Reklama

Rycerski Zjazd w Niepokalanowie

Niedziela Ogólnopolska 45/2006, str. 17

Uczestnicy jesiennego Zjazdu Rycerstwa Niepokalanej, Niepokalanów, 14 października 2006
Archiwum

Uczestnicy jesiennego Zjazdu Rycerstwa Niepokalanej, Niepokalanów, 14 października 2006<br>Archiwum

W jesiennym Zjeździe Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce (13-15 października br.) uczestniczyło blisko 150 prezesów i animatorów, którzy przybyli, aby zaczerpnąć duchowej mocy u Niepokalanej oraz na nowo podjąć Testament Jana Pawła II i św. Maksymiliana.

Dzień pierwszy - Fatimski

Reklama

Pierwszy dzień Zjazdu upłynął pod znakiem Pani Fatimskiej. Mszy św. w bazylice przewodniczył prezes narodowy MI („Militia Immaculatae” - Milicji Niepokalanej) - o. Ryszard Żuber OFMConv. W kazaniu podkreślił związek między objawieniami w Fatimie i powstaniem Rycerstwa Niepokalanej. Kiedy w 1917 r. w Fatimie Maryja wzywała świat do nawrócenia i mówiła do dzieci: „Niech już ludzie dłużej nie martwią naszego Pana, On już dosyć jest obrażany”, 16 października 1917 r. św. Maksymilian, widząc zagrożenia płynące od nieprzyjaciół Kościoła, „dla obrony Kościoła w imię Niepokalanej” powołuje w Rzymie Rycerstwo Niepokalanej i wyznacza jego członkom zadanie: „Niech nigdy już nie będzie tych, którzy walczą z Bogiem, niosąc sztandary i chorągwie Lucyfera, bo Bóg jest już dość obrażany”. Ta zbieżność dat i słów jest dla Rycerstwa Niepokalanej wezwaniem do wierności Bogu, Kościołowi i Ojcu Świętemu. Procesji, która po Mszy św. wyruszyła z bazyliki z figurą Matki Bożej Fatimskiej, przewodniczył asystent narodowy MI - o. Stanisław M. Piętka OFMConv.

Dzień drugi - Kolbiański

Następnego dnia uczestnicy spotkania zgłębiali kolbiańskie dziedzictwo poprzez świadectwa, relacje z pracy wspólnot oraz referat Marii Lademann „Dar wiary dla miłości”. Autorka przeanalizowała zależności między wiarą i miłością, ze szczególnym podkreśleniem misji i powołania w wierze: „Oprócz daru wiary, każdy z obecnych tu otrzymał również dar powołania do Rycerstwa Niepokalanej. To Maryja wybrała nas do pewnej misji, tak jak Bóg wybrał Ją do wypełnienia wyjątkowej misji, która wypływała z wyjątkowości Jej wiary w Boga i wiary Bogu”. Zwycięstwo miłości jako „konsekwencja wiary” dokonało się w św. Maksymilianie w bunkrze głodowym w Auschwitz. Takie zwycięstwa mają się dokonywać również w tych, którzy noszą zaszczytne miano „rycerza Niepokalanej” - podkreślała prelegentka.
Mszy św. w sanktuarium św. Maksymiliana przewodniczył i homilię wygłosił wiceprezes narodowy MI - o. Krystian Żmuda z Harmęż k. Oświęcimia. W homilii apelował o rachunek sumienia, rozliczenie siebie z wypełniania słów św. Maksymiliana: „Powinniście szerzyć Rycerstwo Niepokalanej aż po krańce ziemi, albowiem jest to zadanie święte, jest to wola Matki Bożej”. O. Krystian podkreślił, że stale powiększające się szeregi Rycerstwa Niepokalanej w Polsce, powstawanie nowych wspólnot i wzrost zainteresowania Rycerstwem wśród ludzi młodych napełniają radością i nadzieją.

Dzień trzeci - Papieski

Powołane do istnienia 16 października 1917 r. - „dla obrony Kościoła” Rycerstwo Niepokalanej od 16 października 1978 r. kolejne rocznice powstania obchodzi razem z Janem Pawłem II. Kończącej Zjazd Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił o. Stanisław M. Piętka, gwardian Niepokalanowa i asystent narodowy MI w Polsce. Eucharystia była dziękczynieniem Bogu za pontyfikat Jana Pawła II oraz za dar Rycerstwa Niepokalanej. Ukazując związek powstania Rycerstwa z troską św. Maksymiliana o duchowe wsparcie, a nawet o „bezpieczeństwo fizyczne” papieża w obliczu zmasowanych pochodów masonerii w Rzymie w 1917 r., kaznodzieja wskazał na ścisły związek Kościoła z Piotrem. Gwardian Niepokalanowa podkreślił, że Rycerstwo jest wierne misji „wspierania Piotra” po dzień dzisiejszy. Stąd krucjaty modlitewne wspólnot MI, liczne pielgrzymki, modlitwy w intencji Jana Pawła II i wielka troska o „duchowe zaplecze” dla pontyfikatu Benedykta XVI.
Na zakończenie władze MI skierowały apel do wspólnot i kół MI w Polsce o dołożenie starań, by w swoich środowiskach podjąć rycerską walkę o umocnienie własnej tożsamości, odnowienie ducha i przyjęcie z miłością na nowo prawdy o wybraniu nas - rycerzy Niepokalanej przez Maryję do szczególnej misji we współczesnym świecie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl: chcemy, aby św. Józef opiekował się nami

2021-09-25 20:35

[ TEMATY ]

św. Józef

wikipedia.org

Pragniemy, aby w tym trudnym z różnych względów czasie, św. Józef opiekował się nami. Chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi, które odbędzie się 7 października.

W liście pasterskim ordynariusz diecezji kaliskiej napisał, że w środku pandemii papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa. - Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do Świętego Patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – akcentuje bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję