Reklama

Miłość do świętych i zmarłych

Jeśli chcemy mówić o miłości do świętych i tych, którzy jeszcze pokutują w czyśćcu, trzeba najpierw pamiętać, że to przede wszystkim oni bardzo nas kochają, a będąc w bliskości Boga oraz mając doświadczenie życia ziemskiego i szczęścia niebieskiego, a także rzeczywistości czyśćca, nieustannie pomagają nam, abyśmy tu, na ziemi, zasłużyli na szczęście zbawionych. Mieszkańcy nieba - będąc w stanie niebiańskiej szczęśliwości z Bogiem, pociągani miłością - nieustannie wstawiają się za nami, ofiarując Bogu swoje zasługi za pielgrzymujących, a także za pokutujących w czyśćcu. Święci uszlachetniają i różnorako obracają na większe zbudowanie Kościoła cześć, jaką Kościół na ziemi oddaje Bogu w Chrystusie. Wspomagają nasze modlitwy przez uszlachetnianie liturgicznego kultu Kościoła. Owo uszlachetnianie ziemskiej liturgii następuje przez uczestnictwo w niej świętych, którzy celebrują liturgię w jasnym oglądzie Boga. Każda nasza modlitwa, prośba lub dziękczynienie zanoszone do Boga spotyka się ze wsparciem i orędownictwem ze strony tych, którzy są w bliskości Pana. Naturalnie, trzeba w tym miejscu jeszcze zauważyć, że szczególnego wstawiennictwa, szczególnego wspierania naszych próśb i modlitw możemy spodziewać się ze strony jakiegoś świętego lub społeczności zbawionych, jeśli będziemy o nie prosić.
Pośród świętych Boża Rodzicielka ma szczególną moc wstawienniczą u Syna. Jako nasza Matka ogarnia nas miłością wstawienniczą, bo pragnie dla nas największego szczęścia, chce, aby każde z Jej dzieci doszło do szczęścia zbawionych. Maryja ze względu na szczególne miejsce we wspólnocie mieszkańców nieba może najbardziej skutecznie orędować i wstawiać się za nami u Syna.
Przez podobieństwo do mieszkańców nieba również pokutujący w czyśćcu - którzy już należą do Chrystusa, choć jeszcze nie zażywają chwały nieba, ale po śmierci oddaleni pokutują, poddając się oczyszczeniu - mogą okazywać nam miłość w Chrystusie, tym bardziej, im bardziej się już oczyścili.
Trzeba podkreślić, że każda forma kultu świętych i czci, jaką im okazujemy, jest ostatecznie kierowana do Boga i łączy nas z Jezusem. Nasza miłość do zbawionych wyraża się w dziękczynieniu Bogu za nich. Kult świętych przejawia się we wzywaniu ich imienia w prośbie o wstawiennictwo, zaś szczytem jednoczenia się ze świętymi w miłości jest liturgia Kościoła, gdzie razem z nimi oddajemy chwałę Bogu w Chrystusie, naszym Panu. Miłość do świętych ma swoje przedłużenie w miłości tych wszystkich naszych braci, którzy nas poprzedzili w drodze do wieczności i już przynależą do Chrystusa, ale nie osiągnęli jeszcze szczęścia nieba, lecz boleśnie oczyszczają się po śmierci. Zmarłych w miłości braterskiej wspieramy naszymi modlitwami i ofiarowaniem wszelkich naszych zasług jako wsparcia duchowego w ich pokucie. Modlitwy, akty strzeliste, odpusty, uczynki miłosierdzia i różne inne formy zasług, ofiarowane ze szczerą miłością w Chrystusie, są wielką pomocą dla pokutujących po śmierci. Szczytem naszych modlitw jest Eucharystia. Msza św. jest największą modlitwą, jaką tu, na ziemi, możemy ofiarować za zmarłych.
Łączność ze świętymi i zmarłymi we współczesnej kulturze wiary ma różny koloryt, często trąci „duchowym folklorem”, a nawet ma wymiary zabobonne. Trzeba więc jeszcze raz podkreślić, że prawdziwa łączność między nami a świętymi i zmarłymi polega na wymianie dóbr duchowych, kiedy przez Chrystusa, z Nim i w Nim jednoczymy się we wzajemnej miłości, oddając we wszystkim chwałę Bogu, bowiem prawdziwa miłość mieszkańców nieba i zmarłych zawsze prowadzi do jednego celu - do jedności wszystkich z Bogiem w Chrystusie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję