Reklama

Z diecezji

Niedziela Ogólnopolska 45/2006, str. 9

Takie kolumbarium powstaje na cmentarzu komunalnym w Bielsku-Białej
Mariusz Rzymek

Takie kolumbarium powstaje na cmentarzu komunalnym w Bielsku-Białej<br>Mariusz Rzymek

Diecezja bielsko-żywiecka

Pogrzeb zapomnianych przez prawo

W Bielsku-Białej na cmentarzu komunalnym powstaje miejsce pochówku dla zwłok dzieci po poronieniach dokonanych przed 22. tygodniem ciąży.
Według polskiego prawa, płód ludzki, który obumiera przed 22. tygodniem ciąży, jest traktowany tak, jakby wcześniej w ogóle nie istniał. W myśl obowiązujących przepisów, szpitale nie mogą w takim przypadku wypisać aktu zgonu i w związku z tym rodzice nie mają prawa do pogrzebu dzieci. Taki stan powoduje, że dziecko, które umarło przed 22. tygodniem życia, może być traktowane jako odpad medyczny i spopielane w szpitalnych spalarniach wraz ze zużytymi środkami opatrunkowymi czy strzykawkami.
Dostrzegając nieetyczność takiego postępowania, wiele szpitali podjęło działania zmierzające do unormowania tej sytuacji. W śląskim szpitalu w Cieszynie zwłoki bądź szczątki płodów ludzkich są odrębnie gromadzone i osobno spopielane. Władze szpitala nie są jednak w stanie zadbać o pochówek płodów, więc ich prochy stają się swoistym odpadem komunalnym. - O możliwości zabrania martwo urodzonych noworodków zawsze informujemy rodziców. Niemal 100 proc. z nich decyduje się wziąć i we własnym zakresie pochować te dzieci. W przypadku płodów po poronieniach przed 22. tygodniem ciąży na coś takiego decydują się tylko nieliczni - mówi Danuta Błahut-Zaleska, dyrektor cieszyńskiego szpitala. Zupełnie inaczej jest pod tym względem w Bielsku-Białej. Zarówno Szpital Ogólny im. Edmunda Wojtyły, jak i Szpital Wojewódzki dbają o to, by nieodebrane przez rodziców martwe noworodki trafiały do krematorium, gdzie odbywa się spopielanie ludzkich zwłok. Później prochy były rozsypywane w „Parku Pamięci”.
15 listopada ub.r. na Sesji Rady Miejskiej Bielska-Białej radny Józef Heczko złożył interpelację w sprawie grzebania na cmentarzu komunalnym zwłok dzieci na koszt miasta. Inicjatywę zaaprobował prezydent Jacek Krywult. Ustalono więc, że szpitale nadal będą przekazywać martwe płody do kremacji, a gmina Bielsko-Biała, przez upoważnioną przez siebie osobę, zajmie się przywozem urny z prochami i jej pochówkiem.
Z końcem października rozpisano procedurę przetargową na wykonanie kolumbarium. Jak zapewnia Adam Grzywacz - naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej, zakończenia można się spodziewać w ostatnich dniach listopada.

M. Rz.

Diecezja sandomierska

Sympozjum o bp. Lorku

Sympozjum naukowe z okazji 120. rocznicy urodzin i 70. rocznicy święceń biskupich bp. Jana Kantego Lorka odbyło się 21 października 2006 r. w Sandomierzu. Rozpoczęto je Mszą św. w bazylice katedralnej, której przewodniczył bp Andrzej Dzięga. Uczestnicy sympozjum wysłuchali w Domu Katolickim wykładów.
Bp Jan Kanty Lorek urodził się 20 października 1886 r. w Błażejowicach, parafia Wiśnicze na Śląsku Opolskim. W 1907 r. złożył śluby zakonne w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo w Krakowie. W 1911 r. przyjął święcenia kapłańskie w katedrze na Wawelu z rąk bp. Anatola Nowaka. W 1936 r. został mianowany biskupem tytularnym modreńskim i administratorem apostolskim diecezji sandomierskiej. Święcenia biskupie przyjął w kościele Świętego Krzyża w Warszawie z rąk kard. Aleksandra Kakowskiego. 9 czerwca 1936 r. odbył się jego ingres do katedry sandomierskiej, a 12 kwietnia 1946 r. został mianowany ordynariuszem diecezji sandomierskiej. Zmarł 4 stycznia 1967 r. w Sandomierzu, pochowany jest w podziemiachbazyliki katedralnej.

Ks. D.W.

Diecezja rzeszowska

Zjazd kleryków-żołnierzy

Reklama

W Skołyszynie k. Rzeszowa trwa kilkudniowy zjazd kleryków, którzy w okresie 1959-79 musieli przerwać studia w Seminarium Duchownym w Przemyślu z powodu przymusowej służby wojskowej. Do tego grona należy m.in. obecny biskup kielecki Kazimierz Ryczan, który był jednym z gości spotkania. Kulminacyjny punkt zjazdu stanowiła Msza św. koncelebrowana przez kleryków-żołnierzy, dzisiaj księży pracujących na terenie archidiecezji przemyskiej. Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Kazimierz Górny. Homilię wygłosił bp Kazimierz Ryczan.
Na 187 zaproszonych księży pamiętających swoją „przygodę” z wojskiem na zjazd w Skołyszynie przybyło ok. 100, wśród nich był także biskup pomocniczy diecezji przemyskiej Adam Szal.

KAI

Archidiecezja łódzka

„Miasto przyjazne rodzinie”

Medalem „Zasłużony w Służbie Rodzinie” uhonorowano po raz pierwszy najbardziej oddanych sprawom rodziny łodzian. Sześciu osobom wręczył je 13 października abp Władysław Ziółek. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Łódzkiej Włodzimierz Ciemnicki oraz Maria Sawicka - od 25 lat prowadząca telefon zaufania dla kobiet spodziewających się dziecka i rodzin w potrzebie. Odznaczenia odebrali również Elżbieta i Jerzy Marcinkiewiczowie, liderzy ruchu „Spotkania Małżeńskie”, oraz Marek Stradel, inicjator „Spotkań Małżeńskich”. Medal przyznaje metropolita łódzki na wniosek Centrum Służby Rodzinie.
Ksiądz Arcybiskup wręczył także prezydentowi Jerzemu Kropiwnickiemu Złoty Krzyż Zasługi Archidiecezji Łódzkiej, nagradzając w ten sposób jego działania na rzecz poprawy życia łódzkich rodzin.

H.T

Diecezja kielecka

Będzie uniwersytet

Jest wielce prawdopodobne, że 1 września 2008 r. w Kielcach powstanie uniwersytet - zapewnia min. Przemysław Gosiewski przewodniczący Honorowego Komitetu na rzecz Przekształcenia Akademii Świętokrzyskiej w Uniwersytet Jana Kochanowskiego.
Informację przekazał podczas uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę campusu uczelnianego. Kamień węgielny pod rozpoczętą budowę pobłogosławił bp Kazimierz Ryczan. W ciągu dziesięciu lat powstanie kompleks budynków, w których mieścić się będą m.in. sale wykładowe przyszłego uniwersytetu.

W. B.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończenie pierwszej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2021-09-25 16:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak dobrze, że Pan Bóg swoje Słowo zapisuje w takich chropowatych ludziach jak my, w takich niedoskonałych ludziach jak my, w takich niedoskonałych wspólnotach jak my! Pewnie każdy z nas chciałby inaczej, chciałby być lepszym materiałem do tego zapisu, pewnie marzyłby się nam lepszy Kościół, lepsza wspólnota miedzy nami, żeby lepiej wyrażała Słowo Boże, ale Pan Bóg ma dość pokory, by zapisywać swoje Słowo w nas, w takich, jakimi jesteśmy! - mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję