszcza ubogim i cierpiącym, potrafił włączyć wszystkie swe zdolności umysłu i serca” - podkreślił w homilii kard. Dziwisz. Metropolita Krakowski wyraził zadowolenie, że wizerunek świętego Arcybiskupa Przemyskiego będzie obecny w Grotach Watykańskich „jako wymowny symbol jego służby Kościołowi, a także służby Sióstr Sercanek w Rzymie i Watykanie”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Polska przegrała w półfinale

2021-09-18 20:49

[ TEMATY ]

sport

PAP/Andrzej Grygiel

Polscy siatkarze przegrali w katowickim Spodku ze Słoweńcami 1:3 (25:17, 30:32,16:25, 35:37) w półfinale mistrzostw Europy. To druga edycja z rzędu tej imprezy, w której biało-czerwoni ulegli temu rywalowi w pojedynku o awans do finału.

W niedzielę podopieczni trenera Vitala Heynena zagrają o brąz z przegranym z drugiego półfinału między broniącymi tytułu Serbami a Włochami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję