Reklama

Afery głośniejsze od wyborów

Niedziela Ogólnopolska 45/2006, str. 29

Czesław Ryszka
Pisarz i polityk - od 15 lat związany z „Niedzielą”, poseł AWS w latach 1997-2001, obecnie senator PiS

Czesław Ryszka<br>Pisarz i polityk - od 15 lat związany z „Niedzielą”, poseł AWS w latach 1997-2001, obecnie senator PiS

Kampania samorządowa przebiega w zasadzie bez emocji, a szkoda, bo te wybory powinny być świętem demokracji w jej lokalnym wymiarze, powinno się te wybory szczególnie nagłaśniać i do udziału w nich zachęcać. Pamiętajmy: do parlamentu wybiera się zaledwie 460 posłów i 100 senatorów, tymczasem w samorządach jest do obsadzenia blisko 50 tys. foteli radnych oraz rządców gmin i miast. To od nas zależy, czy nowi samorządowcy będą uczciwi i odpowiedzialni, czy też pójdą na układy z przestępcami - jak to zdarzyło się w Starachowicach. Ważny jest zwłaszcza bezpośredni wybór prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, ponieważ głosujemy „na człowieka”, a nie tylko na listę wyborczą, wybieramy gospodarza naszej miejscowości - tego, który zadecyduje, by blok był ocieplony, chodnik prosty, by dziecko bawiło się na czystym skwerze czy kąpało w bezpiecznym aquaparku. Co ważne - wybrani obecnie samorządowcy będą dzielić środki pozyskane z Unii Europejskiej. Ale o te pieniądze trzeba walczyć: najpierw trzeba wiedzieć, co dla lokalnej społeczności jest najważniejsze, potem napisać dobry projekt, a następnie zadbać o jego realizację. Jednym słowem - to w rękach samorządowców znajduje się los naszych małych ojczyzn. A ich wybór - jak wspomniałem - leży w naszych rękach.
Kampania wyborcza przebiega dość spokojnie, choć nie ucichło zamieszanie na scenie politycznej wywołane serią prowokacji, a mówiąc konkretnie - nieudaną próbą obalenia gabinetu premiera Jarosława Kaczyńskiego. Dzisiaj jednak widać wyraźnie, że podjęta próba rozliczenia afer z minionych 17 lat wolności wywołuje paniczny strach b. esbeków i niektórych polityków oraz mediów. Sukcesem zakończyła się likwidacja WSI, ujawniono inwigilację prawicy w 1992 r., jest nowa ustawa lustracyjna pozwalająca ujawnić agentów wśród dziennikarzy, blisko już do schwytania zabójcówgen. Marka Papały i ekstradycji Edwarda Mazura.
Jak sądzę, ta wściekła nagonka na PiS i braci Kaczyńskich jest zrozumiała tylko w kontekście zagrożenia mafijnych, a także „magdalenkowych” układów. Wspomniana bowiem śmierć gen. Papały to nie jest jedyna zbrodnia, której do dziś nie udało się wyjaśnić. Przypomnę, że w lipcu 1991 r. - rzekomo na zawał serca - zmarł Michał Falzmann, młody pracownik NIK zajmujący się sprawą finansów FOZZ. Falzmann ustalił, że z funduszy FOZZ powstały dziesiątki spółek kontrolowanych przez byłych wysokich oficerów tajnych służb i milicji. 21 lipca 1991 r. Falzmann skierował do dyrektora Oddziału Okręgowego NBP w Warszawie pismo, w którym wnioskował o udostępnienie mu informacji objętych tajemnicą bankową o obrotach i stanach środków pieniężnych FOZZ. Kilka godzin później Anatol Lawina - na polecenie prezesa NIK Waleriana Pańki - odebrał śledztwo Falzmannowi. Następnego dnia inspektor Falzmann zmarł, mając zaledwie 38 lat. Cztery miesiące później w tajemniczym wypadku samochodowym zginął prezes NIK Walerian Pańko. Na prostym odcinku drogi Warszawa - Katowice auto, którym jechał, po prostu się rozpadło. Pańko zginął w przeddzień zapowiedzianego ogłoszenia wyników jego badań dotyczących FOZZ. W 1991 r. został zastrzelony- podobnie jak później gen. Papała - Andrzej Stuglik, były oficer kontrwywiadu PRL, potem główny specjalista ds. rozliczeń dewizowych w Ministerstwie Finansów. Tuż przed śmiercią Stuglik miał mówić znajomym, że czeka na dopływ dużych pieniędzy pochodzących z transakcji, w której pośredniczył, a którą współorganizowały rosyjskie tajne służby. W lipcu 1997 r. w wypadku samochodowym zginął poseł Tadeusz Kowalczyk, były członek Politycznego Komitetu Doradczego przy Ministrze Spraw Wewnętrznych, który - jak się potem okazało - od lat współpracował z gangsterami i byłymi oficerami tajnych służb. Przed śmiercią miał się spotykać z gen. Papałą, wówczas zastępcą komendanta głównego policji. W 2001 r. zginął Mieczysław Zapiór, były funkcjonariusz oddziałów antyterrorystycznych milicji. Jego zgon nastąpił krótko przed planowanym odebraniem od niego zeznań w śledztwie dotyczącym śmierci gen. Papały. Był kierowcą Stuglika, dobrze znał kierowcę prezesa Pańki, prowadził interesy z Ireneuszem Sekułą, nazywanym strażnikiem lewicowej kasy. Sekuła popełnił samobójstwo.
Trzeba też pamiętać o serii zabójstw i samobójstw wśród gangsterów powiązanych z politykami. Jednym słowem - obraz naszej przeszłości, jaki wyłania się z prowadzonych dzisiaj przez min. Zbigniewa Ziobrę śledztw, jest porażający. Jak na dłoni widać zrost świata zorganizowanej przestępczości z częścią świata policyjno-urzędniczego, a niewykluczone, że i politycznego, o czym świadczą afery FOZZ-u, Art-B, Orlenu, PZU, związane z nielegalnym handlem bronią, papierosami, spirytusem czy przemytem narkotyków.
Zarzuca się PiS-owi, że popełnia błąd: zamiast zmieniać rzeczywistość, odwołuje się do przeszłości, chce rozliczać, wyjaśniać, karać. Nie da się inaczej. Mamy rzeczywistość ukształtowaną przez struktury zła wyniesione z PRL-u. Polska nie będzie w stanie się rozwijać normalnie, jeśli tych powiązań nie rozbijemy. Dlatego cokolwiek sądzić o roku rządów PiS, przyświeca mu idea naprawy państwa, skończenia z kłamstwem, z postkomunistycznym układem, w którym tkwimy od 17 lat.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję