Reklama

Miłość do świętych i zmarłych

Jeśli chcemy mówić o miłości do świętych i tych, którzy jeszcze pokutują w czyśćcu, trzeba najpierw pamiętać, że to przede wszystkim oni bardzo nas kochają, a będąc w bliskości Boga oraz mając doświadczenie życia ziemskiego i szczęścia niebieskiego, a także rzeczywistości czyśćca, nieustannie pomagają nam, abyśmy tu, na ziemi, zasłużyli na szczęście zbawionych. Mieszkańcy nieba - będąc w stanie niebiańskiej szczęśliwości z Bogiem, pociągani miłością - nieustannie wstawiają się za nami, ofiarując Bogu swoje zasługi za pielgrzymujących, a także za pokutujących w czyśćcu. Święci uszlachetniają i różnorako obracają na większe zbudowanie Kościoła cześć, jaką Kościół na ziemi oddaje Bogu w Chrystusie. Wspomagają nasze modlitwy przez uszlachetnianie liturgicznego kultu Kościoła. Owo uszlachetnianie ziemskiej liturgii następuje przez uczestnictwo w niej świętych, którzy celebrują liturgię w jasnym oglądzie Boga. Każda nasza modlitwa, prośba lub dziękczynienie zanoszone do Boga spotyka się ze wsparciem i orędownictwem ze strony tych, którzy są w bliskości Pana. Naturalnie, trzeba w tym miejscu jeszcze zauważyć, że szczególnego wstawiennictwa, szczególnego wspierania naszych próśb i modlitw możemy spodziewać się ze strony jakiegoś świętego lub społeczności zbawionych, jeśli będziemy o nie prosić.
Pośród świętych Boża Rodzicielka ma szczególną moc wstawienniczą u Syna. Jako nasza Matka ogarnia nas miłością wstawienniczą, bo pragnie dla nas największego szczęścia, chce, aby każde z Jej dzieci doszło do szczęścia zbawionych. Maryja ze względu na szczególne miejsce we wspólnocie mieszkańców nieba może najbardziej skutecznie orędować i wstawiać się za nami u Syna.
Przez podobieństwo do mieszkańców nieba również pokutujący w czyśćcu - którzy już należą do Chrystusa, choć jeszcze nie zażywają chwały nieba, ale po śmierci oddaleni pokutują, poddając się oczyszczeniu - mogą okazywać nam miłość w Chrystusie, tym bardziej, im bardziej się już oczyścili.
Trzeba podkreślić, że każda forma kultu świętych i czci, jaką im okazujemy, jest ostatecznie kierowana do Boga i łączy nas z Jezusem. Nasza miłość do zbawionych wyraża się w dziękczynieniu Bogu za nich. Kult świętych przejawia się we wzywaniu ich imienia w prośbie o wstawiennictwo, zaś szczytem jednoczenia się ze świętymi w miłości jest liturgia Kościoła, gdzie razem z nimi oddajemy chwałę Bogu w Chrystusie, naszym Panu. Miłość do świętych ma swoje przedłużenie w miłości tych wszystkich naszych braci, którzy nas poprzedzili w drodze do wieczności i już przynależą do Chrystusa, ale nie osiągnęli jeszcze szczęścia nieba, lecz boleśnie oczyszczają się po śmierci. Zmarłych w miłości braterskiej wspieramy naszymi modlitwami i ofiarowaniem wszelkich naszych zasług jako wsparcia duchowego w ich pokucie. Modlitwy, akty strzeliste, odpusty, uczynki miłosierdzia i różne inne formy zasług, ofiarowane ze szczerą miłością w Chrystusie, są wielką pomocą dla pokutujących po śmierci. Szczytem naszych modlitw jest Eucharystia. Msza św. jest największą modlitwą, jaką tu, na ziemi, możemy ofiarować za zmarłych.
Łączność ze świętymi i zmarłymi we współczesnej kulturze wiary ma różny koloryt, często trąci „duchowym folklorem”, a nawet ma wymiary zabobonne. Trzeba więc jeszcze raz podkreślić, że prawdziwa łączność między nami a świętymi i zmarłymi polega na wymianie dóbr duchowych, kiedy przez Chrystusa, z Nim i w Nim jednoczymy się we wzajemnej miłości, oddając we wszystkim chwałę Bogu, bowiem prawdziwa miłość mieszkańców nieba i zmarłych zawsze prowadzi do jednego celu - do jedności wszystkich z Bogiem w Chrystusie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy polski biskup wziął udział w akcji #hot16challenge2

2020-05-26 19:40

[ TEMATY ]

#Hot16Challenge2

YouTube

Bp Adrian Galbas SAC jako pierwszy z polskich biskupów wziął udział w akcji #hot16challenge2. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej zamieścił swoje nagranie na kanale YouTube „Pallotti TV”.

Na wstępie filmiku pallotyn przyznaje, że kiedy cztery miesiące temu zostawał biskupem spodziewał się wielu wyzwań, ale nie myślał, że wśród nich znajdzie się wezwanie do rapowania. - Przekonał mnie do tego mój współbrat, mówiąc, że to jest bardzo w duchu Pallottiego, aby każdym możliwym sposobem głosić Ewangelię – dodaje.

Twa modlitwa nie jest próżna, ale ważna jałmużna. Może biedny, może krezus - tak nauczał przecież Jezus (…) Będą wdzięczni ci lekarze, którym te pieniądze w darze, dziś złożone ciut pomogą walczyć z tą chorobą srogą - rapuje bp Galbas z Ełku.

Duchowny do udziału w akcji nominował kleryków pallotyńskich z Ołtarzewa, kleryków diecezji ełckiej, Siostry Uczennice Krzyża oraz Marka Kalka.

Akcja #Hot16challenge polega na nagraniu 16 wersów i nominowaniu do udziału w inicjatywie kolejnych osób, które mają stworzyć swoje nagranie rapu w ciągu 72 godzin. Akcji towarzyszy zbiórka środków na wsparcie lekarzy i szpitali w walce z koronawirusem. Jak podano na stronie www.siepomaga.pl/hot16challenge na chwilę obecną zebrano na ten cel już prawie 3,3 mln złotych.

CZYTAJ DALEJ

Liceum Sióstr Pijarek gotowe do przyjęcia uczniów

2020-05-27 21:53

[ TEMATY ]

Szkoła Sióstr Pijarek w Rzeszowie

ks. Janusz Sądel

Szkoła Sióstr Pijarek w Rzeszowie

Rok szkolny powoli dobiega końca i mimo, że od blisko dwóch miesięcy nic nie wygląda tak samo, to kadra pedagogiczna Liceum Sióstr Pijarek robi wszystko, aby jak najlepiej wypełniać swoje zadania w czasie kwarantanny spowodowanej epidemią koronawirusa. Uczniowie od samego początku zamknięcia placówek odbywają lekcje online, nauczyciele kontaktują się z nimi poprzez komunikatory internetowe, a zadania domowe wysyłane są przez Internet. Mimo trudnej dla wszystkich sytuacji, nauczyciele starają się służyć uczniom swoim czasem, dyspozycyjnością i rozmową.

Dwa lata temu siostry Pijarki otworzyły w Rzeszowie, na ulicy Sanockiej 70 Liceum Ogólnokształcące. W tym roku serdecznie zapraszają do liceum wszystkich ósmoklasistów.

Dlaczego warto wybrać tę szkołę? Po pierwsze to kameralne liceum, gwarantujące indywidualne podejście do każdego ucznia, gdyż klasy są nie tak liczne, jak w większości polskich szkół. Tutaj nauczycie mają dla ucznia czas, a kadrę wzbogaca wykwalifikowany pedagog.

Po drugie- to liceum z wartościami, gdzie oprócz edukacji stawia się też na rozwój duchowy młodzieży. Jest to idealne miejsce dla tych, którym nieobojętna jest wiara. W szkole dzieje się wiele: są wymiany międzynarodowe, współpraca z Uniwersytetem Rzeszowskim i częste uczestnictwo w wykładach, np. na Wydziale Historii, wyjścia na spektakle teatralne, liczne wyjazdy, wycieczki, lekcje terenowe... a czasem po prostu relaks podczas nocy filmowych i dyskotek. W każdym razie - dzieje się dużo.

Liceum Sióstr Pijarek gwarantuje edukację na wysokim poziomie w klasach o profilach: językowo -prawnym, matematyczno- turystycznym i medycznym. Grupy profilowe są bardzo mało liczne, dlatego uczeń ma gwarancję indywidualnego podejścia, możliwości rozwijania swoich mocnych stron, a także podciągnięcia się z tych słabszych. Szkoła jest doskonale wyposażona- ekrany multimedialne, komputery, laboratorium chemiczne, biblioteka, ścianka wspinaczkowa, ogromna hala sportowa, boisko do koszykówki, profesjonalna bieżnia outdoorowa oraz siłownia pozostają do dyspozycji uczniów. Metodą live streaming odbędzie się również Dzień Otwarty, podczas którego będzie można bliżej zobaczyć szkołę (póki co- przez ekran komputera, a w przyszłości na żywo). Nauczyciele będą odpowiadać na wszystkie pytania uczniów, którzy zastanawiają się na wyborem liceum. Zainteresowani będą mogli wirtualnie pospacerować po szkole, poznać kadrę pedagogiczną, zasady rekrutacji i przekonać się, że to idealna szkoła dla wszystkich.

Wejdź na naszego Facebooka i Instagrama (Liceum Sióstr Pijarek) i śledź nas na bieżąco, a dowiesz się szczegółów odnośnie Dnia Otwartego. Bądź z nami, zobacz naszą szkołę.... i zostań. Zostań naszym uczniem. Nie będziesz żałował.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję