Reklama

Zawierzenie ku przyszłości

Jasnogórskie Śluby Narodu, których 50. rocznicę przeżywamy w tym roku, znalazły swe ukoronowanie w Milenijnym Akcie Oddania oraz bliską nam kontynuację w Zawierzeniu, złożonym 26 sierpnia 1993 r.. Kościół w Polsce, podejmując nowe zadania u progu trzeciego tysiąclecia, w zmienionej sytuacji polityczno-społecznej, po powierzchownym obaleniu komunizmu, wypowiedział uroczyście Modlitwę Zawierzenia Maryi z nadzieją, że jego posługa stanie się skuteczniejsza.
Zawierzenie Maryi, wypowiedziane na Jasnej Górze 26 sierpnia 1993 r., wyrasta bezpośrednio z faktu, że Kościół w Polsce jest świadomy roli Maryi w życiu narodu oraz ze szczególnej inspiracji Jana Pawła II. Papież wielokrotnie podkreślał, że Milenijny Akt Oddania jest drogą Kościoła w Polsce ku trzeciemu tysiącleciu. W przemówieniu do biskupów metropolii wrocławskiej oraz dawnych wschodnich metropolii Rzeczypospolitej Jan Paweł II powiedział 17 grudnia 1987 r., że w Milenijnym Akcie Oddania „zawiera się nie tylko wydarzenie «wczorajsze», które należy już do przeszłości, ale także jakiś wskaźnik tego, co można nazwać «polską drogą» do początku trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa w świecie, a zwłaszcza w Europie. (…) Przypomniałem Jasnogórski Akt Milenijny, ponieważ znajduje się on na naszej «polskiej drodze» do nowego tysiąclecia chrześcijaństwa oraz do nowej ewangelizacji Kościoła w Polsce”.
Jan Paweł II był bezpośrednim inspiratorem tego nowego aktu, biorąc pod uwagę jego częste nawiązywanie do polskiej drogi maryjnej oraz do roli Jasnej Góry w życiu Kościoła i narodu. Papież niejednokrotnie przypominał, że trzeba ustawicznie powracać na drogę jasnogórską. Chyba najbardziej znaczące jest przemówienie, jakie skierował on 15 stycznia 1993 r. do polskich biskupów przybyłych do Rzymu z wizytą „ad limina Apostolorum”. Powiedział on m.in.: „Ten znak Maryi, Królowej Polski, Pani Jasnogórskiej, został na nowo jeszcze odczytany. (…) Myślę, że ten znak jest wymowny również dla przyszłości. Maryja jest Królową Polskiej Korony, jest Królową Polski. Maryja jest Królową polskich spraw, polskich trudów, polskich cierpień i polskich zwycięstw. Teraz, kiedy wchodzimy w nowy okres i zaczynamy się zmagać na innym froncie (…) doświadczenia przeszłości uczą nas, w Kim szukać oparcia, Kto jest tym największym sprzymierzeńcem Kościoła i Narodu. To, co się nawiązało między Matką Bożą, Matką Kościoła, Królową Polski, a Kościołem i Narodem w Polsce, jest swego rodzaju przymierzem”.
Kościół w Polsce, wsłuchany w głos Następcy Piotra i świadomy wagi tego przymierza, zdecydował się na nowo zawierzyć Maryi, żeby dokonujące się w naszej Ojczyźnie przemiany nie były pozorne. Biskupi polscy postanowili jasnogórskie oddanie poprzedzić ogólnopolskim przygotowaniem w diecezjach i parafiach. Akty zawierzenia diecezji wypowiedziano w katedrach w uroczystość Zwiastowania Pańskiego 1993 r., w pierwszą rocznicę ustanowienia przez Jana Pawła II nowej administracji Kościoła na ziemiach polskich. Później ponowiono je we wszystkich parafiach. Dopełnieniem przygotowań do nowego zawierzenia Maryi był list Episkopatu Polski, odczytany we wszystkich kościołach w pierwszą niedzielę sierpnia, stanowiący ideową podstawę Modlitwy Zawierzenia.
„Modlitwa Kościoła w Polsce, w której zawierza on Maryi swoją misję w nowej sytuacji dziejowej”, wypowiedziana na Jasnej Górze 26 sierpnia 1993 r., podejmuje wszystkie składane wcześniej akty oddania. Składa się ona z części przedstawiającej obecną sytuację Kościoła w Polsce, następnie wypowiada intencje aktu, nasze radości i podziękowania oraz naszą cześć dla Maryi. W piątej części mamy właściwe Zawierzenie, na którego początku wymienia się Kościół i poszczególnych jego członków, rodziny oraz państwo, później natomiast, po 20 litanijnych wezwaniach, wszyscy powtarzają: „Maryjo, Tobie, zawierzamy!”.
To nowe Zawierzenie kończy się modlitwą: „Maryjo, Matko i Królowo Polski, zawierzając Tobie wolną Ojczyznę, całe dziedzictwo chrześcijańskiej przeszłości, w Twoje dłonie składamy nasze serca, myśli, słowa i czyny. Ucz nas wiary, nadziei i miłości. Prowadź nas po drogach przebaczenia i jedności. Oddalaj od nas zwątpienie, broń nas przed złem. Umacniaj w nas nadzieję. Matko, prowadź nas do Chrystusa, byśmy w Nim i przez Niego doszli do Ojca w jedności Ducha Świętego. Amen”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: pomóżmy Europie w odkryciu oblicza Jezusa

2021-09-23 18:12

[ TEMATY ]

Jezus Chrystus

Europa

papież Franciszek

PAP

„Pomóżmy dzisiejszej Europie chorej na znużenie w odkryciu na nowo wiecznie młodego oblicza Jezusa i Jego Oblubienicy” –zaapelował Ojciec Święty do uczestników jubileuszowej sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Istnieje ona od 50 lat. Papież sprawował wraz z nimi Eucharystię w bazylice watykańskiej. W obradach tego gremium bierze udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Franciszek zauważył, że chrześcijanom w Europie grozi pewne poczucie samozadowolenia, „podczas gdy wokół nas świątynie pustoszeją, a Jezus staje się coraz bardziej zapominany”. Dodał, że istniejące w ludzkim sercu wrodzone pragnienie Boga, „próbuje ugasić lekka, lecz dławiąca dyktatura konsumpcjonizmu”. Wskazał, że jedną z przyczyn tego stanu jest utrata „posmaku bezinteresowności”. „Może to być także nasz problem: skoncentrowanie się na różnych stanowiskach w Kościele, na debatach, programach i strategiach, a stracenie z oczu prawdziwego programu, programu Ewangelii: energii miłości, żaru bezinteresowności. Wyjściem z problemów i zamknięć jest zawsze dar darmo dany” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Papież mianował swego delegata dla Memores Domini

2021-09-24 14:34

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Papież mianował swego delegata dla Stowarzyszenia Memores Domini. Jest to żeńskie stowarzyszenie świeckich, związane z Ruchem Komunia i Wyzwolenie. Jego członkinie żyją według ewangelicznych rad ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.

Papieskim delegatem dla Memores Domini został abp Filippo Santoro, który w przeszłości był bliskim współpracownikiem ks. Luigiego Giussaniego, założyciela Ruchu Komunia i Wyzwolenie. Od jutra przejmie on tymczasowo z pełnymi uprawnieniami zarządzanie stowarzyszeniem, aby – jak czytamy w komunikacie prasowym - zabezpieczyć jego charyzmat i zachować jedność jego członków. Franciszek zapewnia, że leży mu na sercu doświadczenie Memores Domini, a w jego charyzmacie dostrzega przejaw łaski Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję